İçeriğe Yönlendir

Peugeot 206 Park Manevralarında Titreyen Direksiyon

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Bir süredir otomatik peugeotla saadet içersinde yol alıyoruz. Babam memleketimizden döndüğünde pratik bir araç olarak ona devredeceğim ancak küçük bir ayrıntıyı sizlere danışmak istedim.

Aracın lastikleri ve jantları(alaşım olarak) yeni değişti. Hidrolik yağı yeni değişti. Er marka amerikan katkı malzemesi eklendi. Lastik havaları 32. Rot kontrolü yapılmıştı ilk aldığımda. Otomatik araç olduğu için özellikle dar alanlarda frenden ayağımı çekerek parketmeye çalışıyorum. Bu aşamada birinci turu tamamlarken direksiyon titreme yapıp turu dönünce düzeliyor, yarım turdan sonra zaten tam sona yaslanmış oluyor. Pompada ses yok. Devirde düşme de gözlemlemiyorum bu esnada. Hareketli manevralarda veya gaz verildiğinde bu sorun yok. Lastik ve jant dişiminden önce bunu hissettiğimi hatırlamıyorum ancak sadece 1,5 gün kullandığım için belki de vardı hissetmedim. Başka hiçbir koşulda direksiyonun sertleşmesi, hidroliğin devreden çıkması gibi problem yok.

Benim ustam powerdandır, 2011 partnerda da var dedi:) lastikler yeni değiştiği içinde belki daha çok hissettiriyordur diye belirtti fakat ben bunu an bir şikayet olarak iletmediğim için kontrol yapılmadı.

Otomatik Mondeo'da bu tarz bir park işleminde titreme hiçbir zaman hissetmedim. Cordoba zaten elektrik destekliydi. O farklı bir dünya. 206'nın direksiyonu haddinden fazla hisli, bir de bu üstüne eklenince sanki direksiyon daha bir ağırlaşıyor. Tek elle çevirmek cengaverlik oluyor:)

Beim daha önceden duyduklarım ise; amortisör üst akozları veya kasnaktaki gevşemelerin bu tür etkiler doğurabileceği. Bir diğer ihtimal lastik havalarını arttırmak. Bir de jant göbeklerinin ölçüsündeki uyumsuzluk olabilir gibi bir yorum okumuştum biryerlerde.

Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlarımızın cevaplarıniçin şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Lastik ölçüsü 175 yerine 185 oldu. Ancak ieski lastikler de 185'ti. kışlık oldukları için değiştirdim Çağlar Bey. Jant göbeği bir miktar büyük geldi, balans ayarı ile dengelediler. Sorun olursa kelepçe takalım dediler. Şimdilik 90'da çok hafif bir titreşim var.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sorun olmuş bile hatta böyle takılması sorun, jantın göbeği tam oturacak ilk oalrak bundandıur demiyorum ama sıkça yapılan hata. sonra da amortisör üst tabladaki parçalar sıkça bozulur sizdeki modelde ona bakmalı derim.

Yorum bağlantısı

sorun olmuş bile hatta böyle takılması sorun, jantın göbeği tam oturacak ilk oalrak bundandıur demiyorum ama sıkça yapılan hata. sonra da amortisör üst tabladaki parçalar sıkça bozulur sizdeki modelde ona bakmalı derim.

Teşekkür ederim Çağlar Bey.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Evren Abi, bizim eski 407'de de vardı buna benzer sorun. Direksiyon pompasından kaynaklandığını söylediler. İleriye dönük sıkıntı olmayacağını ve değişimi gereksiz olduğundan değiştirmedim. 

Yorum bağlantısı

Bahtiyar, Can Bey;

Mesajlarınızı beğendim diye işaretledim ama sorunu beğendim anlamına gelmiyor bu:) İşte bu basit ama can sıkıcı ayrıntılar nedeni ile Almanlar aslında işlerini iyi yapıyorlar. Anladığım kadarı ile babama bu Peugeotlar böyle alışırsın artık diyeceğim:))

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Abi ben aldığıma pişmanım buna benzer kendine has arızaları mevcut çok şükür uzun zamandır bir arıza yok ama yinede bir daha pugi almam diyemiyorum kendini sevdiren yönüde çok.Şanzumana dikkat et abi bize otomatik 307 çektirdi zamanında hemde km si orjinal ve düşükken (70 bin servis bakımlıydı)

Şanzıman konusunda herşeye hazırlıklıyım aslında Bahtiyar. Kesinlikle Ford kadar başarılı bir geçiş yumuşaklığı yok ama bence şu an yaklaşık 60.000km'ye göre normal bir seyir izliyor ki, içinden çıkan yağa göre kendini korumayı iyi başarmış:)  10.000km sonra şanzıman yağını tekrar değişeceğim. İçerde kalan problemli yağı transfer edebilmek için.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...