İçeriğe Yönlendir

Pug 206 Benzin Şamandırası Için Ustanın Söylediği !

Ali Ozan Yurtsever

Recommended Posts

Ali Ozan Yurtsever

Gün geçmiyor ki ev arkadaşımın pejosu bizi şaşırtmasın. km de lpg de 41 kuruş yakan aracın lpg tankı hariç komple değiştirilerek sorun çözüldü.

Bir başka sorunu ise aracı aldığı ilk günden beri benzin şamandırası benzin alındıktan sonra lpg de kullanılmasına rağmen yavaş yavaş düşüyor. Şamandıra bozuk dedik değiştirdik yeni. ancak aynı sorun devam ediyor. yeni şamandırada da lpg de dahi sanki araç benzinde kullanılıyormuş gibi ibre düşüyor. 

Bu sorunun çözümü için dün işinde iyi olduğu söylenen bir ustaya birlikte başvurduk. Bana ilginç gelen ustanın söylemi oldu, dedi ki;

- pejolarda, opelin cd modellerinde ve meganın bir modelinde(unuttum modeli. ) yol bilgisayarından kaynaklı benzin ibresi tekerin dönüşüne bağlı olarak düşer. siz aracı lpg de de kullansanız sistem sanki benzinle gidiyormuş gibi ibreyi yavaş yavaş düşürür ama içindeki benzin azalmaz. Yakıt takviyesi yapılınca yol bilgisayarı sistemi sıfırladığı için aldığın yakıt oranında şamandıra görevini yapıp ibre doğru gösterir. ama hareket edince lpg de dahi olsa tekerlek duyarlılığına bağlı ibre yavaş yavaş düşer dedi. bu sorun  sadece 106 da çözdüler dedi. 

sonra 50 tl lik benzin aldık ibre doğru seviyede gösterdi fakat lpg de yol almamıza rağmen ibre sanki yolu benzinle gelmişiz gibi düştü. 

Adamın söylediği beni çok tatmin etmedi ilk defa böyle bir şey duydum. ama şimdiye kadar dediğinin tersi bir şey de yok. 

Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Renault'larda bu olay var. Özellikle dijital göstergeli clio ve megane'larda rastlandı. Çözümü yok, söylendiği gibi yakıt alınca şamandara tekrardan bilgi gönderiyor muhtemelen ve doğru seviyeye geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Renault'larda bu olay var. Özellikle dijital göstergeli clio ve megane'larda rastlandı. Çözümü yok, söylendiği gibi yakıt alınca şamandara tekrardan bilgi gönderiyor muhtemelen ve doğru seviyeye geliyor.

Sistem baştan saçma o zaman.Kalan yakıtı gösteremez ki o zaman.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Pejo göstergeyi tüketilen ortlama yakıta göre düşürebiliyor, en az 6 litre yakıt alınca tekrar doğru gösterir.

Sizin LPG ile gittiğinizi bilmiyor ECU.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Psa modülünden de bahsediliyor bir araştırın derim.

Araştırıyorum gönderileriniz okudum çok sağolun. arabanın sahibi evde yatıyor ben uğraşıyorum nasıl iş anlamadım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Araştırıyorum gönderileriniz okudum çok sağolun. arabanın sahibi evde yatıyor ben uğraşıyorum nasıl iş anlamadım. :)

Arkadaşlık :)  :bravo:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Arkadaşlık :)  :bravo:

:fiuw:  Haklısınız  :good1:   :)

Yorum bağlantısı
Sevgin Yılmaz

2004 Lagunada başımıza gelmişti.Lpg ile gidiyorsun benzinin azaldığını gösteriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Benim pejoda da var aynı sorun. Ama ben artık onu sorun olarak görmüyorum. Sonuçta deponda ne kadar benzin olduğunu biliyorsan sorun yok.
Ayrıca her defasında benzin alarak ibreyi düzeltmeye gerek yok. Belli bir süre ışık yanıyor sonra tekrar depodaki benzini doğru olarak göstermeye başlıyor.
Yani bence bu bir sorun değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Psa modülü Fransız araçlarında bilinen birşey ve uzun sürelerdir kullanılıyor. Aracın tasarımında ekstradan bir yakıt sistemi döşenip kullanılacağını düşünmeyen mühendisleri suçlamak bence en yanlış olanı:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

e benzer birşey fordda da yok mu (en azından focusta).lpg ile kullanırken ibre düşmüyor ama,benzin ikaz ışığı yanıyor.

bu da tuhaf ya :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Psa modülü Fransız araçlarında bilinen birşey ve uzun sürelerdir kullanılıyor. Aracın tasarımında ekstradan bir yakıt sistemi döşenip kullanılacağını düşünmeyen mühendisleri suçlamak bence en yanlış olanı:)

Saygılarımla.

Tıpkı, apartmanın altına oto galeri yapmak isteyen adamın taşıyıcı sisteme zarar vermesi sonucu apartmanın göçmesi. Bununla beraber mühendisin suçlanması gibi bir durum bu :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

2009 Focusta da aynı sorun var. Kalan km  sürekli azalıyor  fakat belli bir süre sonra kendi kendine düzeliyor. ( beyini belli aralıklarla sıfırlıyor olsa gerek ) . Kısacası dert etmeyin ilk lpg ye geçiş günlerimde çok dert etmiştim sanki benzin azalıyormuş gibi geliyordu fakat sonra alıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Anladım demek ki doğruymuş ustanın söyledikleri. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...