İçeriğe Yönlendir

Esp'nin Devreye Girmesinden Sonra Gelen Ses

Erdem Çekmez

Recommended Posts

Erdem Çekmez

Merhaba Arkadaşlar,

Bu akşam başıma ilginç bir olay geldi. Evime giden yolda keskin bir viraj var, arada bir bu viraja sert girerek esp sistemini devreye sokuyorum. Bu akşam yine aynı viraja biraz sert girdim ve esp devreye girerek aracı toparladı. Lakin araç  kendini toparladıktan sonra, tahminimce balatalarımdan, ince tiz bir ses gelmeye başladı ve bu arada birazda koku hissettim, akabinde aracı süregelen bu sesle 20-30 metre  sürdükten sonra sağa çektim. Aracı stop edip tekrar çalıştırdıktan sonra ses kayboldu ve araç sorunsuz bir şekilde yoluna devam etti. Acaba sorun esp sisteminin balataları tamamen bırakmamasından mı kaynaklandı?

Bir diğer sorum ise;

Aracıma yeni 4 lastik satın aldım fakat aldığım yerde lastikleri takan eleman yalnız ön iki lastiğe balans ayarı yaptı. Kendisine "Benim araç 4 çeker dördüne de balans ayarı yapman gerekmiyor mu " diye sorduğumda " Yok abi ön iki lastiğe balans ayarı yapılır, arkalara gerekmez" dedi. Gerçekten bu şekilde mi olması gerekir, yoksa diğer iki lastiğe de balans ayarı yapılması gerekir mi?

Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. lastikçi mi manav mı kestiremedim, duyduğum saçmlaıklarda topten e yerleşti. O cümleyi kuranın yaptığı balanastan da bastığı havadan da hayır gelmez, kontrol ettirn

2. bazı hallerde ekstreme yakın durumlarda bazı ses vibrasyon gariplik olabilir, tek seferlik tir yol kaynaklıdır vb. devamı halinde bakılmalı bence şimdilik içiniz rahat olmalı

vesile ile haldez kavramalı tip çekiş sisteminzi olmalı, 444FORD u arayıp bunun bakımı, haldex yağ değişimi hakkında bilgi isteyin, servisten değil zaten oraya da siz anlatacaksınız muhtemelen

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Erdem Çekmez

1. lastikçi mi manav mı kestiremedim, duyduğum saçmlaıklarda topten e yerleşti. O cümleyi kuranın yaptığı balanastan da bastığı havadan da hayır gelmez, kontrol ettirn

2. bazı hallerde ekstreme yakın durumlarda bazı ses vibrasyon gariplik olabilir, tek seferlik tir yol kaynaklıdır vb. devamı halinde bakılmalı bence şimdilik içiniz rahat olmalı

vesile ile haldez kavramalı tip çekiş sisteminzi olmalı, 444FORD u arayıp bunun bakımı, haldex yağ değişimi hakkında bilgi isteyin, servisten değil zaten oraya da siz anlatacaksınız muhtemelen

Teşekkür ederim Çağlar Bey, Bu arada benim araçta afs olup olmadığına bakacaktınız, geçen hafta mesajlaşmıştık, bakabildiniz mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Esp için bir şey yapmaya gerek yok... 

Lastikçi değil, donanımlı bir rot balansçıya gidip, yeniden dört lastiğinize de balans yaptırın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çekmez

bakacağım bir gidebilsem

:) , kusura bakmayın bu kadar yoğun olduğunuzu bilmiyordum, mahçup oldum.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bazen o sesi duymak için bile arabayı ESP ye sokmuşluğum vardır.

Yorum bağlantısı
Erdem Çekmez

Bazen o sesi duymak için bile arabayı ESP ye sokmuşluğum vardır.

Bence bu normal bir ses değil, çünkü çok sefer kendi aracımda ve yakın çevremde olan (Honda-CRV, civic, juke) araçlarda esp ve vsa yı devreye soktum, böyle bir şey ilk kez başıma geldi. ses yalnızca sistemin aracı dengeye sokma sürecinde değil, araç dengeye geldikten sonra  20-30 metre mesafede, ta ki ben aracımı durağan hale getirene kadar devam etti.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bence bu normal bir ses değil, çünkü çok sefer kendi aracımda ve yakın çevremde olan (Honda-CRV, civic, juke) araçlarda esp ve vsa yı devreye soktum, böyle bir şey ilk kez başıma geldi. ses yalnızca sistemin aracı dengeye sokma sürecinde değil, araç dengeye geldikten sonra  20-30 metre mesafede, ta ki ben aracımı durağan hale getirene kadar devam etti.

He yok bende oyle bir ses yok, esp devrede iken arabayı durdururken çıkarttığı ses.

Aynı sesi kuzenim CRV ile vsa ya sokarak çıkartıyordu.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Esp' yi devreye sokacak kadar neden uğraşıyorsunuz? Maksat devreye sokmadan aracı kullanmaktır. Esp' ye çok fazla güvenmeyin neticede elektronik bir emniyet sistemi olurda lazım olduğu anda devreye girmeyebilir...

Yorum bağlantısı
Erdem Çekmez

Esp' yi devreye sokacak kadar neden uğraşıyorsunuz? Maksat devreye sokmadan aracı kullanmaktır. Esp' ye çok fazla güvenmeyin neticede elektronik bir emniyet sistemi olurda lazım olduğu anda devreye girmeyebilir...

Zaten ihtiyacım olduğu anda devreye girip girmeyeceğini belirlemek için arada bir test ediyorum, tabi bu testi yaparken herhangi bir kimseyi yada trafiği tehlikeye sokmayacak ortamları tercih ediyorum.  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...