İçeriğe Yönlendir

Muayenedeki Hafif Kusurlar Gerçekten Hafif Mi?

Faruk Kaya

Recommended Posts

Faruk Kaya

iyi günler, iyi forumlar ford connect aracımız muayene'den geçti ancak "Aks mili yağ kaçakları var ve direksiyon dişli kutusu- toz körükleri:sızdırıyor" olmak üzere 2 hafif kusur tespit edildi. Aracın teknik donanımı ile ilgili pek bilgim olmadığı için bilgisi olan abilerden ve arkadaşlardan bu konuyu açmalarını rica ediyorum. Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aks körükleri gerçekten yırtık ve yağ kaçırıyor ise, bu ucuz parçaları değiştirin pahalı olan aks bozulmasın. vesile ile altan bakarlar yağı gördüğü yere sızdıryor derler muayenede belki de üst kapaktan kaçıyordur bilinmez

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bu körükler önce yırtılır içersi yağ toz olur. Özellikle aksı bozan tek şey körüklerinin yırtılması.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vesile ile, hafif kusurları gidermek araç sağlığımız için gereklidir.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar
(düzenlendi)

Hafif kusurlar genellikle çevre ve araç sağlığıyla ilgili sıkıntılar oluyor... Özellikle araç sağlığı açısından yaptırmakta fayda var. Ağır kusurlar trafiği ve trafik güvenliğini riske atan şeyler... Mesela 5TL lik arka stop lampasının yanmaması ağır kusur, rot başındaki boşluk ağır kusur.

tarihinde Kutay Akçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Faruk Kaya

aks körükleri gerçekten yırtık ve yağ kaçırıyor ise, bu ucuz parçaları değiştirin pahalı olan aks bozulmasın. vesile ile altan bakarlar yağı gördüğü yere sızdıryor derler muayenede belki de üst kapaktan kaçıyordur bilinmez

teşekkürler çağlar abi bi baktırmak lazım o zaman...

Bu körükler önce yırtılır içersi yağ toz olur. Özellikle aksı bozan tek şey körüklerinin yırtılması.

teşekkürler ahmet hocam...

teşekkürler mehmet abi araca bakmak lazım ki o da bize baksın :)

Hafif kusurlar genellikle çevre ve araç sağlığıyla ilgili sıkıntılar oluyor... Özellikle araç sağlığı açısından yaptırmakta fayda var. Ağır kusurlar trafiği ve trafik güvenliğini riske atan şeyler... Mesela 5TL lik arka stop lampasının yanmaması ağır kusur, rot başındaki boşluk ağır kusur.

evet kutay abi dikkat edilmesi gereken hafif ama büyük kusurlara yol açabilecek bir husus teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hafif kusurların bir çoğu ağır kusurların başlangıç işareti oluyor.Kısa zamanda bu hafif kusurları giderirseniz iyi olur.Hem akslar hemde direksiyon kutusu olayları pahalı aksamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Faruk Kaya

Hafif kusurların bir çoğu ağır kusurların başlangıç işareti oluyor.Kısa zamanda bu hafif kusurları giderirseniz iyi olur.Hem akslar hemde direksiyon kutusu olayları pahalı aksamlar.

teşekkürler ayhan abi önerilerinizi dikkate alacağım.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Camlardaki film hafif kusur... :blink2: Ama yakalandığı yerde cezası var sökmezsen trafikten men... :nea:

Yorum bağlantısı
Faruk Kaya

Camlardaki film hafif kusur... :blink2: Ama yakalandığı yerde cezası var sökmezsen trafikten men... :nea:

film olayına ceza yok diye biliyodum ama  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Faruk Kaya

Forumda bile konulari var... :)

rivayetlerden yola çıkarak söylemiştim bakmadım hocam doğrudur o zaman :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Bugün muayeneye girdim.. Farlarım bi-xenon olduğu için, Halojen farlarım ile muayeneye girdim, nasıl olsa ayarlatsamda Far Yönü hatalı deyip yolluyacaklarını bildiğimden hiç ellemedim..

Ama gelgelelim far ayarım okadar bozuktu ki, ışık homojenliğı sıfırdı vede ilerisini hiç aydınlatmıyordu..

Buna rağmen hafif kusur ile geçtim..

Bence TUV'de kaçıklığa göre değerlendirme yapılıp, aşırı far ayarı düzensizliğinde, ağır kusur verilmesi lazım...

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğu Kemik

Muayenedeki kısımı bilemiyorum ama trafiğin acilen merceksiz farlara ve sis farlarına takılan cenon ampullere çözüm bulması lazım! Dün akşam hem merceksiz farlarında hem de sislerinde xenon ampulleri olan 206 lı ergeni dövmemek için kendimi zor tuttum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Muayenedeki kısımı bilemiyorum ama trafiğin acilen merceksiz farlara ve sis farlarına takılan cenon ampullere çözüm bulması lazım! Dün akşam hem merceksiz farlarında hem de sislerinde xenon ampulleri olan 206 lı ergeni dövmemek için kendimi zor tuttum

Ne zaman kendinizi tutamaz ve dalarsanız bizim de haberimiz olsun. Beraber dalarız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

''Sol kısa far açısı aşırı yüksek'' olarak hafif kusur aldı araç ama arabaya bindiğimde far motorunun en yüksek ayarda olduğunu gördüm.Sanırım onunla ilgili bir sıkıntıdan ötürü bu sonuç çıktı.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Peugeot ve Honda Türkiye'ye özel TR paketi yapacakmış..

TR-1 Pakette far olmayıp, ön taraf komple panjur olacak şekilde, sadece Sis farları olacak ve 80000k ve 100000k xenon seçenekleri olacak..

TR-2 Paket'te farlar olup, 200000k xenon ile müşterisini memnun edecekmiş :D

Arka Sis Farları, Gündüz farı niyetine standart olarak sunulacakmış :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kutay Akçar

Bende hiç muhattap olmadan kafa kafaya çaksan mı şuna diye düşünüyorum bazen.

Aslında trafiğin eline mobil test cihazları vermelişer muayeneden 15 dk. Önce sök çıkınca tak. Sırada beklerken değiştiren yüzsüz bile gördüm yahu.

Yorum bağlantısı

Denetim ve ceza olmazsa isteyen istediğini yapar. Tabi herkesin kafasına göre takıldığı bir ortamda "tutturabildiğine" ceza kesilince insan isyan ediyor. Polis bilmiyor mu xenon sis farı, cam filmi durumlarını. Herkes istediği gibi at koşturuyor, yapıyor, üretiyor, montaj yapıyor, sanayi bakanlığından izin alıyor ee onlara bişey yok, takıp kullananı yakalarsa cezalandırıyor. Yok yaa.

Yorum bağlantısı
Faruk Kaya

araçta ki hafif kusurları yaptırmak için gittiğim tamirciye bi eleman geldi ali abi 2 dk el at şu farları sökelim muayene ye gidicem geç kalmayayım dedi...

dedim farsız mı girecek bu araba muayeneye :) dedi yok eski farlarını takacaz kardeş sıkıntıya girmek istemiyorum dedi.

dedim aracı bu farlarla kullanmıyo musunuz ki?! dedi kullanıyorum ama muayenede sıkıntı yaşamak istemiyorum.

dedim güzel iyi yolculuklar hocam...

neler varmış neler sanırım daha çok olaylar duyacağım gibime geliyor :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bugün muayeneye girdim.. Farlarım bi-xenon olduğu için, Halojen farlarım ile muayeneye girdim, nasıl olsa ayarlatsamda Far Yönü hatalı deyip yolluyacaklarını bildiğimden hiç ellemedim.. Ama gelgelelim far ayarım okadar bozuktu ki, ışık homojenliğı sıfırdı vede ilerisini hiç aydınlatmıyordu.. Buna rağmen hafif kusur ile geçtim.. Bence TUV'de kaçıklığa göre değerlendirme yapılıp, aşırı far ayarı düzensizliğinde, ağır kusur verilmesi lazım...

ilk başladığında ağır kusurdu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

''Sol kısa far açısı aşırı yüksek'' olarak hafif kusur aldı araç ama arabaya bindiğimde far motorunun en yüksek ayarda olduğunu gördüm.Sanırım onunla ilgili bir sıkıntıdan ötürü bu sonuç çıktı.

Muayenede seviye ayarı en yükseğe alınıp kontrol edilir... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Yavuz42

Sis farı yakma hastalğından ne zaman vazgeçecekler? Bir de çakma zenon farlar çok gözümüzü alıyor ve rahatsız ediyor. Karşımdan gelen sis farı açık kişiye sis farımı yakıp söndürerek ikaz ediyorum ama anlayan yok. Benim bildiğim gereksiz yere hava yapmak için sisler açık seyahat etmek yasaktır.

Yorum bağlantısı

Tüv farlara hafif kusur verme olayını gelenek haline getirmiş merak etmeyin  :) denemek için sıfır aracı yollamışlar ona bile hafif kusur vermişler  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...