İçeriğe Yönlendir

Bu Cezaya Itiraz Edebilir Miyim?

Tuğberk Şahinoğlu

Recommended Posts

Zafer Ayvacı
(düzenlendi)

Diğer bir mevzu eğer sarı ışıkta geçilemiyor olsaydı neden trafik cezalarına kırmızı ışık ihlali ibaresi yazılıyor? Sarı ışık ihlali ibareli bir trfaik cezası gören var mı?

Sarı ışıkta geçme eyleminin de kırmızı ışıkta geçme olarak değerlendirilmesi ve isimlendirilmesi halinde sorunuza cevap bulmuş oluruz sanırım?

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Aslında kavşak kazalarının en büyük sebebi,sarı ışıkta geçmektir.Bence kırmızıda beklerken sarı yandığında gaza basanlara da ceza yazmak gerekli.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Değerlendiriliyorsa o zaman bu eylemin adıda değişmeli.  Mahkemeler 10 günlük tebligat süresi dışında gönderilen cezaları bile iptal eder hale geldiyse, kırmızı ışık ihlali diye tanımlanan cezanın sarıda yazılmış olması hukuki açıdan eksikliktir ve bir davaya bakar. Ne yani sarıda geç, kırmızı ışık ihlali cezası ye, sonra anlarsın bunun ne olduğunu demek, hukuk,bürokrasi dili değildir

Mahkemede veya sonuçta böyle nitelendirilmesinden bahsetmedim. Sarıda geçmek, kırmızıda geçmek, her ikisi de "kırmızıda geçmek" olarak nitelendirilmişse yönetmelikte kelimelere takılıp her eylem için ayrı ayrı suçlar yazmak anlamsız olur.

Zaten böyle bir şey olsa, "trafik güvenliğini tehlikeye sokmak" suçunu açıp yaklaşık 8-9 ayrı şekle getirmek lazım. Suç suçtur, ceza da ceza. Kelimelere, isimlere takılmamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eds kırmızı yandıktan 1,5 saniye sonra kırmızı ışık ihlaline bakıyormuş. Hızınız kaçtı bu sırada? 1,5 saniyede aldığınız yola bakarak bir yorum yapabilirsiniz. 

Diğer bir mevzu eğer sarı ışıkta geçilemiyor olsaydı neden trafik cezalarına kırmızı ışık ihlali ibaresi yazılıyor? Sarı ışık ihlali ibareli bir trfaik cezası gören var mı?

Coşkun bey peki Sarı ışık ne anlama geliyor :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bir isimden değil ceza maddesinden bahsediyoruz. Bir ifadenin vuku bulmasıyla yıllarca ceza alma, hapis yatma söz konusu iken, milyarlarca lira ceza yazılan trafik kurallarındaki muğlak ifadeler hukuki açıdan eksikliktir. Aşağıdaki ifadeleri okuyun, duramayacak iseniz sarıda geçin diyor.Ama trafik polisleride sarıda geçene ceza yazıyor. Bu ne yaman çelişki? Birçok ilin emniyet web sitesinde var. Ne yapacağız şimdi. Emniyetin bu işe el atması lazım. Ya kendileri fark edecek yada birileri dava açacak ondan sonra değişir. Deve misali, neremiz doğru ki?

"Sarı ışığın iki anlamı vardır. Yolun trafiğe açılacağını veya kapanacağını gösterir. Kırmızı ışıkla birlikte yanması, yolun biraz sonra

trafiğe açılacağını, dolayısıyla sürücülerin kalkışa hazır halde    beklemeleri gerektiğini belirtir. Sarı ışık tek başına yanıyorsa, bu yeşil ışığın yeni söndüğünü ve kırmızı ışığın yanacağını yani yolun trafiğe kapanacağını bildirir. Bu durumda, kavşağa duramayacak kadar yaklaşmış olan araç sürücüleri geçişlerini tamamlayabilirler. Diğer araç sürücülerinin ise kırmızı ışık yanacağı için yavaşlamaları gerekmektedir."

kaynak:http://www.sanliurfa.pol.tr/siverek/Sayfalar/trafikdenetleme.aspx

Kendiniz söylüyorsunuz zaten. Duramayacak gibiyseniz. Yani suistimale açık değil mi? Hem sürücü, hem de kolluk kuvveti için. İyi niyetle eklenilmiş bir durum bu.

Yine eklediğiniz yazıda ne yazıyor bakalım; "Kırmızı ışıkla birlikte yanması, yolun biraz sonra (yani halen açık değil) trafiğe açılacağını" sonrasında ise "Sarı ışık tek başına yanıyorsa, bu yeşil ışığın yeni söndüğünü ve kırmızı ışığın yanacağını yani yolun trafiğe kapanacağını bildirir."

Tanımlamada da geçtiği şekliyle, sarı ışık kırmızı ile birlikte yanar. Ancak sarı ışık yeşil ile birlikte yanmaz.  Ayrıca, bazı ışıklarda, sarıdan da önce, yeşil ışık bir kaç saniye yanıp yanıp söner, sonra sarı yanar, ardından kırmızı yanar. Şimdi bu kadar iyileştirmeye rağmen, sarı ışıkta geçmeyi, kırmızı ışıkta geçmeye mi yakın buluyorsunuz, yeşil ışıkta geçmeye mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Bilici

ben yaz aylarında uzun yol çok yapıyorum bazı yeşil ışıklar kırmızıya dönerken 3-4 kere yanıp sönüyor sonra sarı ve kırmızıya dönüyor bu olay bence hepsine uygulanmalı ben yeşili görüyorum hızım 70 civarı hız limitine göre yukarıda duruyor fakat kendi aramızda uygun diye bileceğimiz bir hız bir anda pat yeşil sarı dan kırmızıya çeviri veriyor o anda kamera korkusundan arabanın içerisinde bi kaza riski havası yaratıyor buda bana çok garip gelen bir durum :) sizin durumunuz sanırım itiraz etseniz de o zamanlamayı kanıtlamanız varsayımda kılacağı için olumsuz olacaktır diye düşünüyorum malesef :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bu arada, bu konuya benzer, hatta alenen kırmızı ışıkta geçmiş birisi, başka bir forumda konu açıp aynı şeyi sormuş. İtiraz etsem ceza kalkar mı?

O forumdaki cevaplara baktım da, o forumda üye olsam muhtemelen o gün üyeliğimi sildirir giderdim.

Benim neyi uygun bulduğum önemli değil. Uygulamada iki başlılık olması sorun Duramayacak olan sürücünün tespitini yada durabilecek olan sürücünün tespitini kim yapacak? Duramayacak durumda olan sarıda geçtiğinde ceza yerse ne olacak? Duramayacak olan ceza yazılıyor diye durmaya çalışıp arkadan birisi ona bindirdiğinde ne olacak?

Şu açıktır, sarı ışığın durumu ile ilgili muğlaklık var. Sarıda ceza kesilmemesi gerekiyorsa-ki emniyetin açıklamaları bu yönde- kesilen mahkeme yoluyla iptal eder. Eğer ceza kesilmesi gerekiyorsa neden kesilen ceza "kırmızı ışık ihlali" olarak kesiliyor.Burasıda ayrı muamma. Hukuk devletinde muğlaklık söz konusu olamaz

Az çok hukuk , bürokrasi dilinden anlayan herkes burdaki çelişkiyi rahat görebilir. Açılan davalarda çok rahat kazanılır.

Peki o zaman. Size başka sözüm yok.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Varsa yazın memnuniyetle cevaplayayım. Kalın puntoların amacını anlayamadım yalnız. Hepsi birbiriyle örtüşen cümleler. Bu yaptığınız çelişik cümlelerde yapılır. İyi geceler..

İzah için kelime dağarcığım yetersiz kaldı. Bu nedenle açıklayamıyorum artık.

Kalın puntoların amacı "bunlara katılmıyorum ancak izah da edemiyorum" demek olsun. Siz öyle bilin. Siz kalın puntoları, çelişkili cümlelerde kullanın.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben daha önce bu tip fotoğraflı bir cezaya itiraz ettim ve cezayı iptal ettirdim.Ancak benim durumum farklıydı.Kavşakta aynı zamanda trafik polisi vardı.Orada ki araçlara geç komutunu bizzat kendisi vermişti.Fotoğrafta trafik polisinin bir kısmı gözüküyordu.Ben itirazımı bu şekilde yaptım ve kabul gördü..

Şimdi ilk mesajda ki fotoğrafa bakarsak ceza çok açık ve net..Yanda mevcut duran bir araç var..sarı da geçilmiş olabileceği söyleniyor..Bildiğim kadarıyla bu sistemler 1-1.5 saniye gibi bir tolerans tanıyor.Yani siz gerçekten sarı da geçmiş olsaydınız bu fotoğraf çekilmezdi.Diyorsunuz ki araç çizgi de değil demek ki durmak yerine hızlanmışsınız bu çok açık. :) Sarıyı gördüğünüzde gazlamışsınız ancak ışık kırmızıya düştüğünde geçmişsiniz.Buna itiraz etme hakkınız var ancak hiç bir şey değişmeyecektir.Yapacağınız en doğru şey cezayı erken ödeyip indirimden faydalanmak..

Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum bu tip kavşaklarda aynı zamanda hız kontrolü de yapılmakta..yani kırmızı yanmadan geçeyim diye basarsanız ve hız artırırsanız belki kırmızı yanmadan geçersiniz ama bu defa da radar dan dolayı ceza yersiniz .. Yapılacak en güzel şey acele etmeden geçmek.Varsın olsun o lamba da 60 sn beklemiş olun..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İzah edilecek mevzulara yeterince açıklayıcı bir şekilde izahat getirdim. Bu yazdıklarımı kim okursa çelişkiyi açık bir şekilde görür. Zaten sizden başkada bu konuda direten kimse yok. Ayrıca keyif bağışlayacak şekilde şöyle olsun.. siz öyle kullanın gibi ifadeler bu forumda gördüğüm ve çok beğendiğim  genel etik kurallara uymamakta.Demek ki herkesten aynı hassasiyeti beklememek gerek.

Şu anda olduğu gibi, siz karşı fikirlere bu şekilde yaklaşırsanız ve ben de sizi ikna edemeyeceğimi anlarsam karşılıklı yazmanın manası olmadığı hissine kapılırım. Bu durumda da yapabileceğim tek şey susmak olur.

Siz kalın puntoları "çelişkili cümleler" olarak anlamlandırısanız, ben de size "siz öyle kullanın" derim, çünkü ben o anlamda kullanmıyorum.

Bir de ne zaman birisine karşı fikir beyan etsem, forumun genel etik kurallarına uymamış oluyorum. Bu da garip bir durum. Demek ki herkesten aynı şeyi beklemem gerek.

Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Ben daha önce bu tip fotoğraflı bir cezaya itiraz ettim ve cezayı iptal ettirdim.Ancak benim durumum farklıydı.Kavşakta aynı zamanda trafik polisi vardı.Orada ki araçlara geç komutunu bizzat kendisi vermişti.Fotoğrafta trafik polisinin bir kısmı gözüküyordu.Ben itirazımı bu şekilde yaptım ve kabul gördü..

Şimdi ilk mesajda ki fotoğrafa bakarsak ceza çok açık ve net..Yanda mevcut duran bir araç var..sarı da geçilmiş olabileceği söyleniyor..Bildiğim kadarıyla bu sistemler 1-1.5 saniye gibi bir tolerans tanıyor.Yani siz gerçekten sarı da geçmiş olsaydınız bu fotoğraf çekilmezdi.Diyorsunuz ki araç çizgi de değil demek ki durmak yerine hızlanmışsınız bu çok açık. :) Sarıyı gördüğünüzde gazlamışsınız ancak ışık kırmızıya düştüğünde geçmişsiniz.Buna itiraz etme hakkınız var ancak hiç bir şey değişmeyecektir.Yapacağınız en doğru şey cezayı erken ödeyip indirimden faydalanmak..

Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum bu tip kavşaklarda aynı zamanda hız kontrolü de yapılmakta..yani kırmızı yanmadan geçeyim diye basarsanız ve hız artırırsanız belki kırmızı yanmadan geçersiniz ama bu defa da radar dan dolayı ceza yersiniz .. Yapılacak en güzel şey acele etmeden geçmek.Varsın olsun o lamba da 60 sn beklemiş olun..

EDS ' de dediğiniz gibi 1-1,5 saniyelik bir tölerans varsa diyecek birşey yok tabiki kırmızı ışıkta geçilmiştir o zaman sonuçta otomatik sistem hata yapma olasılığı bir polise oranla çok çok daha düşük.

Evet haklısınız ışığa yakalanmıyım derken hızdan yememek lazım cezayı :) cezayı 15 günde ödedim.Zaten kağıtlara baktımda bugün itiraz 15 gün içinde yapılıyormuş tebligat tarihinden sonra.Eğer o sürede itiraz gelmezse cezanın kabul edildiği varsayılıyormuş.Yani bir daha itiraz edicek bir durum oluşursa hemen itiraz etmeliyiz anlaşılan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Geçmiş olsun, bu duruma çok benzer bir ceza da ben yemiştim. İitraz etsen bile sarı da geçmişindir diye kaybedebilirsin dediler.

İsterseniz önce ödeyin, daha sonra zamanınız varsa itiraz edersiniz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İstanbul'da sarı ışık namına bir şey kalmadı. Ancak gece 0100'den sonra fasılalı yanıp uyarı veriyorlar. Saniyeler var ama saniye ekranı bozuksa ayvayı yedin...

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Ya bir şeyi açıklığa kavuşturmamız lazım. Trafik polisleri abilerimize, kardeşlerimize eğitimlerini biz Ulaştırma Yüksek Mühendisleri veriyoruz. Tabi ki bütün dersleri değil. Ancak kurallarda da belirtildiği üzere, sarıdan sonra yanan kırmızı ışıkta geçilebilir ( bu süre zaten maksimum 2 saniyedir, duramayacak araçlar vs için geçerlidir zaten.), sarıdan sonra yanan yeşilde ise kalkış yapmaya hazırlanılır. Eğer trafik ışık programları da buna göre hazırlanmış ve süreler de ona göre verilmişse kaza olmaz, planlamada bu şekildedir. Kırmızı ışıkta geçilmez zaten. Buna bir itirazımız yok zaten. Yüksek lisansımı trafik planlaması üzerine yaptım ve bitirdim. Size bu konu hakkında da sayısız kaynak bulabilirim. Zaten trafik kurallarımız içerisinde de duramayacak araçlar için tanınan bir durum var. Sorun sürücülerimizin bu durumu kötü amaçlı kullanmaları. Sarı ışığı 200 metre önceden görüp hala geçemeye kalkan sürücülerimiz var ne yazık ki. Polis abilerim ve kardeşlerim de sürüş güvenliği arttırmak ve bu durumları ortadan kaldırmak amaçlı bu şekilde ceza kesiyorlar.

Ülkemizde ne yazık ki kasis işaretini görüp "deve çıkabilir" sananlar var...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

sarıdan sonra yanan kırmızı ışıkta geçilebilir :unsure2:

Evet Hocam, ki zaten bahsettiğim süre maksimum 2 saniyelik bir zaman aralığı. Tam sarı yandı ardından kırmızı yanarken en fazla 2 saniye gibi bir zamanınız var demektir. Zaten diğer sürelerde yani 3-4 saniyelere çıktığında hızlı bile olsanız durabilirsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Ya bir şeyi açıklığa kavuşturmamız lazım. Trafik polisleri abilerimize, kardeşlerimize eğitimlerini biz Ulaştırma Yüksek Mühendisleri veriyoruz. Tabi ki bütün dersleri değil. Ancak kurallarda da belirtildiği üzere, sarıdan sonra yanan kırmızı ışıkta geçilebilir ( bu süre zaten maksimum 2 saniyedir, duramayacak araçlar vs için geçerlidir zaten.), sarıdan sonra yanan yeşilde ise kalkış yapmaya hazırlanılır. Eğer trafik ışık programları da buna göre hazırlanmış ve süreler de ona göre verilmişse kaza olmaz, planlamada bu şekildedir. Kırmızı ışıkta geçilmez zaten. Buna bir itirazımız yok zaten. Yüksek lisansımı trafik planlaması üzerine yaptım ve bitirdim. Size bu konu hakkında da sayısız kaynak bulabilirim. Zaten trafik kurallarımız içerisinde de duramayacak araçlar için tanınan bir durum var. Sorun sürücülerimizin bu durumu kötü amaçlı kullanmaları. Sarı ışığı 200 metre önceden görüp hala geçemeye kalkan sürücülerimiz var ne yazık ki. Polis abilerim ve kardeşlerim de sürüş güvenliği arttırmak ve bu durumları ortadan kaldırmak amaçlı bu şekilde ceza kesiyorlar.

Ülkemizde ne yazık ki kasis işaretini görüp "deve çıkabilir" sananlar var...

Bu iyiydi "deve çıkabilir"  :D  :D

Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Geçmeyin arkadaşlar geçmeyin. Sarıda geçmeyin.

Kamu spotu olur bu sözlerden :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Barış Kalkan

başlık altında bende bir şey sormak istiyorum

ilerlemeyen trafikte arka tekerleklerim beyaz çizginin üstünde kaldı o esnada sarı arkasındada kırmızı yandı ben aynadan gece flaşın patladığını gördüm şimdi bana ceza gelirmi yoksa memurun insiyatifinemi kaldım?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

başlık altında bende bir şey sormak istiyorum

ilerlemeyen trafikte arka tekerleklerim beyaz çizginin üstünde kaldı o esnada sarı arkasındada kırmızı yandı ben aynadan gece flaşın patladığını gördüm şimdi bana ceza gelirmi yoksa memurun insiyatifinemi kaldım?

Trafikte böyle bir durum olmuşsa yazmamaları lazım.Ancak büyük ihtimalle bunu gözardı edeceklerdir.Ceza gelme ihtimali var..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...