İçeriğe Yönlendir

Yeni Başlayan İçin Keman Önerileriniz?

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Kardeşim kemana merak salmış. Nereden gördüyse artık :p

Biz hiç anlamıyoruz bu işten.

Dikkat edilmesi gereken yerleri, hatta mümkünse marka/model bilgisi veya satış linki önerebilirseniz sevinirim. Bütçemiz çok fazla değil, 100 TL'nin biraz üstü diyelim.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ben 2005 yılında istanbul imç den çin malı -mandikian- kemanı 80 tl ye almıştım. şimdilerde o dediğin fiyatlara (100+) ancak alınır. marka çok önemli değil öyle olunca...hele bir başlasın keman çalmaya, bakalım ilerleyebiliyor mu? büyük çoğunluk hevesini alınca ya da çalamayınca bırakıyor. kemanın iyisi çok pahalı, yazık olur. dediğim gibi bir başlasın, eğer ilerleme kaydedip devam ederse, zaten o zaman kendisi de sesini zamanla beğenmeyip daha iyisini isteyecektir, o zaman bakarsınız iyisine...hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Geyikli mi geyiksiz mi olsun ? :)

Geyiksiz :)

ben 2005 yılında istanbul imç den çin malı -mandikian- kemanı 80 tl ye almıştım. şimdilerde o dediğin fiyatlara (100+) ancak alınır. marka çok önemli değil öyle olunca...hele bir başlasın keman çalmaya, bakalım ilerleyebiliyor mu? büyük çoğunluk hevesini alınca ya da çalamayınca bırakıyor. kemanın iyisi çok pahalı, yazık olur. dediğim gibi bir başlasın, eğer ilerleme kaydedip devam ederse, zaten o zaman kendisi de sesini zamanla beğenmeyip daha iyisini isteyecektir, o zaman bakarsınız iyisine...hayırlı olsun.

Sağolun hocam. Mandikian diye marka olarak aramamıza gerek yok o zaman? Ortalama bir şey bakacağız yani.

Peki ne bileyim, malzemesi, teli falan mühim değil midir bu fiyatlardaki kemanlar için? Yani İMÇ 'ye gidip, 100 TL'lik keman istiyoruz dememiz yeterli mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

100 liralık keman dersen adam sana 80 liralık kemanı 100 e satar :D

Zaten ucuz olanı başlangıç için olandır.100 lira ise tam limit gibi görünüyor bu durumda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Geyiksiz :)

Sağolun hocam. Mandikian diye marka olarak aramamıza gerek yok o zaman? Ortalama bir şey bakacağız yani.

Peki ne bileyim, malzemesi, teli falan mühim değil midir bu fiyatlardaki kemanlar için? Yani İMÇ 'ye gidip, 100 TL'lik keman istiyoruz dememiz yeterli mi?

aynen zafer, öğrenci kemanı diyeceksiniz, sıra kemanı diye de geçer(yani seri üretim). kemanın sesini ağaç cinsi, gövde ve göğüs kapağı kalınlığı belirler. bu kalınlıkları makinede seri üretim yaparak elde edersen sıra kemanı olur, sesi gıcırtı gibi çıkar...yok eğer bu gövde ve göğüs kalınlıkları bir usta elinde el ile oyularak deneyimle elde edilirse işte o zaman ağlar keman...o da hayli işçilik ve tecrübe gerektirdiği için fiyatları 2-3 milyon örolara çıkar :D şu kadar param var deme, pazarlık çok olur müzik aletinde, vur-kır-parçala :D

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rakamı ucuz olan ile hiçbir yere varılmaz, kardeşin 6 yaşında değil ise geç kalmış ama olsun, 300 TL civarı olanlara baksın

elektronik akord cihazı almayı da unurmasın 40 TL civarı

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Rakamı ucuz olan ile hiçbir yere varılmaz, kardeşin 6 yaşında değil ise geç kalmış ama olsun, 300 TL civarı olanlara baksın

elektronik akord cihazı almayı da unurmasın 40 TL civarı

Biraz hevesini alsın bakalım abi.

Beceremezse bırakır artık.

http://www.muzikreyo...11,PR-3801.html

Şöyle bir şey buldum ama şunu anladım pahalı bir sanat dalı :s

Aynısına ben de baktım.

Aynen dediğin gibi. 1-2bin TL'likleri görünce, 100 TL'lik kemandan ses çıkacağını bile ummaz oldum :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Valla işiniz zor gibi Zafer ama hevesi de kalmasın ya.Keman temin eden kurs falan yok mu ? Yani, kurs da çalacak sonra orada bırakıp gelecek.Eğer kıvırırsa düzgün, güzel bir keman bakarsınız.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

baçlangıç için riske girmeyin bence, yazık olur paranıza, öyle 300-500 vermeyin, keman çalacak olanın yaş kaç bu arada...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

baçlangıç için riske girmeyin bence, yazık olur paranıza, öyle 300-500 vermeyin, keman çalacak olanın yaş kaç bu arada...

21 hocam.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

21 hocam.

o zaman tam keman alınacak boyut olarak...çeyrek, yarım, tam dır boyutlar. kutusu iyi olsun, reçine var mı diye bakın, yastığı eksik olmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

o zaman tam keman alınacak boyut olarak...çeyrek, yarım, tam dır boyutlar. kutusu iyi olsun, reçine var mı diye bakın, yastığı eksik olmasın.

Tamamdır abi. Bu 3/4, 4/4 yazıyor. Boyutu gösteriyor galiba bunlar.

Sanırım pahalı geldi biraz...

shtbFRN.jpg

Hele öğrensin de, bundan da alırız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

bu stradivarius bir ailedir, yüzyıllardan beri bu aile keman yapar, ama onlardan iyi kimse yapamaz, kemanları sigorta ettirmeden kullanılmaz, mesela borusan sponsor olup, 5 milyon öro ya sigorta ettirmiş, aylık maaşı 2-3 bin lira olan bir virtüöz e çalması için teslim edilmişti. :D düşünsene virtüöz kemanı düşürüp kırarmış, parasını maaşından keserlermiş, 6000 ay taksit :heat:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Viyola düşünürmü kardeşiniz ?Ben sesini daha çok seviyorum.

Zannetmiyorum Nephan Bey. :) Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zannetmiyorum Nephan Bey. :) Teşekkür ederim.

ben mi senden sen mi benden haber bekliyordun? :s

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

ben mi senden sen mi benden haber bekliyordun? :s

Sen tamamsan, kurye telefon bekliyor :ninja:

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

ahaa ilgi alanım ama geç gördüm kısaca söylim öğrenci için çok ne çok ucuz 60-100 nede çok pahalı bir enstruman olmamalı

150-250 arası bir keman yeterli bunu içinde önerebileceğim iki marka var

1-valencia

2- mandikyan okunuşu bçyle ama yazılışını unuttum

öğrenci için en ideal keman bunlar.

not: 6 yıl müzikden hayatımı kazandım o sebebden direk tecrübem ile yazıyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Stradivarius

Bende tam onu yazacaktım, önce davranmışsın, yeni başlayanlar için ideal bir keman zaten :D

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

sesleri doğru verebilen bir keman olmalı neticede kulak yanlış sese ( hatalı ) alışırsa sonradan iyi bir enstrümanda alsa hep sıkıntı olacaktır ... fiyat göreceli elbette ama '' sesleri doğru veren enstrüman esas olmalı '' bunları 27 senelik enstrümanist tecrübelerime istinaden yazıyorum ...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...