İçeriğe Yönlendir

B-Max 1.0 Motor Gürültülü Çalışma, Titreme Ve Güç Kaybı

Gökhan Bozan

Recommended Posts

Gökhan Bozan

Mrb arkadaşlar geçen hafta aracımda bi anormallik hissettim. Seyir halindeyken motordan normalden daha fazla ses geldiğini ayrıca direksiyondan ve vites topuzundan hissedilecek kadar titrediğini, rampalarda ve kalkışlarda azda olsa güç kaybı olduğunu farkettim. Tabi hemen servise gittim durumu anlattım bilgisayara bağladılar fakat bi sorun görünmediğini söylediler.  Sonra teknik servis elemanıyla test sürüşüne çıktık oda herşeyin normal göründüğünü söyledi ama işin garip tarafı ustaya hiç 1.0 motor kullandınmı dediğimde bir iki defa kısa test sürüşü yaptığını söyledi kendi kendime motorun çalışmasında ve performasında bi problem olsa bile nasıl farkedecek diye düşünmedim değil. Neyse içim rahat etmesede peki dedim servisten ayrıldım. İki gün sonra sabah arabayı çalıştırdıktan hemen sonra gösterge panelinde motor arıza lambası yandı ekranda motor arızası servise başvurun yazısı çıktı. Kontağı kapattım tekrar çalıştırdım bir daha uyarı vermedi hemen servise gittim ilk gittiğimden farklı birşey olmadı bi sorun görünmüyor dediler. Bende aracı sekiz aydır kullandığımı son bir hafta ile öncesini karşılaştırdığımda kesinlikle bi sorun olduğunu üstüne basa basa tekrarladım. Aracı müsait bi zamanda bırakmamı elle ve gözle genel bi kontrol yapıp bi sorun görünüp görünmediğine bakacaklarını söylediler. Aracımın en sevdiğim yönü çok sessiz ve atik olmasıydı acaba benmi kuruntu yapıyorum diye düşünmüyorum değil. Arkadaşlar 1.0 motor kullanıp buna benzer bi sorun yaşayan yada bu sorun hakkında fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Bence başka bi servise gidin, ustalara ses duyurmak deveye hendek atlatmak gibidir.Hele birde motor arıza lambası yandı diyorsnuz kesin bi problem var.

Yorum bağlantısı
Gökhan Bozan

Bencede problem var ama bakalım bunu servise nasıl kabul ettireceğiz. Aracı daha servise bırakamadım haftaya bırakacam inş sorun çözülür.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Serdar Muti
(düzenlendi)

Bence başka bi servise gidin, ustalara ses duyurmak deveye hendek atlatmak gibidir.Hele birde motor arıza lambası yandı diyorsnuz kesin bi problem var.

bence çok yalnıs dusunuyorsun. usta ses duyarsa duymustur duymamıssa duymamıstır. bu bu kadar acıktır   :(  hiç ses duymuyorsa müşteri ile beraber cıkarlar ve o zaman tekrar dinlarler.....

ayrıca her arıza lambası yakan aracta arıza olacak dıye bırsey yok. hayalet arıza gecıcı arıza denen bır olayda vardır sız hıc karsılasmadınız herhalde....

tarihinde Serdar Muti tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ben 15 bin kmyi geçtim böyle bir sorun yaşamadım şükür. Ama alıştığınız performansı alamıyorsanız bir sorun vardır büyük ihtimal. Çünkü ben alışkın olduğum halde basınca bazen "ne gidiyo" be gibi tepki verebiliyorum.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

bence çok yalnıs dusunuyorsun. usta ses duyarsa duymustur duymamıssa duymamıstır. bu bu kadar acıktır   :(  hiç ses duymuyorsa müşteri ile beraber cıkarlar ve o zaman tekrar dinlarler.....

ayrıca her arıza lambası yakan aracta arıza olacak dıye bırsey yok. hayalet arıza gecıcı arıza denen bır olayda vardır sız hıc karsılasmadınız herhalde....

Bence de çok açıktır ama bazıları için o kadar açık olmuyor, bu yüzden servis değiştirip sorunumu hallettiğim bir kaç hikayem var.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Bozan

Biraz zor oldu ama problem çözüldü çok şükür. Servisteki arkadaşlar çok ilgilendiler sağolsunlar. Zaten dört ay içerisinde 20 defa servise gidince akraba gibi olduk  :D çok sevdiğim arabamdan soğuduydum ama problemler çözülünce arabamı daha çok sevmeye başladım  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Biraz zor oldu ama problem çözüldü çok şükür. Servisteki arkadaşlar çok ilgilendiler sağolsunlar. Zaten dört ay içerisinde 20 defa servise gidince akraba gibi olduk  :D çok sevdiğim arabamdan soğuduydum ama problemler çözülünce arabamı daha çok sevmeye başladım  :)

Sorunun çözüme ulaşması güzel . Peki nasıl çözüldü sorun neredeymiş ?

Yorum bağlantısı
Gökhan Bozan

Ateşleme bobininin biri hatalıymış önce o değişti. Sonra hortumlardan birinin kelepçesi gevşemiş hava kaçırıyormuş onu hallettiler. Titreme, güç kaybı ve yakıt artışının sebebi bu ikisiymiş. Birde motordan sürtme şakırdama gibi bir ses geliyordu. O kadar inceleyip bulamayınca motorda bir sorun olduğunu düşünmeye başladık ama sesin motorla bi alakası yokmuş. Klimanın alüminyum borusu yalıtım ve izolasyon yapılmadığı için motora ve şasiye temas ediyormuş. Yalıtım ve izolasyon yapılınca bütün problemler çözülmüş oldu.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Arkadaşlar...Serdar Bey aramıza katılmış...Kendisinden fazlasıyla yararlanabilirsiniz...Bu açıklamayı ona sormadan yaptım ama beni affeder...şimdi üye olduğunu farkettim...Ford dediğinizde karşınıza çıkacak en sağlam ustaların başında gelir...Serdarım hoş geldin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Muti

Arkadaşlar...Serdar Bey aramıza katılmış...Kendisinden fazlasıyla yararlanabilirsiniz...Bu açıklamayı ona sormadan yaptım ama beni affeder...şimdi üye olduğunu farkettim...Ford dediğinizde karşınıza çıkacak en sağlam ustaların başında gelir...Serdarım hoş geldin...

hasan abi ben yıllardır buradaydım fakat pek takılmıyordum. yardımcı olabilirsem ne mutlu bana   :bravo:

bu arada sen nerelerdesin....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...