İçeriğe Yönlendir

Motor Arıza Lambası Sabah Ilk Marşta 15-20 Defa Yanıp Sönüyor

M.Volkan Özbek

Recommended Posts

M.Volkan Özbek

Merhaba arkadaşlar. Motor arıza ikaz lambası aracımı aldığım günden beri LPG de giderken yanıyordu benzinde 40-50 km gidince sönüyordu, yetkili servis bunun LPG den kaynaklandığını (oksijen sensöründen) söylediği için hiçde dert etmedim ama şimdi dert oldu. LPG enjektörlerini değiştirdim çünkü 4 numaralı pistona çok fakir karışım hatası veriyordu, kalibrasyon yaparken usta bu motor tekliyor kalibrasyon yapamıyorum dedi benzinde de tekleme devam ediyordu servisin yolunu tuttum.3 numaralı piston ateşleme hatası çıktı ve hemen ateşleme bobini değişti, motorun titremesi gerçekten azaldı (bitmedi) ama bu defa sabahları motor arıza lambası ilk marşta 15-20 defa yanıp sönüyor. 2.Marşta yada motor sıcakken bunu yapmıyor. Hatta arabayı sabah değilde öğlene doğru çalıştırdığımda da sanırım bir nebze ısınmış olduğundan yine yapmıyor. Sorun devam edince servis 2.defa ateşleme bobinini değişti bu defa bosch marka taktı ve sonuç bugün 3. defa servise bıraktım arabayı. Bütün bunlar benzinde oluyor arabayı lpg ye daha hiç alamadım enjektör değiştikten sonra. Servisteki usta oksijen sensöründen şüphelendiğini söyledi, bildiğim kadarıyla maf sensörü benim fusionda yok zaten. Bujiler bir kaç ay önce buji kabloları 1 yıl kadar önce değişmişti. Servisteki usta bujileri sökerek pistonlara gelen basıncı ölçtü onlarda iyi çıktı. Motor soğukken titremesi ve arıza lambasının yanıp sönmesinin nedeni hakkında bir fikriniz varmı?

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Sorun ateşleme sistemi görünüyor, Visteon marka bobin deneyin, ben onunla rahat ettim belki sizin de işinize yarayabilir.

Yorum bağlantısı
M.Volkan Özbek

Sorun ateşleme sistemi görünüyor, Visteon marka bobin deneyin, ben onunla rahat ettim belki sizin de işinize yarayabilir.

İlk başta yan sanayi Motorcraft takıldı sorun giderilemeyince orjinal Bosch marka takıldı. Sorun çözülmedi bu defa lambda sensörü değişti (orjinal) bu sabah itibariyle Motor arıza ikaz lambası kafasına göre 3-4 km yanıp 3-4 km sönmeye başladı. Bakalım bu defa neden çıkacak arıza. 

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

İzmir'deyseniz Ustaeller'e gidin Sabri Abi'mizin de bir çayını içersiniz :)

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Arac'a biz bakıyoruz Kardeşim :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Arac'a biz bakıyoruz Kardeşim :)

Volkan Bey, yetkili servis yazınca sadece, bilemedim Usta'm affet :) 

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Volkan Bey, yetkili servis yazınca sadece, bilemedim Usta'm affet :)

Sıkıntı yok Kardeşim  :flowers:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Sıkıntı yok Kardeşim  :flowers:

Teşekkür ettim Abicim, iyi mesailer bol kazançlar  :flowers:  :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Volkan Özbek
(düzenlendi)

Önceki gün bıraktım Ustaellere dün gittim motorun yarısı yoktu yerinde :) Elinize sağlık Sabri usta şimdiden. 

http://www.youtube.com/watch?v=8q6mFKPnRIM

tarihinde M.Volkan Özbek tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...