İçeriğe Yönlendir

Vites Seçiminin Yakıt Tüketimine Etkisi !

Hikmet Demirtaş

Recommended Posts

Hayrettin Bahadir

Yol bilgisayarı çıktı mertlik bozuldu. Ne güzel atardık boşa yokş aşşağı peygamber vitesi yakmaz der gderdik..

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

yokuşları viteste inmek güvenlik açısından gerekli fakat;yol bilgisayarındaki 'o' ı inandırıcı bulmuyorum.Motor çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

yokuşları viteste inmek güvenlik açısından gerekli fakat;yol bilgisayarındaki 'o' ı inandırıcı bulmuyorum.Motor çalışıyor.

Haklısın. Ancak, boşta iken de araba çalışıyor. Arabanın çalışması her iki durum için de geçerli...  

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkoca

boştayken araç rölantide çalıştığı için yakıt tüketimi olur. vitesde ise ayağınızı gazdan çektiğinizte injeksiyon sistemi yakıtı keser ve yakıt yakmaz çünkü yokuş inerken tekerden aldığı ivmelenmeyle araç hareket ettiği için yakıt püskürtmez. ama Fordlarda yakıt kesme sistemi varmı bilmiyorum volksvagen jettada vardı yokuştan inerken viteste inerdim yol bilgisayarı 0.0 yakıt gösterirdi boşa atardım 0.5 2.2  5.8 , gösterirdi ama en mantıklısı motoru boğmamak istiyorsanız boşta inmek daha iyi  olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Haklısın. Ancak, boşta iken de araba çalışıyor. Arabanın çalışması her iki durum için de geçerli...  

Arkadaşlar bu konu eskide kaldı, anlatıla anlatıla bitirilemedi...

Vitesteyken yokuş aşağı inşlerde araçlar kendi ataletiyle yola devam ederler. Yani "sıfır" yakarlar, bedavaya giderler. Bazıları soruyor, "1.000 km yokuş aşağı insek, 1.000 km bedava gidip hiç benzin yakmayacak mıyız?" Evet arabanın devrini gaza hiç basmamak kaydıyla 1.800 - 2.000 civarlarında tutabiliyorsak 1.000 değil 100 bin km yokuş olsa, 100 bin km yi de sıfır yakarak ineceğiz. Ha, var mı böyle bir yokuş? Yok.

Tüketim değerlerinden şikayetçi, "abi çok yakıyorum" diyenlerin neredeyse tamamı, "cut-off" denen bu sistemden habersizdirler. Öğrenmemek ayıptır deyip arkadaşlara cut off sistemini araştırmalarını bildiririm.

Tartışma bitmiştir :D

tarihinde özgür özuysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben üşenmeyip Adana'da iken 200 metresi yokuş aşşağı olan 600 metrelik yolda hesaplamıştım. Viteste inince 400küsür metre gaza basmak zorunda kalmıştım. Boşta inince yolun sonuna kadar gitmişti. Bir de her iki durumda ne kadar yakıt harcadığımı öğrenebilseydim çok güzel iş olacaktı ama öğrenecek imkan yok :p

Yorum bağlantısı
Can Çeralp

Bir motorun beyninde iki tip komut vardır; 

1) Motor devri belirlenen bir devrin (rölantinin) altına inerse o devri geri yakalayacak kadar yakıt püskürt.

2) gaz pedalına basılırsa, basınç miktarı ile doğru orantılı olarak yakıt püskürt. 

Normalde motor döner, tekerlekleri döndürür. Yokuş aşağı inerken tekerlekler yer çekiminden dönüyor ve de motoru döndürüyor. Motor "dış etkenlerle" dönerken yukarıdaki iki komut da devrede olmadığı için püskürtme yapılmıyor. Püskürtme yoksa tüketim de yok. 

Bunu şöyle hayal edin; motoru söktünüz, şanzuman bağlı. Bir demir sokup elle çevirmeye başladınız. Gücü siz uyguluyorsunuz, motor da dönüyor. Yakıta ihtiyaç var mı? 

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben üşenmeyip Adana'da iken 200 metresi yokuş aşşağı olan 600 metrelik yolda hesaplamıştım. Viteste inince 400küsür metre gaza basmak zorunda kalmıştım. Boşta inince yolun sonuna kadar gitmişti. Bir de her iki durumda ne kadar yakıt harcadığımı öğrenebilseydim çok güzel iş olacaktı ama öğrenecek imkan yok :p

Burada tüketim ölçülememiş. Evet yokuş aşağı boşa alırsak araç hızlanacağından daha fazla yol gidebilir ama ortalama tüketiminiz artar.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Burada tüketim ölçülememiş. Evet yokuş aşağı boşa alırsak araç hızlanacağından daha fazla yol gidebilir ama ortalama tüketiminiz artar.

genelde artar, ama azalabilir de.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...