İçeriğe Yönlendir

Arka Frenler Muayeneden Geçmiyor.

Ersin Ceyhan

Recommended Posts

Ersin Ceyhan

bugün 1998 mondeoyu fenni muayene götürdüm.fakat arka frenlerde %42 sapma olduğundan sınıfta kaldı. arka fren kampana ve balatalar 5-6 ay önce değişti.daha önceki muayenede de aynı sorun vardı. tamirci arkadaş balatalar yeni olduğundan yapar dedi. arka fren sistemindeki 10 cm lik 2 adet hidrolik silindirini iptal etti.yerine tornacıdan onların yerine boş boru yaptırıp taktık.muyeneden geçti.sonrasında yeniden eski silindirleri taktık.acaba bunun kesin bir çözümü yokmudur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan
(düzenlendi)

%42 lik sapma ciddi bir rakam bence, silindirlerin yenisini almalısınız sorun çözülür ve daha güvenilir bir fren sistemi olucaktır

tarihinde Barış Kalkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

bugün 1998 mondeoyu fenni muayene götürdüm.fakat arka frenlerde %42 sapma olduğundan sınıfta kaldı. arka fren kampana ve balatalar 5-6 ay önce değişti.daha önceki muayenede de aynı sorun vardı. tamirci arkadaş balatalar yeni olduğundan yapar dedi. arka fren sistemindeki 10 cm lik 2 adet hidrolik silindirini iptal etti.yerine tornacıdan onların yerine boş boru yaptırıp taktık.muyeneden geçti.sonrasında yeniden eski silindirleri taktık.acaba bunun kesin bir çözümü yokmudur.

Fren basınç sensörü,ben de aynı şekilde kaldım,kampanalar tornalandı,fren merkezleri ve balataları değişti ama yine sapma vardı.o parçayı aynı şekilde iptal edip geçtim.Ben orjinal takma taraftarıydım o yüzden yetkili servis dahil olmak üzere çok yere sordum ama malesef o parça yok hiçbir yerde

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. %sapma balata sorunu değil

2. arka fren merkezleri, içten sıkışıktır, nem su almıştır , sıkça rastlanır.

3. fren yüzdesinden kalan arabaya hiçbir şey yapmayın, 1 hafta sonra muayeneye geri görütürn, %99 ihtimalle geçer :seytan: mesela yanii hani masal gibi....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

3. fren yüzdesinden kalan arabaya hiçbir şey yapmayın, 1 hafta sonra muayeneye geri görütürn, %99 ihtimalle geçer :seytan: mesela yanii hani masal gibi....

Çağlar Bey, tüvtürk olayını bir kenara bırakırsak, bu nem yada su almadan dolayı yaşanan sapma, aracımız seyir halinde iken acil durumlarda can güvenliğimizi tehdit eder mi ? Ayrıca her arabada yaşanılabilecek sıkıntı mıdır ? Değil ise çözüm bu fren merkezlerinin değişimi ile mi sağlanmalı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2 yılda bir fren hidroliği değişirse, nadir olarak sıkışır, korozyon yapmaz. fren testinden geçemyen arabada, yolda bu fark hissedilmez genelde ama sorun varsa değişmeli tabii.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Ceyhan

%42 lik sapma ciddi bir rakam bence, silindirlerin yenisini almalısınız sorun çözülür ve daha güvenilir bir fren sistemi olucaktır

tamircim bu parçaların sağlam olduğunu teyit etti. sadece balatalar yeni olduğu için tam olarak öpüşme yapmadığını, bununda bir süre kullanıldıktan sonra balatalar aşındıkça her şeyin düzeleceğini söyledi.

silidirlerin yerine takılan boş boruların yağmurlu havalarda kaydırma yapacağı tehlikeside varmış.

Yorum bağlantısı
Ersin Ceyhan

çağlar abi aynı olay bundan önceki muayenede de başıma geldi. kampanalar tornalanıp balatalar değişti.sanayideki fren testi yapan yere soktuk ama frenler geçmedi. sonra balataları zımparaladılar.yine geçmedi.usta dedi tek çare silindirlerde sağlam olduğuna göre boş boru yaptırıp öyle geçeceğiz dedi.muayeneden sonra eski haline çevirdik sistemi.bu zamana kadarda frenlerde hiç bir sıkıntım olmadı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben 99 mondeoyu aldığımda sol arka fren merkezi hiç çalışmıyordu.. kilitlemişti.. Tesadüfen fark etmiştim...

EBD dolayısı ile pek hissetmiyoruz.. Ama ciddi bir durumda durma mesafesi uzayacak, sağa sola çekecektir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ben 99 mondeoyu aldığımda sol arka fren merkezi hiç çalışmıyordu.. kilitlemişti.. Tesadüfen fark etmiştim...

EBD dolayısı ile pek hissetmiyoruz.. Ama ciddi bir durumda durma mesafesi uzayacak, sağa sola çekecektir...

Mehmet bey bu sorun fren merkezinden farklı birşey ama yanlışsam düzeltin lütfen.(ilk defa bu şekilde resim yükledim hata varsa kusura bakmayın)

R3NN6qG.jpg

zWTSfcO.jpg

Bende sıkıntıyı yaratan basınç müşürü dedikleri parçaydı.yeterli basıncı merkeze gönderemediği için sapma veriyordu.

tarihinde Mehmet Özyürek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ender rastlanan bir durum ama mantıklı...

Vesile ile merkezi de anmış olduk... Fren ayarı kontrolü şart..

Yorum bağlantısı
Ersin Ceyhan

evet klasik sistemi uyguladık araç muayeneden geçti.

Mehmet bey bu sorun fren merkezinden farklı birşey ama yanlışsam düzeltin lütfen.(ilk defa bu şekilde resim yükledim hata varsa kusura bakmayın)

Bende sıkıntıyı yaratan basınç müşürü dedikleri parçaydı.yeterli basıncı merkeze gönderemediği için sapma veriyordu.

bu silindirin adı demekki basınç sensörü imiş.bunu öğrendiğim iyi oldu.bu müşürü değiştirirken usta farketti.fren hortumları bayağı çatlaktı.şimdi yenilerini getirttik.belki de sorun bu çatlaklar olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Murat Caymaz

aynı sorun bendede vardı %42 sapma sol arka fren zayıf tutuyordu arka fren basınç müşürü yerine boş bir boru taktırdım sapma oranı %1 ile muayeneden geçtim 3 gün önce :)

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Boru vs takmaya, balata degistirmeye hatta lastigi sokmeye dahi gerek yoktur. Kaputun ocinde on cam tarafinda fren merkezi dagiticisi vardir onu cikartip fren hidroligini tamamen bosaltin. Fren merkezi dagiticisini iyice temizletip guzelce yerine taktirin ve yeni fren sivisini doldurun. İceriden freni pompalayarak hidroligi tekerlere gonderin fren pedali sertlesene kadar freni pompalayin. Teste girin sapma gorulmeyecektir. Bu sorun fren sivisinin yillarca degismedginden oluyor zaten.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...