İçeriğe Yönlendir

Emniyet Kemeri Uyarısı Ve Hava Yastığı

Okan Şerbetçi

Recommended Posts

Okan Şerbetçi

2007 model aracımın ön koltuk altlarına baktım sensör var.Anladım ki emniyet kemeri uyarı sinyali falan olmalı.Emniyet kemeri takılan yeri incelediğimde gelen kablonun kesilmiş olduğunu gördüm.Kabloyu buldum kabloyu söküp sanırım 100 ohm direnç bağlamışlar.Direnci söktüm kablonun uçları boşta kaldı bu defa emniyet kemeri uyarısı gene ötmediği gibi hava yastığı kapalı lambası yandı.Çaresiz direnci geri taktım.Sizlere danışmak istedim.

1.Ön emniyet kemeri soketi nasıl sökülüyor?

2.Kabloyu kemer soketine takmayı başarırsam hava yastığı uyarısı söner mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Muhtemelen aracınız zamanında kaza yapmış ve airbag patlatmış. Sonrasında ise düzgün toplanmamış. Airbag beyni değişmesi gerekecek. Kemer gergileri falan da kontrol edilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Turgut

Birde emniyet kemeri takılı değilse airbag açılmaz muhabbeti vardı. Bu bizim araçlara da geçerli mi. Geçerli ise sorun bundan kaynaklanabilr mi?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Birde emniyet kemeri takılı değilse airbag açılmaz muhabbeti vardı. Bu bizim araçlara da geçerli mi. Geçerli ise sorun bundan kaynaklanabilr mi?

Hocam ford'larda kemer takılı olmasa bile airbag'ler patlıyo diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Okan Bey.. Sani maalesef haklı... 

Mustafa Bey, hava yastığı kemer takılı olmasa da açılıyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sani bey büyük ihtimal haklı Okan bey, uyarının sönmesi için kemer gergisinin değişmesi ve hava yastıklarının kontorlü gerekir, beyne birşey olmaz diye biliyorum, zaten dirençle onu kandırıyorsun, sizin araçta hava yastığı bile olmayabilir, bir kontrol edin bence.

Not: kemer uyarısı bu kasa fiestada yok, boşa uğraşmayın, ayrıca kemer takılı değilkende yastıklar çalışır, o kablolar sadece kemer gergilerini kademeli olarak patlatmaya yarar.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yusuf İzzettin Yıldız

benim 2006 fiestada da emniyet kemeri uyarısı yok orjinali mi böyle acaba ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

benim 2006 fiestada da emniyet kemeri uyarısı yok orjinali mi böyle acaba ?

Evet. Tabloda uyarısı yanar ama tesisat yok.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Şerbetçi

İnşallah Sani beyin söylediği gibi değildir.Durumu servise götürüp baktırmak lazım demekki.

Yorum bağlantısı
Okan Şerbetçi

Baktırdım hava yastığında açılma falan yok kayıtlar temiz.Muhtemelen elektronik bir arıza beyinden falandır.Aracım 2007 1.4 comfort ben emniyet kemeri uyarısı var diye biliyordum yolcu oturduğunda hava yastığı devreye giriyor diye okumuştum.Neyse geniş zamanda kabloları bağlatacağım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçmiş olsun, hava yastıkları sürekli devrede, yolcu tarafını devre dışı bırakabilirsin fakat anahtar lazım, yeri torpidoyu açınca sol üst köşe, o kısımda plastik parça var, onu kırıp yuvaya anahtar takıyorsun vs. neyse zaten bulmanda devreye almanda zor.

Yorum bağlantısı
Cihan Aydoğan

o kablolar emniyet kemeri gergisinin ateşlemeleri için kullanılıyor. büyük olasılık sizin gergilerde bir problem oluşmuş ve direnç görevini yerine getiremiyordur. benima racım 2008 fiesta van benim aracımda aktif emniyet kemeri gergisi koltuk yanlarında airbag ve emniyet kemeri sensörü sesli ve görsel uyarı sisitemi mevcut :D

o kablolar emniyet kemeri gergisinin ateşlemeleri için kullanılıyor. büyük olasılık sizin gergilerde bir problem oluşmuş ve direnç görevini yerine getiremiyordur. benima racım 2008 fiesta van benim aracımda aktif emniyet kemeri gergisi koltuk yanlarında airbag ve emniyet kemeri sensörü sesli ve görsel uyarı sisitemi mevcut :D

yazmayı unutmuşum ayrıca aracı satacağınız zaman pc ye bağlarlarsa aracınızın airbag hatası yada aktif emniyet kemeri hatası verdiğini  görüp gereksiz yere şüpelencekler hata kodlarını sildirin ve dirençlere dokunmayın mümkünse 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

airbag açılmış ise, beyine de müdahele yapmışlardır, bulduğunuz direnç birçok iyi olmayan olayın hadisesi, kapsamlı bir kontrol yaptırın, airbag gerekli olduğu bir anda herşey için çok geç kalınabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Okan Şerbetçi

Tüm kötü seneryolar boş çıktı.Baktırdım en küçük sorun yok.Airbaglerda açılma falan yok.Ön koltukda oturan olmazsa sağ airbag devre dışı kalıyormuş devreye girmesi için mutlaka emniyet kemerinin takılı olması gerekliymiş.Direnç sayesinde kemer unutulsa bile airbag devrede oluyormuş.Düzeltelim mi dediler orijinal haline düşündüm ve böyle kalması daha iyi olacak diye karar verdim.Gene de yorumlar fikir vermesi açısından iyiydi teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tüm kötü seneryolar boş çıktı.Baktırdım en küçük sorun yok.Airbaglerda açılma falan yok.Ön koltukda oturan olmazsa sağ airbag devre dışı kalıyormuş devreye girmesi için mutlaka emniyet kemerinin takılı olması gerekliymiş.Direnç sayesinde kemer unutulsa bile airbag devrede oluyormuş.Düzeltelim mi dediler orijinal haline düşündüm ve böyle kalması daha iyi olacak diye karar verdim.Gene de yorumlar fikir vermesi açısından iyiydi teşekkür ederim.

Bu bilgileri kimden aldınız, ben oturan yoksa hava yastığı açılmaz kısmını ilk kez duydum..

Yorum bağlantısı
Okan Şerbetçi

Bu bilgileri kimden aldınız, ben oturan yoksa hava yastığı açılmaz kısmını ilk kez duydum..

Cümle düşük olmuş eminyetkemerinin takılı olması gerekliymiş ayrıca koltuk ileri geri oynatıldığında soket çıkabiliyor ve airbag lambası yanabiliyormuş.Ona karşı alınmış bir önlem imiş.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

sağ koltukta sensör yok benim bildiğim. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Orçun Dikayak
(düzenlendi)

Size şu şekilde söyliyim büyük ihtimal aracınızın koltuğu sizden önceki sahibinde bilinmeyen biri tarafından söküldü ve koltuk altındaki soket sökülmeden çekildi ve koparıldı bundan dolayı direnç ile tamamladılar ve işi hallettiler.Benim yazabildiğim seneryo bu şekilde.

Ayrıca direnç ile bağlanması bence yanlış koltuğu ileri geri yapmak ile o soketin çıkması imkansızdır laçka olucak cinsten bi soket değil geçince çıkması zor olan bir soket bence tekrar düşünün orjinal haline çevirmek için ;) Ayrıca airbag lambası da o soketin ordan dolayı yanıyor bilginiz olsun.

tarihinde Orçun Dikayak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...