İçeriğe Yönlendir

Eski Araçlar Trafikten Çekiliyor

Fatih Aydın

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Gavuristan'da bazen çok eski araç görülür. Adam meraklıdır bakar arabasına sever vs. Bizde herkes yeniye binme sevdasında.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Zetec = Zero Emision Tecnology yani hangi çılgın emisyon değerime göre mtv arttıracakmış şaşarım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Bal

arabayı oğluma bırakırım ilerde 70 kulturunden elinde heykel gibi bir sanat eseri klasik makina muhendisliği ansiklopedisi olur diye düşünüyorum. Bir arabam 1969 model diğerleri yeni model devlet parçalamaya zabıta göndermediği sürece ihtiyarım garajımda kalır, bu ne saçmalık yahu trafikten men edecekmiş, trafiğe çıkmam olur biter....

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Formalite icabı değil adam gibi bi emisyon ölçümü yapmaya çalışsınlar önce... Eksozun ucuna çengeli takıp yazıcıdan iki satır değeri cırt cırt çıkartmayla anlamlı olmuyor bu işler...

Yorum bağlantısı

Trafikten zorla araç çektirme zor bir işlem ama paşa paşa çektirtme olabilir. Yaşı eski olan aracın elden çıkarılması için, vergisi emisyonla bağdaştırılıp arttırılır, buna karşın, aracı trafikten çekilen kişiye ötv indirimi yapılacağı müjdesi verilir, araç sevdalısı bir toplum olarak bu uygulamayı hemen benimseyip, bedavaya araç veriyorlar gibi bayi bayi dolaşırız. Bizim Doğan'ın vergisi zaten çok yüskelmişti, ötv'de düşük olunca dayanamadım kaptım bir tane Passat'ı diyen çok olur:)

Şaka bir yana; alınan bu tür kararlarda kamu yararı ön plana çıkarılırken, arka planda birçok sektör ön sıraya geçmek için lobi yapar. Bu açıklama, kimse 10 yıldan eski evde oturmayacak ya da şirketlerin klima sistemleri 5 yıldan eski olmayacak diye gelseydi kimin cebine ne girecek hesabıni da beraberinde getirirdi muhakkak. İşte bu hesapları biraz gizlemek, biraz da toplumun duyarlılıkları ön plana çıkarılarak alınan bu kararların nemasını alabilmek için bazı şirketler önceden hazırladıkları 5 yıllık planları masanın üstüne koyup, stratejilerini yeniden oluşturuyorlardır. Hatta ellerini de ovuşturuyorlardır.

İnşallah, trafik terörünün önlenmesi için araçların yenilenmesinden önce trafik bilinci için temel eğitim için programlama yapılmıştır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Trafikten çekmezler ki... Paşa Paşa çektirirler ... nasıl mı?

Aracın trafik sigortası her yıl bi önceki yıla göre %20 zam alsa görün bakın 10 yaşın üstünde kaç araç kalıyo piyasada, kalanlar da kayda değer değeri olanlar olacaktır... :) Bence bu işin uygulaması buna benzer bir şekilde kademeli olarak yürürlüğe girecek...

Yorum bağlantısı

Bizi karıştırmasınlar bu işe:) Sonra suçlu sigortalar oluyor. KAsko sigortasında araç yaşı anlamlıdır da trafik sigortalarında biraz zorlamadır araç yaşı. Maddi hasarlarda karşı tarafın hasarını öderim trafik sigortası ile. KArşı tarafta oluşacak hasar aslında tamamen benim kullandığım aracın yaşından bağımsızdır. Çok zorlarsak bir bağıntı bulmak için, arac eskiydi frenleri tutmadı, direksiyonu kilitlendi gibi binde bir olacak ihtimaller olur.

Bizim trafik sigortasına yaptığımız zam sadece hasar miktarının artması ile ilişkilidir. Peki piyasadaki tüm araçlar yeni modele doğru kayarsa trafik poliçesi primleri düşer mi? Artar mı? Bu da günün mantık sorusu olsun.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Trafikten çekmezler ki... Paşa Paşa çektirirler ... nasıl mı?

Aracın trafik sigortası her yıl bi önceki yıla göre %20 zam alsa görün bakın 10 yaşın üstünde kaç araç kalıyo piyasada, kalanlar da kayda değer değeri olanlar olacaktır... :) Bence bu işin uygulaması buna benzer bir şekilde kademeli olarak yürürlüğe girecek...

evrensel mahkemelerde hakkımızı arasak, devletin yaptığı zam oranında ( emekliye-memura) yapmak ile kısıtlı kalsa ? Peki yada yıllık enflasyon oranında zorunlu kalsa ? Geçen sene %7.5 zam aldık oysaki doğal gaza %20 zam geldi anlaşılan pek mümkün değil

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bizim Doğan'ın vergisi zaten çok yüskelmişti, ötv'de düşük olunca dayanamadım kaptım bir tane Passat'ı diyen çok olur:)

Ağzından yine bal damlıyor abi :D

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

evrensel mahkemelerde hakkımızı arasak, devletin yaptığı zam oranında ( emekliye-memura) yapmak ile kısıtlı kalsa ? Peki yada yıllık enflasyon oranında zorunlu kalsa ? Geçen sene %7.5 zam aldık oysaki doğal gaza %20 zam geldi anlaşılan pek mümkün değil

Ona da bi kılıf bulunur, yok yıpranma payıydı, risk faktörü artışıydı bilmem ne... yapmak istedikten sonra yaparlar, kimi kime şikayet edicen :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...