İçeriğe Yönlendir

2006 C-Max Sol Arka Tekerlekten Gelen Şıngırtı

Aydın Perçem
Çözüme git Aydın Perçem tarafından,

Recommended Posts

Aydın Perçem

Merhaba, ilgili bir konu aradım ama bulamadım.

Sol arka tekerlekten şıngırtı şeklinde (tekerleğin içine bozuk para koymuşsun da döndükçe ses yapıyor gibi ) ses geliyor.

Herhangi bir arıza bilgisi yok.

Balatalar yeni sayılır, diskler yeni tornalandı.

Tekerlek sökülüp kontrol edildi.

Sonuç yok.. :kafa2:

Böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu?

Yorum bağlantısı
Misafir

Balata yayları olabilir mi?

O ise tekere yumruk vurunca da gelir ses.

Başıma gelmişti önceden. Benim ön tekerlekti.

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)

Balata yayları olabilir mi?

O ise tekere yumruk vurunca da gelir ses.

Başıma gelmişti önceden. Benim ön tekerlekti.

Emin değilim ama öyle ise, çözüm balata değiştirmek mi olur? Yayları tutan nedir? Teşekkürler..

rulmanlara bakıldı diyorsunuz doğrumu?

o tekerleğin rulmanı yeni değişti..

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bu ses araç yavaş giderken mi duyuluyor.Hızlı giderken ses uğultuya dönüşüyor mu? Porya gitmiş olabilir

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Bu ses araç yavaş giderken mi duyuluyor.Hızlı giderken ses uğultuya dönüşüyor mu? Porya gitmiş olabilir

yavaşken de, hızlıyken de ses var.. hızlı giderken nasıl duyduğumu soracak olursanız sol bankete yaklaştığınızda ses banketten yankı yapıyor, öyle duyulabiliyor..

uğultu yok.. rulman , porya birlikte (komple satılıyor zaten bilirsiniz) değişti. geçen hafta..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

yavaşken de, hızlıyken de ses var.. hızlı giderken nasıl duyduğumu soracak olursanız sol bankete yaklaştığınızda ses banketten yankı yapıyor, öyle duyulabiliyor..

uğultu yok.. rulman , porya birlikte (komple satılıyor zaten bilirsiniz) değişti. geçen hafta..

Valla aklıma bişey gelmiyor başka olabilecek sebepler paylaşıldı ses lastikten değilde koltuk bağlantıları yada içerde başka bir noktadan geliyor olabilir mi?

C max bagajı sesi dağıtmaya yatkın çünkü

Yorum bağlantısı
Serkan Dalgıç

Bendende böyle bir ses geliyordu lastiği söküp baktık,gördükki balata da biraz boşluk oluşmuş lıngır lıngır oynuyordu.Sıkıştırdık ve lastiği takıp yola çıktım.Hiçbir ses kalmamıştı.

Bence sesi aramaya burdan başlayın.

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Valla aklıma bişey gelmiyor başka olabilecek sebepler paylaşıldı ses lastikten değilde koltuk bağlantıları yada içerde başka bir noktadan geliyor olabilir mi?

C max bagajı sesi dağıtmaya yatkın çünkü

:) ses arka sağ camı açınca çoğalıyor. içerden değil.. kesinlikle dışardan ve lastik tarafından..

Bendende böyle bir ses geliyordu lastiği söküp baktık,gördükki balata da biraz boşluk oluşmuş lıngır lıngır oynuyordu.Sıkıştırdık ve lastiği takıp yola çıktım.Hiçbir ses kalmamıştı.

Bence sesi aramaya burdan başlayın.

sökülüp bakıldı ama bir boşluk yoktu..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

el freni elektrik limi? ses teşhisi dışardan mı içerden mi yapılıdı

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

el freni elektrik limi? ses teşhisi dışardan mı içerden mi yapılıdı

el freni elektrikli, teşhis içerden yapıldı.

dışardan teşhiz yöntemi bilmiyorum, nasıl yapılabilir?

araç yavaşlayınca ses daha da belirgin. sanki tek bir noktada bir temas var. tekerlek döndükçe o noktaya geldiğinde şıngır yapıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

disk arasında taş ta olablir, egzos bağlantısı bile olabilir, , kesin olarak zaman geçirmeden baktırın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Semih Özcan

abi söyle söyleyim arka disk diyosun kampana değiş yani yay fln cıkıp içerdeşıngırdama gibi bi olasılık yok bi tane yay var onada zaten bakıldıysa yüzde yüz gözükecek tipten bişey akla ilk gelen bilya,kim dediyse poryayla birlikte satılır diye yalan sadece bilya alın poryayı söksünler götürün bi tornacıya o yeni bilyayı takar. hani ihtimal ya aklıma birde su geldi diskin arkasında bir muhafaza sacı oluyor eger o oynaksa veya egilip diske sörtüyosa ondanda olabilir. menim mercedestede aynı sekil bir sorun vardı söküp baktım araya taş almıştı saygılar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bazı üretim teknikklerinde, bilya ayrı olarak sonradan değişebilir, mesela focus1, ancak focus2 de arkası, porya ile birlikte komple değişir, teknik doğrusu budur, tek bilya da preste çıkmaz, imalat tekniği sebebi ile

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Ses gelen tarafın lastiğini dün tekrar söktük, gördük ki balata diske yaklaşık 10-15 cm lik bir yüzeyde hiç temas etmiyor. Balata o alana girip çıkarken sürtüyor diye görüş var.. Bu temassızlık önceden göremediğimiz bir şeydi.

Cumartesi istenmeyen taş vb cisim temas kontrolü, disk tornalama yada komple disk çifti değişimi, balata çifti değişimi ve hatta porya+ bilya değişimi düşünüyorum.. Artık ses nerede kesilirse değişimi o noktada keseceğiz.. :)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

benim aklıma disk ile balata arasına birşey sıkışmış olabilir diye geldiydi Çağlar yazmış.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • Çözüm
Aydın Perçem

Merhaba,

Sorun çözüldü.

Sorun disk deformasyonu imiş.

Disk ve balatalar takım olarak Bendix marka takıldı.

Maliyet ; 100 TL arka disk takımı , 50 TL arka teker balata takımı , 30 TL işçilik. (180 TL)

Bendix kullanan var mı, sıkıntı yaşar mıyım? Görüş alabilir miyim..

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cezmi Sazak

balatayi tutan tel aparat takili mi değilmi bakınız. dışarıdan görünüyor. bendede tel çıkmış oyle ses yapıyordu.

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem
(düzenlendi)
balatayi tutan tel aparat takili mi değilmi bakınız. dışarıdan görünüyor. bendede tel çıkmış oyle ses yapıyordu.

Merhaba,

Sorun çözüldü.

Sorun disk deformasyonu imiş.

tarihinde Aydın Perçem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...