İçeriğe Yönlendir

1.5 Tdci Ford Fiesta 75Bg Motor Nasıl Açılır Yardım

Semih Kut

Recommended Posts

Semih Kut

dizel araçlarda motor 3000km sonra her vitesde dip gaz yapılarak mı motor açılıyor teşekürler 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Aman haaa, 3000 devrin üstüne bile çıkılmaz aslında, 1000 km kadar arabayı fazla sıkıştırmadan tüm vitesleri kullanarak sakin şekilde hızlan yeter, sonrası normal kullan, vitesleri 2500-2750 gibi değişeceksin ve bir üst vitese geçtiğinde devir 2000 altına düşmemiş olacak. (maks torku aldığın devir)

Dizelde 3000 devir üstü demek, zımparaya başladın, 3500 demir törpüsünü yapıyorsun, 4000 yeni motoru ne zaman alacaksın demektir :)

Arabanı 2000-3000 devir aralığında kullan, benzinli araba gibi değil.

Not: motorun zaten açık, sen sadece 500-1000km. kadar yumuşak davran.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Kut

Aman haaa, 3000 devrin üstüne bile çıkılmaz aslında, 1000 km kadar arabayı fazla sıkıştırmadan tüm vitesleri kullanarak sakin şekilde hızlan yeter, sonrası normal kullan, vitesleri 2500-2750 gibi değişeceksin ve bir üst vitese geçtiğinde devir 2000 altına düşmemiş olacak. (maks torku aldığın devir)

Dizelde 3000 devir üstü demek, zımparaya başladın, 3500 demir törpüsünü yapıyorsun, 4000 yeni motoru ne zaman alacaksın demektir :)

o zaman bu yeni nesil dizel araçlarda motor açma diye birşey yok sanırım zamanla kendi kendine açılıyor onu anladım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayır, zaten açık motorun, artık o kadar az toleransla üretim yapılıyorki sürtünme oranı çok az, bu yüzden rodaj süreside nerdeyse yok gibi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

yeni segman mı attırdınız motora?

O zaman iş başka tabiii...

hayır aracı 0 aldım

Dediğim gibi yap yeter o zaman  :good1:

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

yeni segman mı attırdınız motora?

Kafaya çekiç Mustafa!

Aslında arabaların mekaniğini çok kurcalamamak lazım Ali beyin tarifi yeterli...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Yok artık axor kamyon mu ya :) 4000 devire kadar güvenli, 5. Vites hariç 4000 üzerini kullanmamak iyi olur çünkü vites yükseltmek daha iyi ivmelenme demek ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kafaya çekiç Mustafa!

Aslında arabaların mekaniğini çok kurcalamamak lazım Ali beyin tarifi yeterli...

:D abi bana öyle demişlerdi :p yeni segman atılan motoru açmak için devirli kullanıp alıştırmak lazım felan :p 

sıfır araç aldığımızda  satıcı motor açmadan değilde frenlerin ilk bilmem kaç km dikkatli kullanılmasını söylemişti. daha birisi çıkıp yeni araba aldım frenleri nasıl kullanayım demedi.

Yok artık axor kamyon mu ya :) 4000 devire kadar güvenli, 5. Vites hariç 4000 üzerini kullanmamak iyi olur çünkü vites yükseltmek daha iyi ivmelenme demek ;)

küçükken hep derdim bu  otobüslerin devir saati niye 5-10-15-20-25-30 diye gidiyor bunlar FI arabası gibi mi felan diye :p meğer adamlar  çarpanı 100 yapmış :p 2bini geçmiyorlar :p

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

:D abi bana öyle demişlerdi :p yeni segman atılan motoru açmak için devirli kullanıp alıştırmak lazım felan :p

sıfır araç aldığımızda  satıcı motor açmadan değilde frenlerin ilk bilmem kaç km dikkatli kullanılmasını söylemişti. daha birisi çıkıp yeni araba aldım frenleri nasıl kullanayım demedi.

küçükken hep derdim bu  otobüslerin devir saati niye 5-10-15-20-25-30 diye gidiyor bunlar FI arabası gibi mi felan diye :p meğer adamlar  çarpanı 100 yapmış :p 2bini geçmiyorlar :p

F1 derken Focus 1 mi :D

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

naptın abi o halde ben motoru şimdiden elime alayım pek alaa :) 

Araç neyi istiyorsa o an onu verin onun haricinde artı olarak yapmaya gerek yok bana göre. tork aralığını bilerek kullanın 4000'i geçmeyin dememizin sebebi daha çok torkun artık çok düşük kaldığı devirlerdir ancak duruma göre değişebilir tabii durum.

Sakin kullanımda tasarruf modunda ben 2200 en fazla çeviriyorum. 

Ama o gün eğlence günümdeysem 2500-3500 çeviriyorum genelde ama bu illa bu devirler değil gaz pedalında bedenimde hissettim için araca yansıttıklarım  ;)  ;)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

naptın abi o halde ben motoru şimdiden elime alayım pek alaa :) 

Araç neyi istiyorsa o an onu verin onun haricinde artı olarak yapmaya gerek yok bana göre. tork aralığını bilerek kullanın 4000'i geçmeyin dememizin sebebi daha çok torkun artık çok düşük kaldığı devirlerdir ancak duruma göre değişebilir tabii durum.

Sakin kullanımda tasarruf modunda ben 2200 en fazla çeviriyorum. 

Ama o gün eğlence günümdeysem 2500-3500 çeviriyorum genelde ama bu illa bu devirler değil gaz pedalında bedenimde hissettim için araca yansıttıklarım  ;)  ;)

peki ya aracın size hisettirdikleri :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1750 -2250 d/d aralığında kalmaya gayret gösterin, 1500d/d altına düşmeyin, uzun yolda arada sırada yüksek devirde gidin.

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

peki ya aracın size hisettirdikleri :D

ahahah :D İBRESİ biryerlerimde aynı  :moil:  böyle çalışıyor. :D 

Haricinde 0-100 sankim dersin 7 saniye :O  :yildizlar:  ama aslında 15 saniyede ben daha anca 100 km/h ye geliyorum da işte hayal dünyası bu insana neler yapıyor. :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...