İçeriğe Yönlendir

Bulgaristana Gitmek Için Neler Gerekli

Enis Sever

Recommended Posts

Enis Sever

Kış mevsiminde kayak için Bansko ya 1 haftalık gitmeyi planlıyorum. Geçen sene yapmış olduğum otobüs yolculuğu pek iç açıcı değildi. Uçakla Banskoya gitmek 7-8 saat araba ile yunanistan üzerinden gitmek te 8 saat uçağa fazla para vermek mantıksız geliyor. Bildiğim kadarı ile uluslararası ehliyet, yeşil sigorta ve triptik (gerçi artık aracı pasaporta işleniyormuş die duydum) gerekli eğer ekstra bir şey varsa bu konuya hakim olan forum üyelerinin görüşlerini seve seve dinlerim. Bulgaristan a schengen vizesi alınca 4 günden fazla kalınamıyor kuralı hala geçerli mi? Eğer geçerliyse Bulgar vizesi ile girip Kastanyastan yunanistana geçip Banskoya da gidilebilir ama gece yunanistan da polis çevirme olasılığı nekadar? Bildiğim kadarı ile Yunanistan da yollar daha düzgün bu yüzden bu yol bana daha mantıklı geldi.

Not: Kayak sevenlere Bansko kesinlikle tavsiye edilir. Yemekler ve içki müthiş ucuz. Gece eğlencesi 10 numara. giden olursa tavsiye edeceğim yeler var. Türkiye ye dönünce insanın ne Uludağa ne Kartalkaya ne de o ezik Kartepe ye gidesi geliyor.

Yorum bağlantısı

Not: Kayak sevenlere Bansko kesinlikle tavsiye edilir. Yemekler ve içki müthiş ucuz. Gece eğlencesi 10 numara. giden olursa tavsiye edeceğim yeler var. Türkiye ye dönünce insanın ne Uludağa ne Kartalkaya ne de o ezik Kartepe ye gidesi geliyor.

Orayı överken bizim buraları da ezmeseydiniz iyiydi. Yine de yolunuz açık olsun. İyi eğlenceler.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Bunu ezmek amaçlı söylemedim ancak orada işletmeler nedeni yaşanan sıkıntıların hiç biri yok. En basit örnek piknikçi ile kayakçının aynı teleferik ile yukarıya çıkması bu örneği Kartepe ve Uludağ da görmek mümkün ama orada böyle bir şey yok. En kötü teleferik 3 kişilik kapasitesi var ve sıra yok ama Kartepe Geyikalanı veya Uludağ Fahride habire bekle ancak Uludağ da alternatif pist sayısının fazlalığı sıkıntıyı bir nebze azaltıyor Mesela Kartalkaya veya Uludağda iki bir hafta kalmanın bedeli 4 5 bin TL iken orada bir haftada konaklama, parası, ulaşım yeme içme ve gece eğlencesi dahil 2.500 tl harcadım.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Araçla yurt dışına çıkış için gerekli belgeleri Seyrantepe'deki Turing Kulübü veriyor, bunlar uluslararası ehliyet ve ruhsat, karne ve sigorta belgeleri. Sınırda da alabiliyorsunuz sanırım. Hepsinin 500-600 TL'ye yakın maliyeti var.

http://www.turing.org.tr/tr/belgeler.asp

Bir alternatifiniz de Yunanistan sınırına kadar otobüs ya da kendi aracınızla gidip, sınırdan sonra araç kiralamak olabilir. Hertz'in sınıra yakın bir ofisi vardı.

Yunanistan'da araç kullandım birkaç gün, hiç çevirme yapıldığına şahit olmadım bu arada.

Deneyiminizi dinlemek isterim ben de.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...