İçeriğe Yönlendir

Ne Karaktersiz Insanlar Var Şu Dünyada..

Hüseyin Kuvvet

Recommended Posts

Hüseyin Kuvvet

Bundan 5 6 yıl önce falan durumumuz sıkıntılıydı binadan samimi olduğumuz komşu bi 300TL verdi. Durumumuz düzeldi her neyse. Daha sonra borç veren sıkıntıya düştü. Babamda gitti 12Milyar para verdi. 5 6 yıl geçti daha parayı vermedi. Bu para karşılğınına çek ( senette olabilir bilmiyorum ) aldık. Bize borçları olduğu halde evlerinde kolaları, çikolataları eksik olmazdı. Şahin aldılar. Oğlu kaza yaptı araç pert. 3 ay sonra falan hyundai aldılar bize borcu olan adam kaza yapmış araç pert. Yukarıda Allah var. Beddua gerçekten tutuyor. Geçenlerde komşu bize borcu olanlara gitmiş bu kezde babamın arkadasından atıp tutuyormuş benim çekimi aldı falan diye. Bir insan niye bu kadar karaktersiz olur ya ? Babamda bir şey yapmıyor. Ara söv güzelce bi. Ama bunlara işlemez. Bir ailenin tüm mahalleye borcu olur mu ya ? Mahalleden borclarını ödemeden gittiler. Millet arkalardan sövüyor işte.. Sövmeyede devam ediyor yani.. Kendi kız kardeşi diyor adamın ya benim abim karaktersiz diye onlara kredi çektirmişler onları borçlarınıda ödemiyorlarmış. Hukuki ne yapabiliriz mesela ? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

elinizdeki çek ya da senedi icraya verin,  takip talebi örnek 1, ödeme emri örnek 10, bu ikisini google'da aratın bulun, güzelce doldurup en yakın adliyedeki icra tevzi bürosuna gidin, ha şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, kişi size varlıklı ve durumu iyi biri gibi gözükebilir, ancak gözünüzle gördüğünüz varlıklar bazen borçluya ait olmayabiliyor. araba ve ev borçlu adına mı kayıtlı öğrenmek araştırmak gerek.

kafana takılan birşey olursa bana özelden mesaj atabilirsin.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hüseyin Kuvvet

elinizdeki çek ya da senedi icraya verin,  takip talebi örnek 1, ödeme emri örnek 10, bu ikisini google'da aratın bulun, güzelce doldurup en yakın adliyedeki icra tevzi bürosuna gidin, ha şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, kişi size varlıklı ve durumu iyi biri gibi gözükebilir, ancak gözünüzle gördüğünüz varlıklar bazen borçluya ait olmayabiliyor. araba ve ev borçlu adına mı kayıtlı öğrenmek araştırmak gerek.

kafana takılan birşey olursa bana özelden mesaj atabilirsin.

Abi peki icraya verdik desek evindeki 12Milyarlık malzemeyi alacaklar desek bize bi yararı olur mu ? Olmaz büyük ihtimal ama bi soruyum dedim. Ne kopartırsak kar kardır. Para kopartmamız lazım bu karaktersizlerden.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bu zamanda oğlu babasına hayır etmiyor. Komşuya 12bin para vermek büyük hata.

Diğer türlü yapılması gerekeni Mustafa müdürüm söylemiş.

Geçmiş olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

geçmiş olsun babanın oğula güveni kalmadığı devirdeyiz . para işleri sıkıntılı işler . geçmiş olsun .

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Sizinki yine komşu. Ben öz abimden 15 milyar alacağımı alamıyorum. İnsana öz abisi yapıyorken komşunun böyle yapması çok normal.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
(düzenlendi)

Abi peki icraya verdik desek evindeki 12Milyarlık malzemeyi alacaklar desek bize bi yararı olur mu ? Olmaz büyük ihtimal ama bi soruyum dedim. Ne kopartırsak kar kardır. Para kopartmamız lazım bu karaktersizlerden.

elinizde çek senet varsa, karşı tarafa kesinlikle icraya vereceğinizi söylemeyin, bu sizin için iyi olmayabilir, icraya verileceğinden emin olan borçlu, üzerindeki malları satış ve devir yoluyla başkalarına kaçıracaktır, kaçırması geri döndürülemeyecek bir yol değil elbet, hukuk davalarıyla tapu ve ruhsat elbet eski haline getirilebilir ama işiniz ve maliyetiniz uzar.

(elinizde evrak yoksa da sıkıntı etmeyin, icra iflas kanunu ona da bir çözüm sunmuş, borçluya örnek 7 ödeme emri gidecek, tebliğ edilecek, itiraz etmezse kesinleşecek ve artık 12.000 TL resmi bir alacağınız olacak, borçlu çetin cevizse eğer bunun da üstesinden gelir, ama ilk  yazınızda senet çek gibi şeylerden bahsettiğiniz için bu kısmı dikkate almayabilirsiniz.)

en güzeli sesi yerinde icraya verin, 12.000 liralık bir alacağın icra açılış masrafları tebligat dahil 100 lirayı geçmez,  borçlu gönderilen ödeme emrine itiraz etmez, olur da itiraz eder ve  mahkemece takibin devamına kararı verilip takip kesinleşirse eğer, borçlu adına kayıtlı araç varsa asgari 1000 TL yatırarak trafikten edebilirsiniz, bankalarda hesapları varsa hesaplarına,  maaş alıyorsa maaşın dörtte birini (emekli maaşı hariç), ev kendi adına ise evin tapusuna haciz koyabilirsiniz,

bu arada belirtmeyi unutmuşum, son yapılan değişiklik ile evde bulunan eşyaların haczedilmesiyle ilgili kısıtlamalar getirildi, yani dosyayı açtık, takip kesinleşti, haydi evini boşaltalım diyemiyorsunuz.

borçlu ve ailesine lüzümlu ev eşyaları haczedilemiyor, beyaz eşya, koltuk takımı vs. şayet aynı eşyadan 2 tane varsa biri haczedilebiliyor. iki televizyon varsa biri filan :) çok uzun hikaye bu icra işi, anlatmakla bitmiyor.

Bu zamanda oğlu babasına hayır etmiyor. Komşuya 12bin para vermek büyük hata.

Diğer türlü yapılması gerekeni Mustafa müdürüm söylemiş.

Geçmiş olsun.

estağfurullah abi :) elimden geldiğince alacaklı ve borçluya yardımcı oluyorum :)

tarihinde Mustafa Karabulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

geçen yıl eski ortağımdan epey yüklüce bir kazık yemiştim. son çare olarak elinden senet aldım. senetlerin vadesi geçti ancak ödemedi. zaten ben o parayı sildim. ayrı mevzu. icraya verdim. şu an tek istediğim, evine icra memurlarının gidip rezil olması. sadece bu.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

geçen yıl eski ortağımdan epey yüklüce bir kazık yemiştim. son çare olarak elinden senet aldım. senetlerin vadesi geçti ancak ödemedi. zaten ben o parayı sildim. ayrı mevzu. icraya verdim. şu an tek istediğim, evine icra memurlarının gidip rezil olması. sadece bu.

Bu tip kişilerin çoğu bu hususu çoktan aşmış oluyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Emre Çeltekoğlu
(düzenlendi)

Biraz belki usulsüz olcak ama..Çek varsa arkasını yazdırın:) ... Biraz daha kesin çözüm ise, %50-60 ını alarak tefeci (tipik mafya) lara ceki verebilirsiniz.Onlar kat kat fazlasını temin eder. :)

tarihinde Ömer Emre Çeltekoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Mustafa merak ettim, adam beyaz eşya mağazasına gidip senetle 3-5 beyaz eşya alsa ve senetlerini ödemezse, ödeyecek mali gücüde yoksa, hukuk bu beyaz eşyaları geri alamıyor mu?  

Mustafa yatmıştır abi, ben cevap vereyim ancak bu sorunun NET bir cevabı yok. İşlemi yapacak icra dairesinin inisiyatifinde. Ancak mevcut kanun ile genel uygulama olarak alamıyor, alsa bile borcu ödeyemeyen şahıs açacağı bir dava ile eşyasını geri alabiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

haydi gel de Adaletten şüphe duyma.!!!  :unsure2:

Tek taraflı düşünme abi. O zaman daha yapıcı olabilirsin. Kendini esnafın yerine koyarken en başına git işin. Neden böyle bir satış yapasın? Kredi kartı kullandır veya peşin çalış.

Şu zamanda çekle, senetle sepetle iş yapan ya ticareti bilmiyordur ya da ödeyemeyip icraya düşenlerden alabildiği paralarla durumu çevirebiliyordur.

Örneğin EVKUR'u düşün. Kredi kartsız, hiç kefilsiz, 36 aya varan taksitlerle diye reklam yapıyorlar ve bu şekilde satış yapıyorlar. Sence neden? :)

Pardon 24 taksite düşmüşler :)ust_banner.png

w8i.png

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

parayı verili 5-6 yılı geçti diyor arkadaş. senetlerde zaman aşımının 3 yıl olduğunu unurtmamak gerekir. eğer vadesi 3 yılı geçtiyse alınması oldukça zordur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun.Senet işi uzun iş ben bir sonuç alacağınızı maalesef düşünmüyorum.Zaten bu tip kişiler senet vermişlerse bir bildikleri vardır :) 12 bin tl komşuya verilir mi hiç orada hata yapmışsınız 1-2 bin olsa neyse hadi..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kuvvet

Geçmiş olsun.Senet işi uzun iş ben bir sonuç alacağınızı maalesef düşünmüyorum.Zaten bu tip kişiler senet vermişlerse bir bildikleri vardır :) 12 bin tl komşuya verilir mi hiç orada hata yapmışsınız 1-2 bin olsa neyse hadi..

Abi babam işte..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hiç bir şey olmaz abi. Savunma yapmış olur. Eğer yazdığın gibi başka hiç bir delil yoksa hırsızlık suçundan beraat eder, mala zarar verme gibi bir başka suç varsa ceza alır. Mahkeme savcılığa tekrar suç duyurusunda bulunur. Bu hırsızlığı kim yapmış bul der.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Parmak ve ayak izi bırakmadan bu işi halletmişse profesyonel bir hırsızmış demek ki.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...