İçeriğe Yönlendir

B Max Bilgi Ekranında Bulunan Ford Ecomode Bölümü

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Korhan Şenörer

Aracımın bilgi ekranındaki (aynı zamanda radyo-mp3 çalar ekranı) menülerde Ford EcoMode yazan bir bölüm var. Burada Hız, Öngörü ve Vites yazan ve her biri için ayr ayrı bölmeleri %20 yi ifade ettiğini sandığım 5 bölmeli semboller var. Bu bölümü tam olarak çözemedim. Kullanım kitabında da ayrıntılı bir açıklama bulamadım. Bende hız sembolünde 5 bölmeden 2'si, öngörü ve vites sembollerinde de 5 bölmeden 3'ü dolu, diğerleri boş görünüyor. Bu bölümün çalışma prensibi yasa sürücüyü ekonomik süreşe nasıl yönlendirdiği ile ilgili bilgisi olan varsa ve yazarsa sevinirim. Yarın ilgili ekranların fotoğraflarını çekip buraya ekleyeceğim. Forumda B Max kullanan şuan bir kaç kişiyiz ama bilgisi olan varsa ve yazarsa hepimiz öğreniş oluruz.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Basitçe sürüşünüze puan veriyor ve daha az yakmanız için ipuçları verebiliyor "yavaş sürmek daha az yakıt harcar" gibi.

hız optimum hızda kullanırsanız artıyor

vites değişimi göstergedeki uyarıya uyarsanız

öngörüde gaz fren kullanımına göre doluyor. Bmaxı bilmiyorum ancak focus kitapçığında yeterli detayda anlatılmış bence, internetten indirip bakabilirsiniz.

Teşekkür ederim. Focus III ün kullanım kitabında açıklayayıcı bilgiyi buldum. Olay anlaşıldı :good1::bravo:

Basitçe sürüşünüze puan veriyor ve daha az yakmanız için ipuçları verebiliyor "yavaş sürmek daha az yakıt harcar" gibi.

hız optimum hızda kullanırsanız artıyor

vites değişimi göstergedeki uyarıya uyarsanız

öngörüde gaz fren kullanımına göre doluyor. Bmaxı bilmiyorum ancak focus kitapçığında yeterli detayda anlatılmış bence, internetten indirip bakabilirsiniz.

Vites değişimi için göstergedeki uyarıya uymak neredeyse imkansız gibi çünkü bazen 1800-1900 devirde bir üst vites işareti beliriyor o kadar düşük devirde vites değiştirildiğinde yeni viteste devir çok düşük oluyor. Sonuçta buda hem motora zararlı hemde araç toparlanana kadar yakıt artıyor, ben vites uyarısını pek dikkate almıyorum. Kulağıma ve devir saatine bakıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Ben de ozan bey ile tamamen hemfikirim. Ben her depo dolduruşumda km sayaçlarını sıfırlarım. Yaklaşık 150 km sonra 3 yonca da 5 yaprak koyu olur. Eskiden motor sesine göre hareket ederdik. Çok haklısınız. Fakat bu yeni nesil araçlarda motor sesi yok denecek kadar az.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Bu sabah baktığımda vites ve öngörü 5 yaprakta doluydu. Hız ise 2 yaprak doluydu. demek ki ekonomik kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Bu arada belirtmemişiz, ortalama yakıtı sıfırlayınca ecomodeda sıfırlanıyor.

Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Ayrıca EcoMode ekranında motorun ne oranda soğuk şekilde çalıştırıldığı da yazıyor, ben %57 soğuk motor olarak kullanıyormuşum. Daha fazla yakıt tasarrufu için soğuk motor kullanım oranını azaltmak gerek. Şuan ki durumda Aydın merkez şehiriçi yakıt tüketimim yol bilgisayarına göre 6.2 lt/100 km.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Ben %100 soğuk motorla kullanıyorum ama o uyarıyı hiç görmedim nedense :D

Focuslarda varmı bilmiyorum ama B Max'te EcoMode ekranında vites, öngörü ve hız sayfalarından sonra 4. defa tuşa basıldığında soğuk motor ile çalıştırma oranı görüntüleniyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.5 tdci, bol gaz verip o bölime bakmamamlı zevkini almalı, fazla da kurum biikmesin

Yorum bağlantısı
Eray Mutlu

Bende soguk motor uyarisi vermiyor yapraklarin hepsi full dolu ileri derece eco mode surucu yaziyo:-D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

o mesaj her zaman olmuyor ne zaman çıkıyor tam çözemedim. bugun ilk defa gördüm :D

%75%100 yazıyordu :D

evet olabilir çünkü bende daha önce 4. defa tuşa bastığımda çıkmamıştı ama dünden itibaren çıkıyordu. :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Volkan Kus

Bahse konu yapraklari nasil gorucez

Ayrica manuel olarak ecomode kisminda degisiklik yapmalimiyiz. Detayli anlatirmisiniz tesekkurler

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Bahse konu yapraklari nasil gorucez

Ayrica manuel olarak ecomode kisminda degisiklik yapmalimiyiz. Detayli anlatirmisiniz tesekkurler

Volkan, orta bölümde bulunan menü tuşuna bastığında menü seçenekleri içinde üst tarafta Ford EcoMode yazan yeri göreceksin, o seçili durumdayken OK tuşuna basarsan içine giriyorsun ve sağ ok tuşuna basarak yaprakları tek tek inceleyebiliyorsun.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nuri Göcen

merhaba bende b max 1,5 trend var sizin dediğin gibi ecomode bölümünde motor soğukluğu seçeneğine baktım fakat böyle bir bölüm yok. saddece 3 tane kriteri puanlamış

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

merhaba bende b max 1,5 trend var sizin dediğin gibi ecomode bölümünde motor soğukluğu seçeneğine baktım fakat böyle bir bölüm yok. saddece 3 tane kriteri puanlamış

Yol bilgisayarı değerlerini yeni sıfırladıysanız bir süre görünmüyor bir kaç gün sonra aynı menüyü tekrar kontrol edin, yapraklardan sonra o ekranı görebilirsiniz. '' %63 soğuk motorla seyahat'' yazıyor örneğin.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Dilşah Özkılınç

Merhaba korhan bey bende aydın merkez'de oturuyorum aracımı alalı 4 gün oldu. Benim aracımda da sanki ecomode gözüme çarpmıştı fakat aracım otomatik. Manuel olmadığı için deviri ben ayarlayamayacağım dimi? Yapabileceğim çok yüklenmemek diye düşünüyorum. Sizce de öylemi ?

Yorum bağlantısı
Ufuk İnan

bende 2011 cmax 125 beygir benzinli var ben menüde bulamadım eko moda giremedim anlayacağınız kitapçığında ecomode anlatılmış ama bulamadım yardımcı olurmusunuz acaba

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

bende 2011 cmax 125 beygir benzinli var ben menüde bulamadım eko moda giremedim anlayacağınız kitapçığında ecomode anlatılmış ama bulamadım yardımcı olurmusunuz acaba

Kitapçıklar full versiyona göre hazırlanır aracınızda bu özellik olmayabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Korhan Şenörer

Merhaba korhan bey bende aydın merkez'de oturuyorum aracımı alalı 4 gün oldu. Benim aracımda da sanki ecomode gözüme çarpmıştı fakat aracım otomatik. Manuel olmadığı için deviri ben ayarlayamayacağım dimi? Yapabileceğim çok yüklenmemek diye düşünüyorum. Sizce de öylemi ?

Merhaba, otomatik araçta ecomode bölümü varmı, varsa çalışma prensibi nedir bilemiyorum ama menüyü biraz incelerseniz ecomode bölümü olup olmadığı belli olur zaten.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...