İçeriğe Yönlendir

Explorer - 4*4 Ve 4*4 Low Işıklarının Yanıp Sönmesi

İsmail Demir

Recommended Posts

İsmail Demir

Arkadaşlar geçte olsa herkesin bayramını kutlarım. Forumdaki üstadların değerli bilgilerine ihtiyacım var. Aracımın 4 çekerinde hiç bir sıkıntı yok iken dün yolda 5-10 dakika aralar ile (süre değişken) gösterge panelinde 4*4 ve 4*4 low ışıkları yanıp sönme yapıyor seyir devamınca bu böyle değişik aralıklar ile yanıp sönme devam etti. Seyir halinde araç auto konumunda idi. Yolculuk bitiminde durur halde kontrol ettim,çalıştırmadan öncede 2-3 defa yanıp sönüyor. Aracı usulüne uygun olarak N konumunda 4*4 veya 4*4 low konumuna almak istediğimde gösterge panelinde hiç hareket yok . Sigortalardan olabileceği düşüncesi ile sigortaları sigorta şemasındaki yerlerinden sökerek gözle kendim kontrol etttim sorun yok gibi. Bilahare elektrikçiyede kontrol ettireceğim.

Bu şikayetin dışında aracın gidişinde şurasında burasında başkaca sorun yok .Benim ilk aklıma gelenler

1 -sigortalar da sıkıntı var

2 - 4*4 konum düğmesi arızalı veya arkasından soketlerden çıkma oldu

3 -altta transfer kutusundaki elektrik motorunda sıkıntı var

4- ben bilmiyorum ustam bilir. :)

Herkese saygılar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza da olabilir, aşırı sınma da, bunlar yanmadan önce sıcakta uzun yol yaptınzı mı? sigortadan olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Demir

Çağlar Bey 30 -35 derece sıcaklıkta 50 km kadar yaptım. Aşırı ısınma derken neyin ısınmasını kast ettiniz? Araç tamamen soğuk ikende denedim aynı .İlk kontağı çevirdiğimde 4*4 ve 4*4 low lambası 6 defa yanıp sönüyor. Ve 4*4 düğmesinden hiç bir cevap yok. Başkada benim görebildiğim bir sıkıntı göremedim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şanzıman aşırı ısınırsa da yanar, ancak daha ilk kontakta yanıp sönüyorsa muhtemel bir arıza var demektir bu şanzıman da olabilir transfer kutusu elektroniğie de

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Demir

Öncelikle teşekkürler.

Arkadaşlar söylediğim gibi araç soğuk iken ilk marşa basmadadan daha kontağı ilk kademe çevirdiğimde tam 6 defa yanıp sönüyor .Sonrasında ise 5-10 dk da bir seyir halinde yanıp sönüyor.Seyir esnasında bir sıkıntı yok.Anormal ses yok. İlk çalışmada bile soğuk iken yanıp sönmesi banada şanzımanın ısınması değil gibi geldi. Bu arada şanzıman yağını falan kontrol ettim eksik yok temiz duruyor. Şimdi ilk bakacağım yerler- Gördes gibi bir kasaba şartlarında- Neler olabilir .?  Benim şahsi kanaatim 4*4 konum düğmesinin hiç bir cevap vermemesi ve 4*4 ve 4*4 low a geçmemesi    elektriksel bir arıza olasılığı gibi duruyor. Yinede en iyi yorumları daha iyi bilen arkadaşlar yapabilir. Yorum ve tahminlerinize göre hareket edeceğim. Değerli katkılarınızı bekliyorum. Çağlar bey biraz daha hedef daraltabilirse iyi olacak. Hakan kardeşim sen şanzıman revize etmiş kullanıcısın katkılarını bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

aracın işletim sistemi şaşırmış olabilir.  rav4 de buna benzer sorun olmuştu yeniden programlattım düzeldi.

Yorum bağlantısı
İsmail Demir

Çağlar bey 4*4 düğmesinden ne 4*4 konumunda nede 4*4 low konumunda gösterge panelinden cevap alamıyorum gösterge panelinde 4*4 e geçtiğini gösteren ışık yanmıyor. Ayrıca ön aks lardan 4*4 e geçtiğine dair herhangi bir ses his yok.

Yorum bağlantısı
İ. Halil Koç

Çağlar abi benim araç da sadece normal mod ve off road modu yazan bi düğme var sanırım off road da 4*4 e geçiyor ama bitürlü çalıştıramadım bu fonksiyonu. yani araç N deyken düğmeyi çeviriyorum ama hiç bir ışık falan yok çalışmıyor mu yoksa  ben mi yapamıyorum yardımcı olabilirmisin abi :(

Yorum bağlantısı
İsmail Demir

Arkadaşlar herkese teşekkürler sorun kasaba şartlarında çözülmüştür. En basit olabileceklerden başladık .Sigortalarda sorun bulamadık, 4*4 düğmesinin olduğu panoyu söktük fişi gevşemiş. :) Sanırım daha önce radyo takarken gevşek bırakmışlar. Şu an herşey normal eski haline döndü.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

fişi gevşekken ışıkları yanıp sönmüş :s aklımızda bulunsun

Düğmeyi sök arabayı çalıştır abi, devamlı panelde yan sön yaptırır :) Carputer zamanlarımdan kalma bir bilgimdi :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ. Halil Koç

Çağlar abi benim araç da sadece normal mod ve off road modu yazan bi düğme var sanırım off road da 4*4 e geçiyor ama bitürlü çalıştıramadım bu fonksiyonu. yani araç N deyken düğmeyi çeviriyorum ama hiç bir ışık falan yok çalışmıyor mu yoksa  ben mi yapamıyorum yardımcı olabilirmisin abi :(

tecürbe böyle işte, kazığı yeyince.... :friends:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağatay Şavkılıoğlu

merhaba arkadaşlar,

aynı durum bende de mevcut sabah hemen düğme kontrolü yapmak olacak ilk işim.

ancak benim 4 çeker sistemi çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Çağatay Şavkılıoğlu

Beyler cok mutlu oldum :) teybi soktum kablolari ve soketi sikistirdim ve gorev tamam.

Cok tesekkurler valla cozum bulundu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ertunç Saraççı

Merhaba arkadaşlar, Bu gibi konuları çözmek için OBD II portundan tüm modülleri okuyan programlar var. Bu programlardan biri ücretsiz ve başarılı. Ayrıca baya geniş kapsamlı testler yapabiliyorsunuz. Programı http://www.forscan.org/bu linkten indirirebilirsiniz. Bu program için çindeki kopya OBD lerle değilde daha kaliteli OBD cihazları gerekiyor. Aşağı yukarı 20 Euro civarında yaptıklarına göre ucuz bence. Ben Amazon Almanydan aldım çalışıyor.

https://www.amazon.de/Bluethooth-Scanner-Diagnoseger%C3%A4t-geeignet-ScanTool-net/dp/B01I50X5US/ref=sr_1_1?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1476949685&sr=1-1&keywords=kakit+mini+bluetooth+obd2

Şiddetle tavsiye ederim. Diğer model Ford kullanıcıları içinde uygundur. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...