İçeriğe Yönlendir

2003 Yıldız C320

Furkan Avcı

Recommended Posts

Mahmut Şahin

Maşallah [emoji106]maşallah[emoji106]maşallah[emoji106] yıldız ve 300.000 km şunu şöyle gördükçe w140 hastalığım nüksediyor[emoji17]

w140 ı oldum olası hazzedemedim. ama seveni gayet fazla ve iflah olunamayan türden bir illet olsa gerek ki nüksedip duruyor. yıldızın her türlüsüne eyvallah.
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Furkan Avcı

Son zamanlarda özellikle şehir içinde LPG de aracın normalden 2 litre kadar fazla yaktığını gözlemledim.

Gaz ayarı biraz kısıldı ama değişen birşey olmadı.

Son olarak LPG enjektörlerinden Benzin enjektörlerine bağlanan (pipo) hortumların kuruduğu sertleştiği ve hava aldığı tespit edilince hortumların hepsini yenildeik. 

Sonuç yakıt eskisinden daha aza düştü, muhtemelen biraz açmamız gerekecek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Son zamanlarda özellikle şehir içinde LPG de aracın normalden 2 litre kadar fazla yaktığını gözlemledim.

Gaz ayarı biraz kısıldı ama değişen birşey olmadı.

Son olarak LPG enjektörlerinden Benzin enjektörlerine bağlanan (pipo) hortumların kuruduğu sertleştiği ve hava aldığı tespit edilince hortumların hepsini yenildeik. 

Sonuç yakıt eskisinden daha aza düştü, muhtemelen biraz açmamız gerekecek :)

litre bazında güncel tüketim alabilir miyiz hocam.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

litre bazında güncel tüketim alabilir miyiz hocam.

Tabiki abim şu anda: (Tüm değerler LPG ye göre) 

Şehir dışı: 9.6 lt/100 km

Şehir içi : 14 lt 100 km 

Ama sanırım az açmamız gerekecek o zamanda şu şekildeydi:

Şehir dışı: 10.4 lt/100 km

Şehir içi: 15 lt/100 km

Not: Şehir dışı ortalama hız 95 km/s civarı

Şehir içi ortalama hız 17 km/s

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

o motorun kullanım konforuyla karşılaştırılınca çok makul değerler maşallah. en azından yaktığının hakkını veren makine. nice 300 binlere inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Furkan pompadan kaynaklı olmasın?

benzincinin pompasından, yanlış anlaşılmasın :D

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Furkan pompadan kaynaklı olmasın?

benzincinin pompasından, yanlış anlaşılmasın :D

Fazla yakışını 5 depo kadar takip ettim abi. Yeni takibi şimdilik 2. Depodayım.

Ama bende lpgmeter var litre litre takip edebiliyorum şu an olması gerekenden biraz az gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Geçen hafta sonu aracın OBD den LFT (Long Term Fuel Trim, Uzun dönem yakıt çevrimi) ve SFT (Short Term Fuel Trim, Kısa dönem yakıt çevrimi) değerlerini kontrol ettim, LFT %18 civarına zıplamış yani gerçekten araç LPG de bayağı fakir kalmış. SFT ize %9-10 civarında geziyordu.

Elimde Landirenzo LPG kablosu ve programı mevcuttu. LPG haritasını değiştirmeden tümünü %10 civarı yükselttim  SFT değeri -2 ile +2 arasında gidip geliyor ama genelde 0.

Yaklaşık 180 km yol yaptım ve LFT %9 civarında sanırım sıfıra yaklaşacak biraz daha kullanınca.

Yol ayarı için yalnız olduğum için kontrol edemedim. Ama daha önce yapıldığı ve harita tümüyle arttırılıp azaltıltığı için bir sorun görünmüyor SFT değerinde.

Böylelikle LPG ayarı mevzuunada basitten giriş yaptım.

NOT: Bu ayarlar ile detay bilinmeden oynarsanız aracınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

TL bazında benim arabadan az yakıyor maşallah :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Geçen hafta sonu aracın OBD den LFT (Long Term Fuel Trim, Uzun dönem yakıt çevrimi) ve SFT (Short Term Fuel Trim, Kısa dönem yakıt çevrimi) değerlerini kontrol ettim, LFT %18 civarına zıplamış yani gerçekten araç LPG de bayağı fakir kalmış. SFT ize %9-10 civarında geziyordu.

Elimde Landirenzo LPG kablosu ve programı mevcuttu. LPG haritasını değiştirmeden tümünü %10 civarı yükselttim  SFT değeri -2 ile +2 arasında gidip geliyor ama genelde 0.

Yaklaşık 180 km yol yaptım ve LFT %9 civarında sanırım sıfıra yaklaşacak biraz daha kullanınca.

Yol ayarı için yalnız olduğum için kontrol edemedim. Ama daha önce yapıldığı ve harita tümüyle arttırılıp azaltıltığı için bir sorun görünmüyor SFT değerinde.

NOT: Bu ayarlar ile detay bilinmeden oynarsanız aracınıza ciddi zararlar verebilirsiniz.

o değerleri lpg ayarı ile düşürmekte sakıncalı abi. en temizi beyin resetleyip benzinde değerler oturunca tekrar yol kalibrasyonu. atikerde ben yapıyordum focusta. prnis işine girmedim ama bizim araçta hafiften fakir takılıyor ama tolere edilecek seviyede diye kurcalatmıyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Oksijen sensörü referans değerleri sapıyor. Lpg ecusunu oksijen sensörüne bağlattır

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Oksijen sensörü referans değerleri sapıyor. Lpg ecusunu oksijen sensörüne bağlattır

Benim araçta herşey normaldi, LPG ustası %10 kısmıştı çok yakıyor diye sonra problem başka yerde çıktı ama ayarı geri düzeltmemiştik.

Ben eski ayarına geri getirdim yani ;) LPG MAP değerlerini bağımsız olarak ellemedim.

o değerleri lpg ayarı ile düşürmekte sakıncalı abi. en temizi beyin resetleyip benzinde değerler oturunca tekrar yol kalibrasyonu. atikerde ben yapıyordum focusta. prnis işine girmedim ama bizim araçta hafiften fakir takılıyor ama tolere edilecek seviyede diye kurcalatmıyorum.

LPG ile düşürmedim hem benzinde hem LPG enj. sürelerini gözeterek %10 geri arttırınca normale döndü.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bi miktar fakir olması da iyidir abi gazlarken  araç zengine düşmüyor çok öyle olunca

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

bi miktar fakir olması da iyidir abi gazlarken  araç zengine düşmüyor çok öyle olunca

Çok yol yapmasam LPG ile uğraşılmaz da, yılda 25.000  km olunca dikenine katlanılıyor :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Çok yol yapmasam LPG ile uğraşılmaz da, yılda 25.000  km olunca dikenine katlanılıyor :)

bu sabah işe otobüsle geldim de; varsın km. ye 1 lira yaksın ama önünde bir yıldız. yada ne bileyim altında her hangi bir arabanın koltuğu olsun yeter modundayım. ah merso ahhhh.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

lpg iyiki var :D yoksa araba almak mesele değil yürütmek mesele

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...
Furkan Avcı
21 saat önce, Savaş Arslan yazdı:

mükemmel 

Eyvallah, teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bı an dedim ilana düştü korktum. Süha başkan geçen gece 204 c200 ile şamari atsa bu gün alacağım araba bu. İşin kötüsü sen c32 AMG almazsan sonraki arabada e500 e geçeriz

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
20 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bı an dedim ilana düştü korktum. Süha başkan geçen gece 204 c200 ile şamari atsa bu gün alacağım araba bu. İşin kötüsü sen c32 AMG almazsan sonraki arabada e500 e geçeriz

C32 AMG yi kolluyorum ama işlerin tam yoluna girmesi lazım, kısmet.

Şimdilik çok şükür bununla devam edebiliyoruz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
2 saat önce, Furkan Avcı yazdı:

C32 AMG yi kolluyorum ama işlerin tam yoluna girmesi lazım, kısmet.

Şimdilik çok şükür bununla devam edebiliyoruz.

Al al yanlışlıkla müdür felan olursam alırım abi .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Furkan Avcı

365.000 km ye geldik, maaşallah sıkıntı yok. :nazar: 

Bir tek ön iki koltuğun derisini ve direksiyonun derisini değiştirmem gerekiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...