İçeriğe Yönlendir

Vbc Sistem Arızası Ne Demek?

Misafir

Recommended Posts

Arkadaşımın 2002 Model 1,9 TDI Passat aracında bazen uyarı üçgeni etrafında saat dönüş yönü tersine ok işareti bulunan uyarı lambası yanıyor. İnternette bu uyarının "VBC Sistem arızası" olduğuna ilişkin bilgiler buluyorum ama VBC sistemi ne iş görür bulamadım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Arkadaşımın 2002 Model 1,9 TDI Passat aracında bazen uyarı üçgeni etrafında saat dönüş yönü tersine ok işareti bulunan uyarı lambası yanıyor. İnternette bu uyarının "VBC Sistem arızası" olduğuna ilişkin bilgiler buluyorum ama VBC sistemi ne iş görür bulamadım.

Abi, o bahsettiğin işaret TCS (Traction Control System) (ASR diyede geçiyor)yani çekiş kontrol sistemini ifade ediyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı

Abi bu ESP nin uyarı ışığı eminim.

Peki, sadece araç max yükte iken tatlı bir rampada yanıyorsa (diğer zamanlarda yanmıyor) tahminin nedir?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Sürekli yanıyorsa ya ESP devreden çıkarıldığı için yanar (butonuna basarak), yada arızalnırsa sürekli yanar. Yolda giderken devreye gireceği bir durumda yanıp söner.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Peki, sadece araç max yükte iken tatlı bir rampada yanıyorsa (diğer zamanlarda yanmıyor) tahminin nedir?

Abi ESP beyninin yerleştirildiği yerden ötürü sıkıntılar olduğunu duymuştum.Arka koltuğun orta tarafındaydı galiba Engin (Deniz) daha net cevap verecektir.O da buna benzer bir sıkıntı yaşadı diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Abi tekerlerdeki ABS sensörlerine (ESP ABS ile birlikte çalışıyor) ve bağlantı kablolarına baktırırdım.

Yük durumunda kablolara veya sensöre etki eden birşeyler olabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı

Abi bir sonuç var mı? Merak ettim.

Sistemin ESP olduğu anlaşıldı, bütün tekerlerdeki kablolar kontrol edildi, temizlendi, (Tahir'in hatırladığı) arka koltuğun altında sensör/beyin tarzı bir şey var, temizlendi kablo soketleri kontrol edildi. Daha önce araca müdahale eden ustalar artan cıvata ve somunları arka koltuğun altına doldurmuşlar. Bir avuç desem abartı olmaz onlar toplandı. Vakit darlığı nedeniyle deneme yapılamadı. Uyarı ışığı şimdi yanmıyor ama yüklü bir şekilde rampa/virajda ne olur bakacağız.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Sistemin ESP olduğu anlaşıldı, bütün tekerlerdeki kablolar kontrol edildi, temizlendi, (Tahir'in hatırladığı) arka koltuğun altında sensör/beyin tarzı bir şey var, temizlendi kablo soketleri kontrol edildi. Daha önce araca müdahale eden ustalar artan cıvata ve somunları arka koltuğun altına doldurmuşlar. Bir avuç desem abartı olmaz onlar toplandı. Vakit darlığı nedeniyle deneme yapılamadı. Uyarı ışığı şimdi yanmıyor ama yüklü bir şekilde rampa/virajda ne olur bakacağız.

Usta demesek daha iyi olurmuş. Bende arabayı aldığımda orta konsolda 3 tane vida vardı boşta. Biri kapıyı söktüğümde anlaşıldı nereye ait olduğu. Diğerlerinide aradım taradım buldum.

İnşallah düzelmiştir problem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...