İçeriğe Yönlendir

Arkadan Gelen Radar Cezası

Serkan Ünsalan

Recommended Posts

Sami Demirpaz

E5 teki kameralari cozmus degilim ama atakoy ve florya da var onda bende babamda ceza yedik

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Geçmiş olsun. Tebliğ tarihinden 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli ödüyorsunuz...

Ben bu konuda artık kıdemliyim. Önce Focusla 187 km fotolu, sonra Yetiyle 160 km fotosuz 2 adet 343 liralık cezalar geldi arkamdan... İndirimli ikisini de ödedim. Son uzun yolculuğumda hız limitlerini aşmadım. Özellikle dikkat ettim, 2012 öncesinde sol şeridi kapatıp 140-150 üstü hızlarda gidenler çok azalmış. Öyle ki 130 la sol şeritte rahatsız edilmeden gidebildim çoğunlukla... Demek ki radar cezaları etkili olmuş diye düşündüm...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maşallah diyin, yanlış hatırlamıyorsam 12 yıldır ceza yemedim.. :)

Yılda ortalama 20 bin km yol yapıyorum... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ona şaşıyorum zaten :D Senin gibi bir sürücü :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ona şaşıyorum zaten :D Senin gibi bir sürücü :)

Ben iyi bir sürücüyümdür. :)

İtiraf: Virajlara radar koysalar, hepsine yakalanırım :D  Ben herkesin sürat yaptığı yerde yapmam.. Mesela Adana'ya giderken değil, gelirken sürat yaparım.. Kimse rampaya radar koymuyor.. 

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Babam 10 yasindan beri araba kullaniyormus. Daha ne bir cezasi ne bir kazasi var. :nazar: Sadece bize gelip dokunduruyorlar arada. :D

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

iyimiş abi seninde :nazar: :nazar:

Geçmiş olsun. Tebliğ tarihinden 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli ödüyorsunuz...

Ben bu konuda artık kıdemliyim. Önce Focusla 187 km fotolu, sonra Yetiyle 160 km fotosuz 2 adet 343 liralık cezalar geldi arkamdan... İndirimli ikisini de ödedim. Son uzun yolculuğumda hız limitlerini aşmadım. Özellikle dikkat ettim, 2012 öncesinde sol şeridi kapatıp 140-150 üstü hızlarda gidenler çok azalmış. Öyle ki 130 la sol şeritte rahatsız edilmeden gidebildim çoğunlukla... Demek ki radar cezaları etkili olmuş diye düşündüm...

forum en kıdemlisi sizmisiniz yoksa hocam :D :D

Yorum bağlantısı

Beylikdüzüne giderken, E5 üzerinde rampa aşağı olan bir bölüm var, tamda rampa ortasında kameralar var. Bunların çoğu plaka tanıma sistemi diye biliyorum, bu civarda radar olabilirmi? Bilen varmı? O rampada aracı 70 km hıza düşürmek çok zor, biri gelir arkadan bindirir yani. 100 km civariydi hizim gecerken :)

Beylikdüzü'nde veya başka yerlerde üzerinde sürat gördüğünüz yerlerdekiler radar kameraları. "Plaka tanıma kameraları" bir uygulama ülkemizin tüm karayollarında birkaç yer hariç yok. (Altunizade başbakanlık konutu civarı, Maslak harp akademileri civarı v.s.) O rampada hızınızı 70 km hıza düşürmek bence kolay. Beykent'ten 70 ile radar kamerasından geçtiğinizde Haramidere yokuşunu inerken ayağınızı gazdan çekseniz de 70 i pek geçmiyorsunuz. Zaten insanlar da artık cezaları yedikçe uymaya başladı. O bölgede 70 i geçiyorsanız sürekli makasa giriyorsunuz demektir. Ben 75 ile giderken araçların en az yarısı benim hızımda veya daha aşağıda gidiyor. Beykent-Haramidere arasında 96 ortalama hızla ceza yiyen biliyorum. Hatta galiba bu forumda idi.

Onlar meşhur zaten bilmeyen yoktur :D Benim de bildiğim ve tecrübe ettiğim, eğer tek sıra kamera varsa plaka tanıma sistemi.. Eğer çift sıra kamera varsa radar.. Yani birisi plaka tanıyor, diğeri hızı ölçüp yapıştırıyor.. Mesela Boğaziçi köprüsünden geçip mecidiyeköy'e doğru giderken radarlı sistem var.. Bugün geçtiğimde sanırım ikinci kamera yoktu, pek bakamadım hızı kontrol ederken..

Çift veya tek olması kameraların odak noktası farklılığından. Birisi araç plakasını, diğeri aracın tümünü çekiyor. Eğer tek kamera varsa Aracın tümünün fotoğrafını çekip, plakasının olduğu kısım dijital zoom ile büyütülüyor.

Forumculara ufak bilgiler;

1-Radarın aktif olup olmadığını anlamanın yolu kameraların altındaki küçük siyah dikdörtgenlere bakmak. Kızılötesi resimler çekildiği için, küçük dikdörtgenlerin içerisinde küçük kırmızı ışıklar görüyorsanız radar aktiftir demektir.

2-Radar uygulaması hareketli ve sabit olmak üzere E-5 te ve sahil yollarında aktif olarak uygulanıyor.

3-Eski moda radarlar gibi basıp basıp radarın dibinde 70 e inmenin faydası yok. Radarlar bizden daha akıllı. Bir önceki radardan beri kaç yaptığını biliyor. Belki kameradan 50 ile geçsen, önceki hızın yüzünden yine de ceza yiyebilirsin.

4-İstanbul'da her hafta 5.000 kişi hız ihlali cezası yiyor, ki bu da emniyet şeridi ihlalinden sonra en büyük ceza kalemi. Demek ki her Allah'ın günü ortalama 715 kişi ceza yiyor merak etmeyin.

5-Birbirimizi kandırmayalım. Boğaz köprüsü-Beylikdüzü gibi uzun bir mesafe bile 110-120 ile gidebilseniz 25 dakikadan az süremiyor. Hız limitlerine uyarsanız 40 dakikadan da fazla sürmüyor. 15 dakika mı dert olan? Hele, hele zaman zaman yoğunlaşan trafikte bu 15 dakika fark iniyor 5 dakikaya. Eskilerin bir lafı vardır "paran mı çok aklın mı yok"

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Serkan Aktay

Geçen hafta Ankaradan Gölcüğe giderken otobanda rampa inişte ilk defa 180 km yi görünce otobanda ilk defa b sağda köprünün altında radar makinasını da  gördüm  :unsure2:  önümdeki aracın arkasına saklandım (daha önce bir kere bu şekilde yırtmıştım) ama yine 145 km gibi bir hızla radardan geçtim. artık çevirmeden yolluyorlarmış.

Acaba diyorum hani belkide aliexpresten şöyle birşey alsam işe yararmı ki? http://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-Made-in-china-Cobra-Radar-detector-XRS-9740-Car-Radar-15-Band-Supporting-English/988811963.html bu arada hep bu hızlarda gitmiyorum. Batmanda 73 le bile ceza ödedim. toplam 5 radar cezam var. 18 ylıda.

Yorum bağlantısı

Geçen hafta Ankaradan Gölcüğe giderken otobanda rampa inişte ilk defa 180 km yi görünce otobanda ilk defa b sağda köprünün altında radar makinasını da  gördüm  :unsure2:  önümdeki aracın arkasına saklandım (daha önce bir kere bu şekilde yırtmıştım) ama yine 145 km gibi bir hızla radardan geçtim. artık çevirmeden yolluyorlarmış.

Acaba diyorum hani belkide aliexpresten şöyle birşey alsam işe yararmı ki? http://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-Made-in-china-Cobra-Radar-detector-XRS-9740-Car-Radar-15-Band-Supporting-English/988811963.html bu arada hep bu hızlarda gitmiyorum. Batmanda 73 le bile ceza ödedim. toplam 5 radar cezam var. 18 ylıda.

Güvenilirliğini test etmek lazım. Polis yakalarsa bu tip cihazları ciddi cezası var ama kim nerede nasıl yakalayacak?? Türkiye'de "Algılanan Yakalanma Tahmini" çok düşük seviyede.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...