İçeriğe Yönlendir

Antalya - Bodrum - Kos Araba Yolculuğu

Erdem Güleç

Recommended Posts

Erdem Güleç

Merhaba Arkadaşlar, 1 Mayısta Antalya'dan Bodrum'a aracımla gidicem, aracı bodruma parkedicem ve feribotla Kos adasına geçicem ve ertesi gün 2 mayısta bodruma geri dönüp arabayla tekrar antalyaya dönücem.Tecrübeli ve bilgi sahibi olan arkadaşların bir kaç konuda yardımına ihtiyacım var.Madde halinde aşağıda sıraladım karışmasın birbirine diye.

Sorular:

1-1 mayıs sabahı saat 9 da feribot var, yol 6 saat olduğu için gece 2 gibi çıkıcam yola, bu yolda gece yolculuk etmenin sakıncaları nelerdir?

2.aracımın 50.000 km bakımını serviste yaptırdım ön balatalarda problem var gerisi sorunsuz dedi ancak ben bunları değiştirmedim bu durum ne gibi sıkıntılar doğurabilir? ve ilk defa uzun yol ve gece yolculuğuna çıkıcam dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?

3.Bodrum Antalya arası 2 seçenek var biri denizlinin güneyine(serinhisar) kadar çıkıp ordan aşağıya inmek diğeri ise fethiye üzerinden sizce hangi yolu tercih etmeliyim. ve önerdiğiniz yolun özelikleri, dikkat etmem gereken yerleri nelerdir? (radar vs.)

4.Aracımda navigasyon yok ve korkutelinden sonrasını bilmiyorum, gecede gideceğimden yolda sıkıntı yaşayacağım bir nokta var mı? tabelalar yeterli olur mu?

5.Bodruma sabah 8 sularında varıcam ve saat 9 a kadar aracımı güvenli ve ücretsiz ve limanada oldukça yakın bir yere park etmek istiyorum, nereye park edebilirim?aracımı ertesi gün 17:00 da bodruma dönüp geri alacağım.Bodrumda oturan arkadaş varsa rica etsem aracımı onun evinin önüne bırakabilir miyim?

6.Kos ta görülmesi gereken yerler nelerdir, nerede kazık yemeden yemek yenilir vs.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Öncelikle çok güzel bir tatil olacağına eminim. Şimdiden iyi yolculuklar.

İlk defa şehirlararası ve gece yolculuğu olacak, bence navigasyon edinmekte fayda var. İyi uyuyun, öyle yola çıkın. En tehlikeli saatlerdir sonuçta.

Mümkünse tatilinizden foto'lar bekliyoruz, gidemiyoruz, barı pc'den görelim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Önce hayırlı yolculuklar dilerim.İlk defa bu kadar uzun mesafe gece yolculuğuna çıkacaksanız ve yolunda acemisi olduğunuza göre bence daha erken hareket etmelisiniz,zira size 1 saat gibi bir zaman kalıyor ki bu süre bence yetersiz.430km gibi bir yol ve en iyi şartta 6 saat demek bayağı yorulacağınız demektir.Haritadan baktım da izlemeniz gereken güzergah;

adszmum.png

en mantıklısı bu görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Evet, biraz daha erken çıkmakta fayda var. Yol hali belli olmaz (Atasözlerini severim ''Evdeki hesap, çarşıya uymaz'' ) Yukarıdaki güzergah en mantıklısı olarak görünüyor. Antalya - Serinhisar arası tamamı bölünmüş ve geniş bir yol, Serinhisardan sonrası biraz virajlı ve daha sakin dar yollar. Tabelalar yeterli, yanınızda navigasyon yoksa mutlaka bir karayolları haritası bulundurun. İlk kez uzunyol ve gece yolculuğu olacağından acele etmeden sakin bir kullanımla gitmeniz iyi olacaktır. Şimdiden iyi tatiller, hayırlı yolculuklar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

+1 yazın sonuna doğru gittiğimde Tavas dan sonra yol çalışması vardı.nerde yol çalışması olduğunu öğrenmeniz iyi olur,arkadaşlara katılıyorum erken çıkmanızda fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Linkteki güzergaı izleyin, Kaş Kalkan MArmaris üstünden sakın ha gitmeyinnnnn...... Bodrumda park yeri bulmak kolay, o tarihta, her yer İspark, yalnız 1 günlük bir gezi için gidip gleceğiniz mesafe bayağı yorucu, Otobüs seferi yok mudur? yolda dinlenerek gidersinz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Güleç

Arkadaşlar teşekkürler sorduğum soruların cevapları bir bir geliyor. otobüs bileti gidişte var ancak dönüşü biraz sıkıntılı, açıkcası bulamadım ayrıca kostan birini alıcam onla dönücez antalyaya o nedenle araba daha mantıklı geldi. yaptığım hesapta 500 km git gel 1000 km 250 lira dizel ücreti yapıyor.otobüs bileti zaten yok olsa dahi benim git gelim bide arkadaşın gelişi toplam 150 tl olacaktı.ayrıca sürerim gibime geliyor 6 saat sıkıntısız araç kullanmayı seviyorum.

şu anda merak ettiğim tek konu kaldı o da ön fren balatalarının sıkıntılı olduğunu söylemişti servis, yetkili servislere pek güvenmediğimden değiştirmedim. bu bana uzun yolda büyük bir problem olarak geri döner mi sizce?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıkıntı ne demek? bitmek üzere mi? çatlak mı? disk mi eğri?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Güleç

Tam detayını sormadım fazlada anlamam açıkcası, kazaya sebebiyet verir mi dedim yok dedi fren sürenizi uzatır sanırım bitmiş öyle kurdum kafamda şu anda

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

100 TL lik bir balata, uzun yola çıkmadan ben olsam değişirdim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Bal

Merhaba Arkadaşlar, 1 Mayısta Antalya'dan Bodrum'a aracımla gidicem, aracı bodruma parkedicem ve feribotla Kos adasına geçicem ve ertesi gün 2 mayısta bodruma geri dönüp arabayla tekrar antalyaya dönücem.Tecrübeli ve bilgi sahibi olan arkadaşların bir kaç konuda yardımına ihtiyacım var.Madde halinde aşağıda sıraladım karışmasın birbirine diye.

Sorular:

1-1 mayıs sabahı saat 9 da feribot var, yol 6 saat olduğu için gece 2 gibi çıkıcam yola, bu yolda gece yolculuk etmenin sakıncaları nelerdir?

2.aracımın 50.000 km bakımını serviste yaptırdım ön balatalarda problem var gerisi sorunsuz dedi ancak ben bunları değiştirmedim bu durum ne gibi sıkıntılar doğurabilir? ve ilk defa uzun yol ve gece yolculuğuna çıkıcam dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?

3.Bodrum Antalya arası 2 seçenek var biri denizlinin güneyine(serinhisar) kadar çıkıp ordan aşağıya inmek diğeri ise fethiye üzerinden sizce hangi yolu tercih etmeliyim. ve önerdiğiniz yolun özelikleri, dikkat etmem gereken yerleri nelerdir? (radar vs.)

4.Aracımda navigasyon yok ve korkutelinden sonrasını bilmiyorum, gecede gideceğimden yolda sıkıntı yaşayacağım bir nokta var mı? tabelalar yeterli olur mu?

5.Bodruma sabah 8 sularında varıcam ve saat 9 a kadar aracımı güvenli ve ücretsiz ve limanada oldukça yakın bir yere park etmek istiyorum, nereye park edebilirim?aracımı ertesi gün 17:00 da bodruma dönüp geri alacağım.Bodrumda oturan arkadaş varsa rica etsem aracımı onun evinin önüne bırakabilir miyim?

6.Kos ta görülmesi gereken yerler nelerdir, nerede kazık yemeden yemek yenilir vs.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

İlk defa uzun yol deneyimi için size tavsiyem öncelikle iyi dinlenmiş olun, aracınız da kafein içeren içecekler bulundurun. Zira sabaha karşı insan ne kadar dinlenik olursa olsun yine de uyku bastıracaktır. Gece 02 de değil 01 de çıkın, feribotta uyursunuz. Park olarak limanın yakınlarında belediye yol kenarlarına bilet kesiyor. İsterseniz oraya bırakın isterseniz 200 metre geriye gidin sokak aralarına bırakın. Bilmediğiniz yolda başka sürücüler yüzünden gaza gelmeyin, onlara uymayın.

Navigasyonunuz yoksa, hangi yoldan gideceğinizi gösteren bir rotayı siz bir kağıda hazırlayabilirsiniz. Böylelikle kaybolma riskinizi minimize etmiş olursunuz.

Denizli üzerinde gidecekseniz, yol yapım çalışmaları vardı geçen yaz, ayrıca da yol tek gidişli gelişli, yani ortalama hızınız 70 - 80 km/s gibi bir hızınızın olması güvenlik açısından menfaatinizedir.

Ve en önemlisi, kemerinizi takın, aracınızın frenine bir kez daha baktırın.(Bi aksilik olursa gece gece o yolda kimseyi bulamayacağın gibi gemiyi de kaçırmana sebep olabilir)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aydınlatma sistemini, silecekleri ve lastik basınçlarınızı kontrol edin/ettirin. Ana yollardan ayrılmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erdem Güleç
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaşlar gittim geldim hiç sıkıntı yaşamadan bir kaç küçük şey dışında onu da paylaşacağım.Öncelikle bir arkadaşın tavsiyesiyle aşağıdaki yolu kullandım.

mvq8g.jpg

Rahat gidip geldim,Gece 1 gibi çıktım 7 sularında bodruma vardım. Ortaca civarında gençler heyecan yapmak amacıyla ters yoldan geliyorlardı onun dışında bir olay olmadı.Yolda 3.5 liralık bir tünel vardı yolu baya kısaltan onu kullandım.

Ayrıca yolda bir çok hayvan ölüsüyle karşılaştım hepsine de araba çarpmıştı. böyle bir durumda ne yapılması gerekiyor? nereyi aramak gerekiyor? yol güvenliğini oldukça etkileyen bir durum.

2. olarak foto isteyen arkadaşlar için 2 adet fotoğraf paylaşalım.

mvqmg.jpg

mvqru.jpg

3. olarak kos bodrum feribot gezisi hakkında bir şeyler söyliyelim. Ben biletimi "cruise porttan" kalkan Turkish Sealines dan aldım. sitelerinde çok güzel bir aracın fotoğrafı var, "google earthtten" de bakınca aynı araç uydu görüntüsünde de var ben de o araç gidiyor sandım, hem park konusu daha iyi diye cruise portun oraya gittim. çift yön 25 euro arkadaşım içinde tek yön 15 euro ücret ödedim.feribotu görünce şaşırdım çünkü sitelerindeki araç değildi. ama sorun değil kosa gittik mi gittik. asıl sorun dönüşte başladı. Kos Limanında pasaport kontrolüne girmeden "check-in" yaptırın "boarding pass" olmadan geçemezsiniz yazıyor. gittim Turkish Sealines'ın kulübesine, oradaki görevli kişi başı 5 Euro liman vergisi deyince bi şaşırdım.dedim ben bilet alırken böyle bir bilgi verilmedi böyle bir saçmalık olur mu dedim? valla böyle dedi sanki haraç keser gibi, her neyse ödedik mecbur yoksa binemicez gemiye, pasaport kontrolü yapan polislerde içeri girmeden önce "boarding pass" almışmısın almamışmısın iyice kontrol etti.Her neyse bodruma geldim, Turkish Sealines'ın ofisine gittim dedim böyle bir bilgi niye vermediniz, bende nakitte yoktu arkadaştan borç almak zorunda kaldım dedim, umursamadılar,günübirlik dışı giden herkes port taxı ödüyor dediler ama ısrarla liman vergisinin meblaası hakkında birşey demekten kaçındılar. her neyse. asıl olay bundan sonra oldu. bodrum kalesinden giden diğer firmayı aradım bana "port tax" 3 euro dediler. internetten baktım orda da 3 euro yazıyor, kısacası Turkish Sealines hem makbuz vermediği gibi hem de bizim kişi başı 2 euroyu hiç etmiş.10 lira çay parası hayırlı olsun. bodrumdan geleli 5 gün oldu ancak vakit bulabildim yarın gidip hakem heyetine başvuracağım ve ücretin iadesini isteyeceğim, çıkan sonucu sizle paylaşırım.

İlgilenip yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

tarihinde Erdem Güleç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Göcek tüneli ilginçtir, bir kaç yüz mt. için o parayı boşuna verdim diye düşünüyor insan, ama geçitten gittiğinizde fikriniz değişiyor. :) Fotolar için teşekkürler, biraz daha küçültürseniz daha iyi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Güleç

Arkadaşlar merhabalar, Mesajı değiştiremediğim için yazma gereği hissettim, Geçenlerde Turkish Sealines'ın yetkilisiyle görüştüm kendisi özür diledi ve bu durumundan kendilerininde sonradan haberi olduklarını söyledi ve benden aldıkları kişi başı 5 euro toplam 10 euro ücreti iade edeceklerini söyledi ve bugün itibariyle para banka hesabıma yattı.Turkish Sealines hatasını düzeltmiştir.Kendilerine burdan teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...