İçeriğe Yönlendir

Ehliyet Için 101 Tl.'de Geri Adım

Misafir

Recommended Posts

Görkem Azizoğlu

Mehmet Şimşek Aradaki farkın Millete gideceğini belirtmiş. 

"Millete hizmet için Milletin hazinesine gelecekti! Vergi gelirinin %21'i eğitime, %20'si sağlığa, %23.5 sosyal güvenliğe..." Twitter

Zorla vergi değil midir bir anlamda bu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

15tl alınacakmış şimdi haberlerde toplam 15 tl olcağı söylendi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yani ortalıkta hedefsiz bir kazık dolanıyor, uyumamak lazım her an bir tarafımıza batabilir diyorsun ha?

Hemde güdümlü ve ısıya duyarlı  :D

Demek twitter'a da giriyorsun ha?

Twiter mı, aman diyim  :D

hangi işi az karla yaptılar ?

birinden alıp, birine veriyorlar işte,Robin hood'u örnek almışlar :)

almak yada almamak, asıl mesele kime veriyorlar.... vilyım şekspırrr :)

Yıllarca toplanan deprem vergilerinin duble yollara harcandığı yetkililer tarafından itiraf edildiği bir ülkede " Vergi gelirinin %21'i eğitime, %20'si sağlığa, %23.5 sosyal güvenliğe" sözüne inanabilmek oldukça zor.

Yola mı harcanmış?  :D  şimdilerde moda herşeyi dış krediyle yapmak ama imf ye borç yapmamak, güzel taktik  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Keşke 15TL için yapılan tartışmalar %130'a varan ötv oranları için de yapılsa...

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Amaç belge değiştirmekse maliyeti ile yapılmalı (ki fiyat 15 tl inince öyle gibi duruyor) amaç hasıl olsun. Yoksa 115 tl derseniz bir de buradan ne koparabilirsek kar demektir. Onuda ahlaki bulmuyorum. Vergi malın ederi üzerinde belli oranda alınan bedel değilmi sonuçta. Diğer bir olay kaç yılda bir yenilenecek ona da bir açıklma yapılır herhalde.

* Ve sosyal medyanın gerçekten güzel kullanıldığının, siysilerinde buradan nabzı tuttuğunun güzel bir örneği olmuş.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Neyse başa gelen çekilir. Cebinde 30 yıllık ehliyeti olanlarda vardı. Tek kimlik gibi bir çalışma vardı aslında. Ehliyet, kredi kartları vs. herşey tek kimlikte olacaktı. Belki 2. değişime gitmeyiz bile.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Niye ehliyetten kar yapmaya çalışıyorki, ehliyeti olan zaten arabaya biniyor. Yap motorine, benzine 20'şer kuruş zam, kimse sesini çıkarmaz, o parayı yine toplarsın. Benim tükkanım olsun, en pahalı yakıtı alan yağlı müşterilerimde olsun, ehliyeti eşantiyon verirdim :) Hatta ehliyet alması için bedava sürücü kursu bile açarım :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Şu an için ehliyet çıkarırken zaten 334tl harç 101 tl'de değerli kağıt bedeli yani o çabucak kırılan, kaitesiz plastiğe bu bedel ödeniyor. Yani bu açıdan devlet eli ile her yeni ehliyet alandan oldukça yüksek bir bedel alınıyor. Belki bu bahane ile değerli evrak bedelleri de gözden geçirilmelidir. Değişecek ehliyetler sadece buz dağının üstü.

Ancak ben basından öğrendiğimiz 101 tl'lik olayda yasal bir boşluğun olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar devletin isteğiyle veya yenileme talebi ile kimse ehliyet değiştirmedi. Ancak ehliyeti yıpranan, kaybeden yani kendi kişisel hatasından ötürü değişikliğe tabi olanlar yeni ehliyet alanlardan farklı olarak harç ödemeden sadece değerli kağıt parasına ehliyetlerini yenilediler. Şimdi ise ortada kişisel değil, devletin tasarrufu ile zorunlu değiştirilecek ehliyetler var ve daha önce bu şekilde bir uygulama olmadığı içinde mevcut yasalara göre 101.tl ödeneceği düşünüldü. Burada hata; bu değişikşiği programlayan bürokratların bunu öngörerek maliye bakanlığından görüş almadan değişikliği duyurmalarıydı.. Bilmiyorum belki kimseden ses çıkmazsa gçzel getiri olur diye düşünülmüş de olabilir ancak iyi yönünden bakarak deneyimsiz ve aceleci bürokratlara yıkıyorum ben bu olayı.

Yenileme işlemi için gecikme vs. gibi konulardan ek para alınmamalıdır. Yasalara uygun olarak kullandığım ehliyet zorla değişecek diye büyük bir kargaşaya neden olacak şekilde emniyete gidip sıra alıp ehliyeti yenilememeliyim. Bu iş için noterler, ptt büroları veya bankalar görevlendirilebilirler. Ehliyet bedeli yatırılır, ehliyetler eslim edilir ve herkesin adresine ehliyetler postalanır. Yeni ehliyetler gelene kadar ise bu birimlerin verdiği geçici evraklar kullanılır.

Herkes izin kolay alamayabilir. Hatta ehliyetsiz bir gün bile geçiremeyecek olan şöförlerin işlemlerini ise şöför odası tek elden halletmelidir. Ancak ben şimdiden bunları düşünürken vekil olarak tayin ettiklerim kişi sayısı üzerinden hesap yaparak ne kadar parayı hazineye aktarırız diye düşünüyorlarsa ayıp ediyorlar.

Büyük devlet sözle değil icraatları ile olur. Gelişmiş devlet ise kendini yüceltmez vatandaşının gözünde yücelir. Bu da benden önce beni düşünen anlayıştan geçer. Yani benim hayatımı kolaylaştıracak önlemleri almayıp, bürokrasiyi en ileri seviyede uygulayan devlet anlayışı terk edilmeden, gelişmişlik mukayesesinde rakibimiz Avrupa değil, Afrika ülkeleridir.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Varlık vergisi ödemiş bir milletiz biz, kapı-pencere vergisi ödesek çok mu? :)

Cumhuriyet tarihinin en yanlış uygulamalarındandır. Ödediğimiz değil ödettiğimizdir aslında. Yaklaşık %90'ı gayrimüslim vatandaşlarımızdan alınmış ya da alınamayan vergi karşılığnda çalıştırılmışlardır. Bu açıdan incitici ve ötekileştiricidir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Buna o kadar güldüm ki. :D :D

Bu gerçek olamaz :)) fotoşop mu acaba :) bide nezaman başlayacak bu değişim benim eski puzzle ı taşımaktan bıktım.

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Bu gerçek olamaz :)) fotoşop mu acaba :) bide nezaman başlayacak bu değişim benim eski puzzle ı taşımaktan bıktım.

Photoshop tabiki. Bobilerden aldım. :)

Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Photoshop tabiki. Bobilerden aldım. :)

Bobiler emniyet müdürlüğüymüş :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Gökhun Batur

Merhaba arkadaşlar. Burada 'ehliyet' başlığını görünce burada sorayım, yeni konu açmayayım dedim. Sorum şu: Ben halihazırda B/A2 ehliyet sahibiyim. 2.5 - 3 yıl kadar önce (belki de daha fazla) E sınıfı ehliyet almak için başvuru yaptım, yazılı sınavı geçtim, uygulamalı direksiyon sınavından da geçtim ve dosyamı aldım. Fakat o zaman işsizlik, öğrencilik yıllarının verdiği koşuşturmaca hali ve akabinde evlilik hazırlıkları falan derken dosyayı emniyete götürüp de E/A2 ehliyetimi alamadım. Şimdi parayı yatırıp almak istesem alabilir miyim? Yani bu kazanılmış hak mıdır yoksa dosya için bir zaman aşımı falan söz konusu olur mu? Bu konuda emniyete mail attım, 154'e bile sordum ama bilen çıkmadı. Yardım edebilecek kadar konuya hakim olan varsa açıklamalarınızı bekliyorum. Saygılar....

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Merhaba arkadaşlar. Burada 'ehliyet' başlığını görünce burada sorayım, yeni konu açmayayım dedim. Sorum şu: Ben halihazırda B/A2 ehliyet sahibiyim. 2.5 - 3 yıl kadar önce (belki de daha fazla) E sınıfı ehliyet almak için başvuru yaptım, yazılı sınavı geçtim, uygulamalı direksiyon sınavından da geçtim ve dosyamı aldım. Fakat o zaman işsizlik, öğrencilik yıllarının verdiği koşuşturmaca hali ve akabinde evlilik hazırlıkları falan derken dosyayı emniyete götürüp de E/A2 ehliyetimi alamadım. Şimdi parayı yatırıp almak istesem alabilir miyim? Yani bu kazanılmış hak mıdır yoksa dosya için bir zaman aşımı falan söz konusu olur mu? Bu konuda emniyete mail attım, 154'e bile sordum ama bilen çıkmadı. Yardım edebilecek kadar konuya hakim olan varsa açıklamalarınızı bekliyorum. Saygılar....

Bi tanıdığım 1 yıl sonra almıştı. Sadece sağlık raporu ve adli sicil belgesini yenilemişti.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...