İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçta 5Numara Yağ Kullanmak

Mustafa Volkan Koca

Recommended Posts

Mustafa Volkan Koca

Babam geçen sene dizel arabalara 5 numara yağ katıyordu 4de1 oranda bunun zararı varmıdır araca başka hiçbir şey karıştırmadan kullanıyordu taki bir soğuk kış günü yağ donma yapana kadar yazın problem olmamıştı hatta şoförler aracın daha sessiz çalıştığını söylemişlerdi sonradan kullanımdan vazgeçti

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

1/4 oranı çok ama çok yüksek, bir de dizel araba ama hangi dizel araba ? Eğer 80 li model Bedford ise eskiler yaparlardı bu işi ancak 2000 li model Ford lar ise çok gereksiz..O zamanki motorin ile bugünkü motorin arasında renk, koku, kükürt hatta tad olarak bile ciddi farklar var....:)

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

5 i bilmem de 10 numara yağ hala yol kenarlarında satılır ve eski kamyoncular kullanır.... kara duman atarlar.. :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yeni nesil araç ise katmaması gerek. Belirli zaman sonra mazot pompası ve enejektörlerin işi bitecektir.

Fakat turbosuz eski sistem dizel araç ise dayasın yağı gitsin. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

geçen arabaya yakıt alırken pompacı bazı istasyonların mazota yağ karıştırdığını söyledi.

ha bu arada euro dizel ile normal dizel in arasında fark olmadığını da söyledi.

zaten bencede arasında fark olsaydı 10 Krş yerine 50 Krş olurdu kanımca

Yorum bağlantısı

1/4 oranı çok ama çok yüksek, bir de dizel araba ama hangi dizel araba ? Eğer 80 li model Bedford ise eskiler yaparlardı bu işi ancak 2000 li model Ford lar ise çok gereksiz..O zamanki motorin ile bugünkü motorin arasında renk, koku, kükürt hatta tad olarak bile ciddi farklar var.... :)

tadına mı bakdın abi? :biggrin: :biggrin:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

tadına mı bakdın abi? :biggrin: :biggrin:

Sen hiç patoz çeviren traktöre çalışır durumdayken mazot ikmali yaptın mı ? :D

Bidon traktörün üstüne konur, içine sallanan hortum hüplenir, bir miktar mazot gelir haliyle...Hava yaptırmadan hortumun ucu depoya sallanır.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bidon traktörün üstüne konur, içine sallanan hortum hüplenir, bir miktar mazot gelir haliyle...Hava yaptırmadan hortumun ucu depoya sallanır.. :D

çocukluğumda gaz yağı sobası vardı evimizde...odunlukta gaz yağı varili vardı, sobanın gaz yağı deposunu alır odunluğa giderdim, varile hortumu salar, hortumun diğer ucunu pipet çeker gibi hüplerdim, gaz yağı akmaya başlayınca gaz yağı deposunu doldururdum. benim hiç bağırsak kurdum olmadı bilüüür müsün abiii? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

çocukluğumda gaz yağı sobası vardı evimizde...odunlukta gaz yağı varili vardı, sobanın gaz yağı deposunu alır odunluğa giderdim, varile hortumu salar, hortumun diğer ucunu pipet çeker gibi hüplerdim, gaz yağı akmaya başlayınca gaz yağı deposunu doldururdum. benim hiç bağırsak kurdum olmadı bilüüür müsün abiii? :D

Aman abi dur şimdi, bağırsak kurdu olanlar mazot içer miçer....:)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Aman abi dur şimdi, bağırsak kurdu olanlar mazot içer miçer.... :)

gaz yağı gaz yağı :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Aman abi dur şimdi, bağırsak kurdu olanlar mazot içer miçer.... :)

Ama ne güzel kokardı değil mi abi, elektrik de bu kadar istikrarlı bulunmazdı, hemen hemen kesilirdi ve gaz lambası da yanardı, onun ışığı ile bu gaz sobasının ışığı birbirine karışır ders çalışırdık, daha yaşım 33 ama aynen bunları ben de yaşadım... Ne mistik günlerdi beee :)

gaz yağı gaz yağı :D

Gaz yağı içilebilir diyorsun yani abi, tamam o zaman....
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

gençler bilmez, ben çocukken saat 20-22 arası standart elektrik kesintisi uygulanırdı,(primetime)19:55 de gaz lambasını yakar beklerdik, sonra açardık pilli radyoyu, arkası yarın ya da müzik dinlerdik, orhan-müslüm-ferdi-bülent yasaktı...gaz lambasının üstünden çıkan hava ne kadar sıcakmış bi bakiiim derdim sürekli, elektrik gelene kadar yüzüm gözüm kapkara olur, kirpiklerim yanardı bazen...çok usluymuşum :crazy:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

evet yaptım onun için sormuşdum :biggrin: asker de jip den mazotu biten diger jipe, aynen dedigin gibi hortumla, bir hafda agzıma geldi mazot, aradan baya zaman geçdi şimdikiler dahamı iyidir acaba :biggrin:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gençler bilmez, ben çocukken saat 20-22 arası standart elektrik kesintisi uygulanırdı,(primetime)19:55 de gaz lambasını yakar beklerdik, sonra açardık pilli radyoyu, arkası yarın ya da müzik dinlerdik, orhan-müslüm-ferdi-bülent yasaktı...gaz lambasının üstünden çıkan hava ne kadar sıcakmış bi bakiiim derdim sürekli, elektrik gelene kadar yüzüm gözüm kapkara olur, kirpiklerim yanardı bazen...çok usluymuşum :crazy:

pilsiz, güneş enerjisizi, hiçbir güç kaynaksız radyo bilir misin?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Manyetolu ? :D

hiçbir harici dahili güç kanyanğı olmayan dedik manyeto dahil

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hayır ben ayakkabıdan radyo yapmıştım ama yine benim yaptığım bitmeyen pille çalışıyordu...:D

Yorum bağlantısı

1/4 oranı çok ama çok yüksek, bir de dizel araba ama hangi dizel araba ? Eğer 80 li model Bedford ise eskiler yaparlardı bu işi ancak 2000 li model Ford lar ise çok gereksiz..O zamanki motorin ile bugünkü motorin arasında renk, koku, kükürt hatta tad olarak bile ciddi farklar var.... :)

Tövbe tövbe :unsure2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tövbe tövbe :unsure2:

Biz tarlada öğrendik abi dizeli, mazotu...Sen traktörle geri geri gitmeyi bilir misin, pulluk toprakla buluştuğunda çıkan kokuyu, bostan sürüyorsan aralardan fırlayan dilimlenmiş patateslerin kokusunu bilir misin ? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Biz tarlada öğrendik abi dizeli, mazotu...Sen traktörle geri geri gitmeyi bilir misin, pulluk toprakla buluştuğunda çıkan kokuyu, bostan sürüyorsan aralardan fırlayan dilimlenmiş patateslerin kokusunu bilir misin ? :D

Yoook be kardeşim, ben suyu bardakta, toprağı saksıda gördüm, (ciddi söylüyorum) Ankarada doğup büyüdüğüm için tarımla uğraşmam olmadı ammaaaa, bir ayağımız memlekette olduğu için sağolsun dayıoğulları, teyze oğulları o taraflara gittiğimizde tarlada iz bıraktırmadan önümüze aşımızı koymazlar. Sen şeherlisin biraz terle bakalım derler.

Biz bunları gördük yaşadık da oğlum topraktan çıkan patatesi ilk gördüğünde ; baba bunları toprağa kim gömdü? demişti. :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

oğlum topraktan çıkan patatesi ilk gördüğünde ; baba bunları toprağa kim gömdü? demişti. :D

:D :D :D

sonra bir gün eve alt tarafında musluk olan gaz yağı varili getirdiler, bunu kullanın dediler :yildizlar::D

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

hangi arabaya katmakta idi bunu?

99 model pejo ve 2004 model ducato abi ama bu sadece 2 ay sürdü 2008 lere korktuğu için koymadı farklı mazottan birkaç kere pompa sizlere ömür olunca korkudan sadece eskilere koymuştu:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...