İçeriğe Yönlendir

Kivi Ağaç Fidesi

Batın Kırat

Recommended Posts

Batın Kırat

Bu sıralar İzmit teki köyüme Kivi ağaç fidesi ekmek istiyorum, fakat bu meyva genellikle Yalova da yetiştirilmekte olduğundan bizim oralara biraz yabancı, acaba karasal iklime sahip İzmit te yetişir mi? Bu meyva ağacının fidesini satın alırken nelere dikkat edilmeli? Kendi içinde de cins ve tür bakımından çeşitliliğe sahip mi? Ortalama fiyat ne kadar? 50-100 adet kivi fidesi alacağım.bu konuda bilgisi olan, paylaşır ise çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Batın Kırat
(düzenlendi)

Sizde araştırmışsınızdır muhakkak ta şöyle bir bilgi buldum.İzmit yakın yardıma çağırın toprakla uğraşmayı severim.

http://www.fidanista...si-40-60cm.html

İlginiz için çok teşekkür ederim. elbette neden olmasın misafire her zaman kapımız açık beklerim ama yardımdan ziyede yazın deniz sezonunda meyva yemeye, gezmeye beklerim hele de Eylül ayında fındık zamanı fındık yemeye beklerim. Kivi fidancılığında özellikle Yalova da bu iş ile uğraşan çok ama o kadar çeşit varki anlamayan için bu iş zor. acaba hangi çeşidi almalıyız? özellikle de harvard cinsi çok yaygın. artık olmadı bir gün kardeşimi Yalova ya yollayıp oradan rastgele aldırtcam.

tarihinde Batın Kırat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

İzmit'te neredesin,yada hangi ilçe ,köy ? Yalova'da Hüseyin Matur hocam var araştırsın bilgi toplasın öm. gönderin yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Batın Kırat

İzmit in Kandıra ilçesinde bulunan Belen köy. yazları köydeyiz.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu ağacın erkek ve dişi cinsleri var, tozlanma ve dolayısıyla meyve alabilmeniz için, rastgele almayıp ,erkek dişi sayısına dikkat etmenizi tavsiye ederim..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

10 dişiye bir erkek yetiyor. en azından burada böyle. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batın Kırat

Peki cins olarak tavsiye edeceğiniz bir isim var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Biz de yetiştiriyoruz Giresun'da.6 dişiye 1 erkek yapıyoruz.Bakımı güzel olur ise çok güzel meyve verir.10 kök kividen yaklaşık 800 kg meyve aldık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Vay bee bu kivi işi güzel iş..ancak fiyatlar yerli üretim olmasına rağmen hep yüksek ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Babamların bahçesinde 1 dişi 1 erkek var. Daha hiç meyva alamadılar :)

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
(düzenlendi)

Vay bee bu kivi işi güzel iş..ancak fiyatlar yerli üretim olmasına rağmen hep yüksek ?

Üretici kiviyi büyüklüğüne göre 1- 1,5 tl/kg fiyatına satıyor.

Emin ol kivi işi güzel bir iş değil :)

tarihinde Cavit Çırakoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Üretici kiviyi büyüklüğüne göre 1- 1,5 tl/kg fiyatına satıyor.

Emin ol kivi işi güzel bir iş değil :)

Yine mi üretici kazanamıyor :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Yok abi ne kazanması.Geçen sene 500 kg satıldı.0.70 kuruştan kilosunu hesapla işte.Uğraşmaya değmez.Ama her akşam bıkana kadar kivi yemek güzel. :D

Yorum bağlantısı
Batın Kırat
(düzenlendi)

Biz de yetiştiriyoruz Giresun'da.6 dişiye 1 erkek yapıyoruz.Bakımı güzel olur ise çok güzel meyve verir.10 kök kividen yaklaşık 800 kg meyve aldık.

Kivi ağaçları kaç yıllık? Gerçekten çok güzel verim almışsınız. Biz Fındık bahçemizden ilk etapta bir kısmını söküp deneme amaçlı ortalama 50-100 ağaç kivi ekmeyi planlıyoruz. Fındık o kadar zahmete eziyete karşılık para etmiyor bakalım şansımızı Kivi'den yana kullanalım dedik, Hakkımızda hayırlısı bakalım.

Ben ekeyim hasatı yapayım fiyatlar düşer emin olun bizde bu bahsıt bedevi şansı varken! :biggrin: Elbette düşsün vatandaş yesin.

Üretici ne zaman kazandı ki? Bu yıl tüccarlar üreticilerden 3500-4200 tl arasında fındık satın aldılar marketlerde ve kuruyemişçilerde fındık 10-15 tl yazık. Tamam madem 3,5 -4 tl ye alıyorsun bari 5 tl ye sat ki herkes yesin.

Babamların bahçesinde 1 dişi 1 erkek var. Daha hiç meyva alamadılar :)

Acaba bu dişi, erkek kivi dikiminde olması gereken ne? 1'e 2, den tutunda çok çeşitlilik var.

tarihinde Batın Kırat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bu sıralar İzmit teki köyüme Kivi ağaç fidesi ekmek istiyorum, fakat bu meyva genellikle Yalova da yetiştirilmekte olduğundan bizim oralara biraz yabancı, acaba karasal iklime sahip İzmit te yetişir mi? Bu meyva ağacının fidesini satın alırken nelere dikkat edilmeli? Kendi içinde de cins ve tür bakımından çeşitliliğe sahip mi? Ortalama fiyat ne kadar? 50-100 adet kivi fidesi alacağım.bu konuda bilgisi olan, paylaşır ise çok memnun olurum.

Bacanak sapancada kapısının önüne dişi erkek şeklinde ekti meyvede veriyor bu arada sapancada kivi bahçesi çok var izmitte de olur fakat sulama istiyor yanılmıyorsam.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Peki cins olarak tavsiye edeceğiniz bir isim var mı?

Bulunduğunuz bölgeden bir fide araştırması yaparsanız daha iyi olur. Yalova bu konuda önde sanırsam. :)

Yorum bağlantısı
Batın Kırat

Bacanak sapancada kapısının önüne dişi erkek şeklinde ekti meyvede veriyor bu arada sapancada kivi bahçesi çok var izmitte de olur fakat sulama istiyor yanılmıyorsam.

Sapanca olduğunu daha önce hiç duymadım olmadı ordan araştırayım bana daha yakın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...