İçeriğe Yönlendir

Dizüstü Bilgisayar Açılmıyor

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Arkadaşımın Ocak 2008 üretim, Casper Nirvana CPR2000-9D05B model laptopu bozulmuş, bana bırakmıştı, biraz bakayım dedim, hiç laptop açmadım test ederim dedim :p

Sorun şu: Pilde veya doğrudan elektrikle çalıştırmak istediğimde, bilgisayarın üzerindeki "Elektrik" ve "şarj oluyor" led ışıkları yanıyor. Power tuşuna basıyorum, hiç ses seda yok. En ufak bir hareketlilik yok. Bilgisayar bir gün bu şekle girmiş. Yani kullanırken düşme, çarpma, elektrik gitmesi gibi bir durumun akabinde oluşan bir sorun değil.

Altını-üstünü söktüm, power tuşunun bulunduğu kısım ile anakart arasında flex kablo var. "KOTL E220709 AWM 20798 80C 60V VW-1" yazan 14-pin bir kablo. Bu kablonun bir ucu yarım ay şeklinde yanmış gibi, kazınmış gibi bir şey olmuş.

https://www.dropbox.com/s/r0aox6iulf3tiqm/IMAG2443.jpg

https://www.dropbox.com/s/gq37rawjq1cg88p/IMAG2444.jpg

Tabi tüm problem bundadır diye düşündüm hemen. Sonuçta prize takılıyken, şarj ve güç ışığı yanıyor. Arkadaşı arayıp bu kablonun üzerinde yazan bilgileri verdim, bundan bir tane bul gel dedim. Bir bilgisayarcıda bulmuş, ancak 14pin olmasına karşılık, üzerinde yazanlar tam olarak uyuşmuyor.

Bilgisayardaki kabloda: "KOTL E220709 AWM 20798 80C 60V VW-1"

Yeni kabloda ise KOTL Exxxxxx yazmıyor sadece: "AWM 20624 80C 60V VW-1" yazıyor.

Bu kabloyu takıp, bilgisayarı toplamadan denedim, yine aynı durumda. Çalışmıyor, hiç bir fark yok ilk haliyle.

Şimdi sorularım şunlar:

1- Sorun eğer yukarıdaki resimde göründüğü haliyle yanmış olan o flex kablo ise, yeni gelen kablonun üzerindeki numaraların farklı olması nedeniyle mi bilgisayar açılmadı?

2- Yoksa bu flex kablo sadece görünen bir arıza, bunun haricinde başka bir donanımsal arıza mı var?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Bu flex kablo yanmış görünüyor ve durum biraz vahim hale gelmiş.Bu kabloya gelen voltajların çogu ıo chip ve güney köprüsünden gelir.Benim gördüğüm güney köprüsünde sorun olma ihtimalinin yüksek olması.Kablo kodunun uymaması önemli degil.Kablo geçitlerinin aralığı tam ise ve yönleride aynı ise taktıgında eger farklı sorun yok ise çalışması gerekiyor.

ŞArj cihazını pili takmadan tak ve ışık yandıgında ebu şekilde biraz takılı dursun.Parmagınla parçalar üzerinde ısı testi yap.Power düğmesine basılı tut ve yine ısı tetsini yap.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kablo keyboard'a gidiyor. Orada yüksek akım yok, flexinin o noktası mainboard üzerinde nereye denk geliyor ona bakmalı. Ve ilave ; çakmak ile ısıtılıp yol konrtolü yapılmış olabilir. Son ilave; Sen anlamazsın, gönder bana :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

ŞArj cihazını pili takmadan tak ve ışık yandıgında ebu şekilde biraz takılı dursun.Parmagınla parçalar üzerinde ısı testi yap.Power düğmesine basılı tut ve yine ısı tetsini yap.

Pilsiz şarj cihazıyla yaptım abi genellikle denemeleri. Bekledim, basılı tuttum, bıraktım falan ama hiç bir sorun göremedim.

Hissedilir bir ısı da gözlemlemedim. Pil takılıyken, şarj nedeniyle galiba pil bölümü ısınıyor, haricen bir ısı yok.

Kablonun yönünü bilemediğim için ters-düz hepsiyle tek tek denedim ama hareket yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

anakart sağlam %99

Power board'ları (dümmeleri anakarta ileten, o kablonun geldiği yer) genelde uçuyor. Ancak toshiba'da başıma gelmişti, anakart gitmişti. Aletin garanti bitimine 10-15gün mü ne kalmıştı :),

Umuyorum sağlamdır ürün.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Kablo keyboard'a gidiyor. Orada yüksek akım yok, flexinin o noktası mainboard üzerinde nereye denk geliyor ona bakmalı. Ve ilave ; çakmak ile ısıtılıp yol konrtolü yapılmış olabilir. Son ilave; Sen anlamazsın, gönder bana :)

Kablo keyboard.a gitmiyor abi. Hatta tam olarak, bilgisayardaki yeri burası. https://www.dropbox.com/s/68dv75q92g6zold/IMAG2450.jpg

Güç butonunun olduğu düzenek de bu https://www.dropbox.com/s/fee4luipsht88nq/IMAG2452.jpg

Anakarttaki giriş kısmı: https://www.dropbox.com/s/w78umht7k4rfw91/IMAG2449.jpg

Muhtemelen aşırı voltaj yemiş bu alet. Sanıyorum power ünitesi puff.

Aşırı voltaj değil de, orijinal adaptörü bozulmuş, yan sanayi bir adaptörle kullanıyorlar. LITEON diye bir şey. Üzerinde yazan değerler aynı.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

butonların olduğu yer keyboard diye geçer cicişim :)

Heeaa... oldu o zaman. :blush:

Ben bi keybort bilirim, o da ef keybort, kü keybort :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aşırı voltaj değil de, orijinal adaptörü bozulmuş, yan sanayi bir adaptörle kullanıyorlar. LITEON diye bir şey. Üzerinde yazan değerler aynı.

Liteon, dünyanın en çok notebook adaptörü üreten firmadır :s

Adaptör sağlam mı? Başka adaptörle denedin mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Güç düğmesinin yolunu izleyip kısa devre etsene bi Zafer. Alet çalışıyor mu onu anlarız hiç olmazsa. :unsure2:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Güç düğmesinin yolunu izleyip kısa devre etsene bi Zafer. Alet çalışıyor mu onu anlarız hiç olmazsa. :unsure2:

+1.

Ölçü aleti olsa hemen bulunur. 5 volt olacak ve şaseye düşürülecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

+1.

Ölçü aleti olsa hemen bulunur. 5 volt olacak ve şaseye düşürülecek.

De mi ya. Arızanın nerde olduğunu bilelim. KArtta mı, beslemede mi, butonların orda mı... ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kablo on off,diger işlem ledlerinin yanmasını sağlayan bir kablo.Resimdeki bölüm ayrı bir parçadır.Klavyenin üzerine oturur tamamlayıcı parçadır.Uçlar önceki yazdığım gibi güney köprüsü ıo chipe gider.Isı yok ise güney köprüsü kısa devre olabilir.Tetikleme güney köprüsüne aittir.Şarj bölümü sağlam görünüyor burayı ıo kontrol ve şarj entegresi kontrol eder.

Diyebileceğim şey şu daha önce bu notebook kesinlikle açılmış ve kurcalanmış kablonun bir yönü ters takıldı ise bu esnada bu kablo yanmıştır.Başka türlü nerden voltaj yerse yesin bu kabloya bişi olmaz.

Son diyeceğim güney köprüsü kısa devre.Köprünün altındaki kondansatörler ölçülürse durum anlaşılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Elime bi kablo aldım, flex kablonun anakart üzerindeki girişindeki tellerine sürteledim durdum, bi ucunu eksi yaptım yine sürteledim, hiç ses seda yok. Elektrik ışığı falan yanıyor ancak açılmıyor. Bilgisayara elektriği verince, içerden bir yerden 30000 Hz. tonunda incecik bi ses geliyor, çok yaklaşınca duyuluyor. Yani çalışan bir şeyler var ama nedir ne değildir bilemedim :D

Yarın sahibine durumu izah edeyim, anlaşılan pek de basit bir iş değil. Ne yapılacağına kendisi karar versin.

Teşekkür ederim ilginize. :flowers:

Liteon, dünyanın en çok notebook adaptörü üreten firmadır :s

Adaptör sağlam mı? Başka adaptörle denedin mi?

Denedim Sani. Yine durum aynı. Pille, pilsiz, iş yok.

Yorum bağlantısı

Duydugun ses anakart power bölümündeki akım bobinlerinden geliyor,buda kısa devre oldugunu ve aşırı akım çektiğini gösterir.

Yaptıklarında iyi bir yöntem değil.Zaten arızalı olan bir şeyin sürekliliğini sağlarsın o kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Tamamdır, bızıklamıyorum o zaman :p

yüksek tiz ses kısa devre demektir. Gereken yapılır :)

Gereken hard disksiz yapılır mı pek? :p

Ya içindekileri yedekleyip hard diski öyle göndereceğim, ya da hiç hard disk takmadan göndereceğim? Bilgisayar örtmen bilgisayarı, ıvır zıvır bi çok şey var :tongue2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...