İçeriğe Yönlendir

Bant Yapıştırma

Hüseyin Sönmez

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Merhaba,

Mesleki olarak az çok biraz bilhassa bant yapıştırması konusunda bilgi sahibiyim diyebiliyorum, bu sebepten dolayı geçmişte hazırladığım eğitim notlarınıdan bir kısım paylaşarak bilgilendirmek isterim.

Bant yapıştırma yada çift taraflı bantların kullanımı aslında dışardan göründüğü kadar basit değildir, zira bir yere yapıştırdığınız bant yerinden kalkıyorsa belli parametreleri atlamışsınız demek oluyordur.

İki türlü yapışma vardır, polimer esaslı yani akrilik bazlı yapışkanların kürlenerek yapışması diğeride kauçuk, su, bal gibi kıvamlı sıvıların yada elastik maddelerin boşluk doldurarak yapışması vardır.

İlk Önce yapışmanın ne olduğunu inceleyelim.

lXDh6rJ.jpg

pbEAoAd.jpg

Yukarda da görebileceğiniz gibi yapışmayı etkileyen en önemli parametre yüzey enerjisidir,

Yüzey enerjisi nedir diye sorarsak, en basit hali ile ıslanma hali diyebiliriz, yani yüzeye su ne kadar iyi dağılabilirse yapışkanda iyi dağılır ve yapışır, örneğin teflon tavaya su dağılamaz dolayısı ile bant hiç yapışmaz, ancak cam üzerine çok iyi dağılır dersek yapışma da o derece iyi olur.

Aşağıda yüzey enerjisi düşük ve yüksek olarak belirtilen örnek maddeler var.

6FqW8nO.jpg

Mekanik bağlanmayı yani kürlenmeyi aşağıda inceleyebilirsiniz.

CMrZzUe.jpg

Yapışma iki noktadan çalışır,

Birincisi adezyon kuvveti bu kuvvet genellikle, doğal kauçuk, bak ve su gibi yapıştıcıların oluşturduğu yapıştırıcı ile tutmaya çalıştığı materyalin kuvvetleri ile oluşur,

Örnek olarak iki cam plakayı su ile birbirine yapıştırabilirsiniz belli bir yönde yapışma sağlayacaktır.

İkincisi kohezyon kuvvetidir, bu kuvvet yapıştırıcının kend iözellikleri doğrultusunda kürlenerek yani yüzeye nüfus ederek yapışmasıdır, örnek olarak aldığımız bazı aksesuarlarda bulunan şeffaf bantlar ilk yapıştırdığımızda zayıf gibi görülür ancak zamanla (ortalama 72 saat sonra) çok iyi tutunduklarını görürüz.

piC3I7T.jpg

Kohezyon yapışma şekli aşağıdaki gibidir. (akrilik esaslı polimer bantlarda)

G5NJrow.jpg

E72h7PM.jpg

Yapıkanı seçerken yüzeyin pürüzlülüğüne dikaat etmek gerekir,

Eğer;

Yüzey çok pürüzlü ve girntili çıkıntılı ise yumuşak ve kalın bantlar,

Yüzey düz ve pürüzssüz ile sert ve ince bantlar tercih edilmelidir.

FyMRTt2.jpg

Yapışmanın kalitesi için yüzey temizliği çok önemlidir, yüzeyde hiçbir şekilde toz, kir, yağ ve nem olmamalıdır, zira araya giren her madde yapışkan ile yüzey arasında bariyer oluşturur siz yapıştırdığınız sanarsınız ama bant toz yada kire yapışmış olur.

GbVLrvn.jpg

Yüzeyi temiz ve uygun hale geitrdikten sonra kaliteli yapışma için aşağıdaki parametreler mutlaka oluşmalıdır.

jVpvlB0.jpg

Unutmayınız ki adamlar uçak kanadını bile bant ile yapıştırıyorlar, sizler kıytırık bir OGS cihazını bile cama yapıştıramıyorsanız kendinizden utanmalısınız. :)

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Melikay Çetin

Emeğe saygı. Çok güzel olmuş teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

ben bunca yıldır yapıştırıcı kullanırım daha doğru düzgün yapıştıranı görmedim patex sunfix japon vs vs . bunların hepsi boş bunun yerine ben kaporta çelik macunu kullanıyorum mukavemetin yüksek olduğu yerlerde içini demir hasırlarla örüp fönlü havya veya normal havyayla kaynatıyorum. bilgiler için teşekkürler.

Bunca yıldır ne yapıştırdığınızı bilmiyorum ancak tespitinize katılmıyorum, zira bahsettiğiniz yapıştırıcıların çalışma alanları farklı farklı.

Japon dediğiniz şey, siyona akrilat denilen içindeki siyanürün havaya karışması ile sertleşen likit yapıştırıcı,

Sunfix ise havdaki nem ile kürlenen farklı bir yapıştırıcı,

Ben bantlardan bahsettim, burada neyi nerye yapıştırdığınız çok önemli, ayrıca macun ile yaptığınız yapıştırıcının patentini bile alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Erkan Aktaşgül

Unutmayınız ki adamlar uçak kanadını bile bant ile yapıştırıyorlar, sizler kıytırık bir OGS cihazını bile cama yapıştıramıyorsanız kendinizden utanmalısınız. :)

Bu ağır olmadı mı biraz? Kohezyondan anlamıyorsak ne yapalım? :D

Şaka bir yana çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

o zaman bana mukavemetli plastik yapıştırıcı önerebilirmisiniz . mesela mixerin tutma kolu kökünden kırık . ben buna dayanabilen yapışıtırıcı görmedim kullanmadım.

Bülent Bey size bir yapıştırıcı öneremem, zira hammadde, alan, kuvvet gibi parametreler var, ayrıca bu tür tamiratlar iş güvenliği açısından kritiktir size ancak yeni mikser kolu önerebilirim.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Otomobil forumunda lazım böyle konu.Çift taraflı banltlarda çok bir işlem yok sanırım.Yüzeyi temizle, yapıştır, baskı uygula tamamdır mı oluyor :)

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Teşekkürler Hüseyin, gerekli bir paylaşım. :bravo:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Otomobil forumunda lazım böyle konu.Çift taraflı banltlarda çok bir işlem yok sanırım.Yüzeyi temizle, yapıştır, baskı uygula tamamdır mı oluyor :)

Birçok detay var ama kabaca böyle.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Azarı da yedik :D Paylaşım için teşekkürler Hüseyin abi. Aktivatörsüz bir siyah silikon vernikli bir yüzeyden nasıl temizlenebilir? ısıtmak mı lazım? kimyasal mı lazım? asılıp koparmak mı lazım?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Azarı da yedik :D Paylaşım için teşekkürler Hüseyin abi. Aktivatörsüz bir siyah silikon vernikli bir yüzeyden nasıl temizlenebilir? ısıtmak mı lazım? kimyasal mı lazım? asılıp koparmak mı lazım?

Kimyasal ile de temizlenebilir ama verniği bozacaktır, 180 derece açı ile soymak en sağlıklısıdır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

:rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Levent Akg&#246z

ben yapıştırmaktan o ise yapışmamak için elinden geleni yapıyor en 5-6 kez yapıştırdım en uzun 3-4 ay dayanıyor

sıcak silikondan çift taraflı banta,far silikonundan ayakkabıcıların kullandığı yapıştırıcıya ne denediysem tutmadı.

yapıştırma hakkından tavsiyelerinizi bekliyorum..

150320131804.jpg

150320131805.jpg

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)
ben yapıştırmaktan o ise yapışmamak için elinden geleni yapıyor en 5-6 kez yapıştırdım en uzun 3-4 ay dayanıyor sıcak silikondan çift taraflı banta,far silikonundan ayakkabıcıların kullandığı yapıştırıcıya ne denediysem tutmadı. yapıştırma hakkından tavsiyelerinizi bekliyorum..

Levent hocam çok zor yerden sordun. :)

Döşeme farklı bir yapıda kapı ise bambaşka, her ikisinde uygun sıvı yapıştırıcı bulmak gerekir,

bant daha uygun olacaktır ama uygulamasını çok dikkatli yapmak gerekir,

Öncelikle yüzeyleri çok iyi temizlemek gerekir, daha sonra döşemeye pirmer denilen astar sürmen gerekiyor, şu şeffaf bantlardan tüm yüzeylere kaplaman gerekli, bantları döşemeye yapıştırdıktan sonra en az 3 gün süre ile üstüne ağırlık koyarak (koyabildiğin kadar çok ağırlık olmalı) bekletmelisin.

Kapının üzerini resimde görülen kalıntılardan tamamen temizledikten sonra yine astar sürmek gerekir, bunlardan sonra yine iyice bastırarak yapıştırmalısın, bu şekilde iyi bir sonuç alabilirsin.

Bu işleri havanın en az 18 derece olduğu zamanda yapmanı öneririm.

Otomotivde bu işler pres ile yapılmaktadır.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

döeşeme hakkında yardım edeyim, kullandığın ızyapışkan veya yapıştırma tarzının önemsiz, kapı döşemeleri bir defa yerinden çıktı mı geri yapışmaz, zira döşeme kumaşını bir özelliği buna engel olur: çikt katmanlıdır, içerdeki katman yapışkanı tutar ve kapıya yapışır, dış katman kozmetik unsurdur, yerinden ayrıldı ise, iç katman yer yer dökülür, ve bir daha tutkal emmez, çok sürerseniz de dışarı kusar.

bunlar bildiğimiz bally ile yapışır, ince bir tabaka süğrülür, her iki tarafa, 30 dak beklenir ve yapıştırılır, kumaş sıfır ise.

Yorum bağlantısı
Guest Levent Akg&#246z

kumaşta sorun yok görünen tarafı sıfır gb yapıştırırken koltuk ve kapı kolu arasına sopa koyuyorum beyaz eşya paketlerinden çıkan köpük yardımıyla parçayı sabitliyorum..ön iki kapıda sorun var diğerleri taş gb ...parçanın arkası tahta yalnız vernikli..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...