İçeriğe Yönlendir

Sgk Hakkında Bilgili Arkadaş Var mı?

Sabri Güngör

Recommended Posts

Sabri Güngör

Sabri Abi emekliliğini kazanıp, sadece emekliği aylığı ile gerçek bir emekli olacaksan ne ala. Ama eğer emekli olup bir şekilde çalışmaya devam edeceksen kurtul bağkurdan yatır ssk primini bir şekilde sskdan emekli ol. Bilidiğim kadarıyla son 7 senede 3,5 yılı bir gün dahi geçse hangi kurumun pirimi fazla ise emeklilik muhatabın orası. Konunun uzmanı değilim ama SSK emeklisi Bağkur emeklisine göre daha avantajlı diye biliyorum.

Dipnot o dediğin yaşları hiç göstermiyorsun zaten :nazar: :nazar: :nazar:

İbrahim dipnot için teşekkür ederim.Kardeşim emekli olup çalışmaya devam edeceğim, niyetim pirim ödemekten kurtulup ne uygun görürlerse maaş almak bu saatten sonra ssk ya geçmenin bana her ay pirim ödemesi olur bir avantaj göremedim,sen nasıl bir avantaj gördün ki??

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya
(düzenlendi)

İbrahim dipnot için teşekkür ederim.Kardeşim emekli olup çalışmaya devam edeceğim, niyetim pirim ödemekten kurtulup ne uygun görürlerse maaş almak bu saatten sonra ssk ya geçmenin bana her ay pirim ödemesi olur bir avantaj göremedim,sen nasıl bir avantaj gördün ki??

Getirisi götürüsü ne olur tam bilmiyorum, iyi düşünmek gerekli. Ama internet ortamında emekli maaşları ile ilgili biraz araştırınca şöyle bir tablo buldum.

2008 öncesi emekli olanların taban aylıkları (TL)

Kurum SSK Bağkur (Esnaf) Bağkur (Tarım) Memur

Temmuz 2012 : 885,89 687,85 509,29 1053,63

Ocak 2013 : 922,55 717,28 530,36 1086,52

Eğer hata yoksa memur emeklisinden sonra en iyi maaşı ssk emeklileri alıyor gibi. Yani abi demek istediğim emekli olduğun zaman maaşın bağkurluya göre yüksek olabilir. 2013 te iki kurumun taban maaşı arasında 205-tl var Abi. eğer primlerin yüksekse orantılı olarak maaşında artacağına göre farkta artacaktır bence. İyi araştır derim. Birde emekli olduktan sonra çalıştığında bazı prosedürler var. Çevreden duyduğun bazılarına emekliliğinde çalıştığında bazı bildirimleri yapmadıklerı için binlerce liralık cezalar gelmiş.

tarihinde İbrahim Akkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bağkurdan emekli olduğun halde ticari faaliyette bulunuyorsan yani kendi adına işyeri varsa maaşının %15 i SGDP (sosyal güvenlik destek primi) olarak kesiliyor.Nereden biliyorsun dersen babamın emekli olduktan sonra faaliyeti devam ediyor.Tıkır tıkır kesiliyor maaşı..

çalıştığında bazı bildirimleri yapmadıklerı için binlerce liralık cezalar gelmiş.

Bu şu oluyor..Emekli olduğun dönem gidip bildirimde bulunman gerekiyor.Yani ben emekli oldum ama işyerim hala açık ve çalışıyorum demen lazım.Eğer bunu dememişsen maaşından kesinti yapılmıyor.Taa ki kurum seni tespit edene kadar.Ettikten sonra da diyor ki sen emekli olalı 7 sene olmuş ve bu zaman zarfında ticari faaliyetin devam etmiş..Şu kadar borcun var diyor bunu yapılandırıp maaşından kesmeye başlıyor..Durum bu..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Getirisi götürüsü ne olur tam bilmiyorum, iyi düşünmek gerekli. Ama internet ortamında emekli maaşları ile ilgili biraz araştırınca şöyle bir tablo buldum.

2008 öncesi emekli olanların taban aylıkları (TL)

Kurum SSK Bağkur (Esnaf) Bağkur (Tarım) Memur

Temmuz 2012 : 885,89 687,85 509,29 1053,63

Ocak 2013 : 922,55 717,28 530,36 1086,52

Eğer hata yoksa memur emeklisinden sonra en iyi maaşı ssk emeklileri alıyor gibi. Yani abi demek istediğim emekli olduğun zaman maaşın bağkurluya göre yüksek olabilir. 2013 te iki kurumun taban maaşı arasında 205-tl var Abi. eğer primlerin yüksekse orantılı olarak maaşında artacağına göre farkta artacaktır bence. İyi araştır derim. Birde emekli olduktan sonra çalıştığında bazı prosedürler var. Çevreden duyduğun bazılarına emekliliğinde çalıştığında bazı bildirimleri yapmadıklerı için binlerce liralık cezalar gelmiş.

Kardeşim senin düşüncene saygı duyuyorum,iki kurum arası maaş farkı var bunu'da biliyorum bu konuyu açmamın asıl sebebi sevdiğim İnsanların kendilerinin ve yakınlarının benim yaptığım hataya düşmemeleridir.Üç buçuk yıl bir hayli uzun bir süre kim öle kim kala, masrafı bir o kadar çile ben Allah ömür verirse 23 08 2013 tarihinde dilekçemi vereceğim :) Destek pirimi için eskiden maaştan kesilmiyor emekli kendisi gidip pirimini yatırıyordu yok yatırmıyorsa cezaya giriyordu şimdi otomatik olarak maaştan kesiliyor, ne yapalım taktir buysa boynumuz kıldan ince ;)

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Bizim ki fikir sadece Abi, senin için hayırlısını yine sen kendin bilirsin tabiki. Allah herşeyi gönlüne göre versin Abi.

Maaştan kesmeleri içinde bildirimde bulunmam gerekiyor bir şekilde ihmal etme zamanı gelince. İnşallah emekli olacağım günü bende görürüm senin gibi Sabri Abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Sabri ustam hizmet birleştirmesi adı altında çözüm bulabilirsin. Öyle o bizi bağlamaz demek kolay değil, siz hizmet birleştirmek için dilekçe verin, netice alacağınızdan eminim.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Sabri Güngör

22 11 2013 Tarihinde dilekçemi verdim bu gün SGK ya gidip sorguladım evet arkadaşlar bu gün itibariyle EMEKLİ olduğumu öğrendim nasip olursa 28 12 2013 tarihinde maaşımı alacağım 32 yıl toplam 9750 gün sigortam var 967 TL maaş Allah bereket versin Allah yemek nasip etsin :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı

Hayırlısı olsun Sabri Ustam.. Ne güzel o günleri gördün. İnşallah bizde gün gelir emekli olabiliriz..

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hayırlı olsun Sabri Abi, o para ye ye bitmez, yardıma gelmeyi teklif ediyorum :superman::mangal:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Hayırlı olsun Sabri Abi, o para ye ye bitmez, yardıma gelmeyi teklif ediyorum :superman::mangal:

Kardeşim benim,kapımız her daim açık :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kardeşim benim,kapımız her daim açık :flowers:

ABim takılıyorum, misafirperverliğiniz dillere destan zaten, o tarafa yolum düştüğünde illa rahatsız ederim seni :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hayırlı olsun abi.Rabbim maaşını içe siner yemeyi nasip etsin.

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Hayırlı olsun abi.Rabbim maaşını içe siner yemeyi nasip etsin.

Kardeşim teşekkür ederim,mesajın devamını anlamadım,içime sinmesini soruyorsan maalesef sinmiyor :i-ih:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kardeşim teşekkür ederim,mesajın devamını anlamadım,içime sinmesini soruyorsan maalesef sinmiyor :i-ih:

Burada öyle derler abi. İçine sinerek , rahat rahat , sağlıkla, sıhhatle harcamanı temenni etmek gibi bir şey :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...