İçeriğe Yönlendir

Bu Gece Hıdırellez

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

Türk tarihinde Hızır ve İlyas A.S yeryüzünde buluştuğu gün olarak kabul edilen 6 Mayıs. Bolluk ve bereketin temsilcisi bu gün tüm insanların gönlünde ki dileklere kavuşmaya en yakın olduğu zamandır. Hıdırellez gecesi tüm dostların gönlünde ki dileklerin gerçekleşmesi dilegiyle hepinizin Hıdırellez gecenizi Kutlarım

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
  • Beğen 14
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben, bu günü bir tabiat olayı olarak bilirdim.. genelde gecesi soğuk geçer, bu sebeple, fideleri bu günden sonra dikmeye dikkat ederdik...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Hızır; yaşam suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda aramızda dolanarak, bolluk ve sağlık dağıtır. [4] Hızır bir kişiye verilen addan çok aslında bir doğasal durumu, baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesini simgeler. Türkiye'de Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:[5]

Kalbi temiz, Allah'a inanan insanlara yardım eder.

Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.

Dertlilere derman, hastalara şifa verir.

Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.

İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.

Uğur ve kısmet sembolüdür.

Mucize ve keramet sahibidir.

Türkiye'de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır.

Wikipedia dan alıntıdır.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ben, bu günü bir tabiat olayı olarak bilirdim.. genelde gecesi soğuk geçer, bu sebeple, fideleri bu günden sonra dikmeye dikkat ederdik...

Bu gece burada (İstanbul) iyi rüzgar var, oldukça serin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Bugünü unuttuk keşke daha önce hatırlasaydık :) .

Çocukluğumuzda ateş yakar üstünden atlardık.Gece yatmadan önce bir yeşilliğe iki farklı renk ip bağlardık dilek tutup (çoğunlukla soğan yaprağı olurdu) gizli gizli ev,araba gibi şekiller yapar dua eder yatardık.Sabah erkenden kalkıp kontrol ederdik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

küresel ısınma, mevsimlerin yer değiştirmesi..... ancak bu gibi günler, tam olarak uzun süredir aynı geçmekte

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen

şahsım adına bu dileklerin (ev, araba vs.) kabul olduğunu söyleyebilirim. diğer taraftan inançlarıma göre hangi dine mensup olursanız olun ilk şart iyi kalpli olmaktır. yani tam olarak hangisi sebebiyle iyi bir hayata sahibim bilemiyorum ama şükürler olsun ki Allah beni iyi kullarından sayıyor olsa gerek. ben de elimden geldiğince iyi biri olmaya çalışıyorum, farzları yerine getirmesem de.

Yorum bağlantısı
Özcan Keskin

ilk kez duydum ama farketmiştim bu gece dün geceden daha serin

bu geceye has bi serinlik sanki

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Dün aklımdaydı unutmuşum..Sabah aklıma geldi.Biraz geç oldu belki ama dileklerde bulundum :)

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Biz Türkler çok garip insanlarız Vallahi... Müslüman olmadan önce tanrılarımız adına kutladığımız bir şeyi, Müslüman olur olmaz İslam'ın iki değerine yaftalayıp, üzerine de bir senaryo yazaraktan kutlamaya devam ediyoruz yav.! :D

Ben demiyorum, DİB diyor...

Müslüman olmadan önce tanrılarımız !Türkler müslüman olmadan öncede gök tanrıya inanırlarmış.Gök ifadesi,cenab-ı hakkı yüce ve erişilmez bilmenin sembolüdür.Yoksa karşılığında bir de yer tanrısı var manasına değildir.DİB böyle bir açıklama yaptı ise yanlış yapmış derim...

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Zaten dilekler dilenirken yüce rabbim diye başlamıyor muyuz ?

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

:yes: Elbette öyle Abi... De, problem şu ki; o Yüce Rabbin bu geceyle alakalı "bolluk ve bereket temsilcisi ve de dileklere en yakın gün olduğu" bilgisi yok sanırım. Çünkü vahyettiği dinde hiç bahsetmemiş... :rolleyes:

Mesele dua etmekse her an ve o anı yaratacak her bahane bence uygundur.

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

Bende dün gece dileklerimin şeklini çizip camın önüne bıraktım,rüzgar götürmüş. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...