İçeriğe Yönlendir

Mikrofiber Bezle Araç Yıkamak Da Kılcal Çizik Oluşturdu

Ahmet Taşkın

Recommended Posts

Ahmet Taşkın

Arkadaşlar aracımı sıfır aldığım için deneme fırsatım oldu. Hiç fırça deymedi. Toplam bir ayda 6-7 kez aracı yıkadım ve yıkattım. Aracı arada benzinlikte sadece deterjan ve basınçlı suyla yıkattım. 3-4 kez de kendi kapımın önünde bir kova su ve mikro fiber bezlerle yıkadım.

Öncelikle kendim yıkarken suyu az az dökerek tozun biraz akmasını sağlar ondan sonra Mikrofiber ele geçen bez ile ıslak şekilde silerek ve mikrofiber bezle kurulayarak siliyorum. Camları da cam siliceğiyle. 

En az 4 yıldır kendim bu metotla araba yıkarım ancak çok dikkatli baktığımda gördümki kılcal çizikler oluşmuş. Özellikle deterjan kullanmayarak sadece suyla denedim bu aracımda. Eski fiestamda daha önceki sahibi fırçayla yıkattığından deneyememiştim ama şimdiki fiestamda sadece kendi elim deydi, yine de çiziliyor. Fırçayı fazla mı kuruntu yapıyoruz acaba zaten çizilecek her türlü. 

Belki çok bol su ve mikrofiber bez çizmeyebilir. (her yıkama sonrası bezlerimi makineye atarım)

Acaba meguiars M26 gibi bir cila mı uygulasam. Zaten araç sıfır diye cila uygulamadım gerek yok diye sizce yapayım mı ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Kardeş öncelikle geçmiş olsun, bence çok fazla belli değilse hiç cila uygulama bırak öyle kalsın sana tavsiyem. Bayanların örgü ördükleri "sakallı ip" adını verdikleri bir örgü ipi var, tanesi 1,5 TL. iki tane alırsan bol bol yeter, annene, kız kardeşine veya bir tanıdığına da onu düz bir şekilde ördür. 40x40 kare olsun. O kadar yumuşak ki anlatamam. Hafif bir deterjan veya oto şampuanı dökmede bile bol bol köpürüyor. Araban mis gibi olacaktır, çizik bir tarafa en küçük bir deformasyona bile yol açmaz, bebekleri bile böyle yıkıyorlar. Daha sonra da pamuklu bir bezle kurularsın pırıl pırıl olur.... selam ve saygılar....

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Öncelikle açıklayayım bahsettiğim çizikler kılcal çizikler hani halka halkamsı olan. Zaten bendekileri görmek için çok sağlam bir göz ve büyüteç belki gerekir. Ben her arabada olan genelde fırça kullanımına bağlı olan kılcal çiziklerden bahsediyorum. Güneşte dikkatli gözle bakıldığında belli olabileceklerden. O çizikler olmasın diye fırçasız yıkatıyoruz zaten. 

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

göz görmüyor pek o yüzden ;)

Belki araba on yaşına geldi , ondan belli oluyordur :):biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

aslında dikkat ediyorsun sonra öküzün bir gelip vuruyor. ya da elarabası yahut suv sahibi dingo birisi kapısını çiziyor. göçertiyor. pek takmamak en iyisi.

telefona kılıf takıp iki sene kılıfla kullanıyoruz çizilmesin diye . kılıftan zaten çizik olup olmadığını göremiyoruz. e o zaman biz bu telefonu niye koruduk. müzeye mi diyor insan.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Arkadaşlar aracımı sıfır aldığım için deneme fırsatım oldu. Hiç fırça deymedi. Toplam bir ayda 6-7 kez aracı yıkadım ve yıkattım. Aracı arada benzinlikte sadece deterjan ve basınçlı suyla yıkattım. 3-4 kez de kendi kapımın önünde bir kova su ve mikro fiber bezlerle yıkadım.

Öncelikle kendim yıkarken suyu az az dökerek tozun biraz akmasını sağlar ondan sonra Mikrofiber ele geçen bez ile ıslak şekilde silerek ve mikrofiber bezle kurulayarak siliyorum. Camları da cam siliceğiyle. 

En az 4 yıldır kendim bu metotla araba yıkarım ancak çok dikkatli baktığımda gördümki kılcal çizikler oluşmuş. Özellikle deterjan kullanmayarak sadece suyla denedim bu aracımda. Eski fiestamda daha önceki sahibi fırçayla yıkattığından deneyememiştim ama şimdiki fiestamda sadece kendi elim deydi, yine de çiziliyor. Fırçayı fazla mı kuruntu yapıyoruz acaba zaten çizilecek her türlü. 

Belki çok bol su ve mikrofiber bez çizmeyebilir. (her yıkama sonrası bezlerimi makineye atarım)

Acaba meguiars M26 gibi bir cila mı uygulasam. Zaten araç sıfır diye cila uygulamadım gerek yok diye sizce yapayım mı ?

burda yaptığınız hata Erdem in dediği gibi çift kova kullanmamak ...

Bir kovada şampuanlı su bir kovada sadece su olucak şampuanlı suya daldırıp bir paneli temizleyip temiz suya daldırıp yine şampuanlı suya daldırıp bir sonraki panele geçmeniz lazım... Çizik herşekilde oluşur yapıcak birşey yok ama bu minumum riski sağlar.

Bu arada cila konusunda, asıl sıfır arabada cila lazım. Boya tertemiz ve yepyeniyken korumalı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
(düzenlendi)

Eğer bimden alinan mikrofiber ise normal. :)

Haha zamanında fordclubça bimden çıkan mikrofiberden almıştık. :D Set halindeydi.

Arka tamponu zaten biri traşladı ilk hafta. Traşlayan komşumdu. Çizdiğini bile fark etmemiş girerken. Benim boya onun tampondaydı o kadar da umursamaz. Arabamın çizilmesinden kalbimde açtığın yarayı tahmin edemezsin dediğimde çocukluğuna veriyorum seni dedi. İçimde olan Allah korkusu olmasa arabasının altına yatar tüm fren hidrolik hortumlarını keser katalitiğini deler. Başka ne kadar gördüğüm aracın kritik parçası varsa sökerdim gece yarısı ama sessiz kalmayı seçerek kalbime gömdüm.

Zaten sağ kapıyıda ufakça çizdiler. Arabanın köşelerine köpükten koruyucular bile yapmak aklımdan geçiyor. Ya da çeki demirini takılı tutayım çarpana girsin.

tarihinde Ahmet Taşkın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ya da çeki demirini takılı tutayım çarpana girsin.

Bu çeki demirini takılı bırakmak oldukça etkili bir çözüm olurdu sanırım :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence bez kalitesiz.Onu kullanmayın bir de markasını mutlaka kesin..Bazen farketmeden marka yazılı olan kısımda çiziyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sen harelenmeden söz ediyorsan yapacağın birşey yok,  o olacak, mikrofiber eldivene gelince, kovayla yıkayacaksan eldiven şakur şukur sulu olucak, her ovalamadan sonra suya sokup sıkmadan kullanacaksın, bu şekilde çizilmez, harelenmede bu sebeble olmaz zaten.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Harelenmeye yapacak hiçbirşey yok.. Bu konuda hassas birisi olarak aracımda pek harelenmeye izin vermem ve korurum.. Ama bir şekilde oluşumunun önüne geçemiyorsun..

En kral boya korumayı yapsanda oluyor..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Akşam kapının önüne koyup sokakta bıraktığımız bir araç için boyaydı, kirdi, kılcal çizikti diye dert etmeye hiç gerek yok bence.

Yorum bağlantısı

Nemli penye bez ile bölgesel temizliğin ardından,hemen peşine bu sefer kuru penye bez ile temizliğimi yaparım..hiç sıkıntı yaşamadım,mikro tarzı bezleri genelde hızlı cilada kullanmak daha etkili..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

normal bir durum, aslında en iyisinden fırça ile yıknaırsa en az çizilir ama fırça kelimesi çok geniş bir yelpaze. 50-70 TL lik fırçalar var, ondan kullanın en az o çizer, zira mamülden ziyade suyun içindeki kir tanesi çizer, firça ucunda tane kalmıyor, benzde süngerde taneler en yoğun şekilde kaliıyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

maslağa gelen torbacı denen satıcılarda var, yani pek online olmadan eski usül satın alma tekniği

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

"Meguiars m21 synthetic sealant 2.0" bir boyacı abimden aldım. M26 mı verceksin dedim. Bana m21 verdi. Bir tane de ped aldım yedirmek için. Kendi başıma kalkışmayayım bir arkadaşımla beraber eğer denk getirirsek onun kırmızı hondasını benim de gri fiestamı birlikte yapacağız bakalım. O çok yaptı da ben biraz deneyimsizim.

Uygulama hakkında yardımcı olacak var mı acaba ? Nasıl yapmalıyım kendi başıma yaparsam. İşin püf noktaları nelerdir ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...