İçeriğe Yönlendir

Evde De Led Kullanmaya Başladım

Özcan Keskin
Çözüme git Guest Hakan Tarım tarafından,

Recommended Posts

Özcan Keskin
(düzenlendi)

öncelikle konumu açacak uygun bi bölüm bulamadım. :D

konu uygün görülürse istenilen bir bölüme taşınabilir yada komle silinebilir.

karar sizin. :D

Evde WC nin ampulu sık sık patlamaya başladı nedense en az kullanılmasına rağmen en çok patlayan orası bende şerit led ile aydınlatmaya karar verdim.

evde işe yaramayan 12 v bir adaptör kullandım. sonuç güzel oldu bence aydınlatması da yeterli.

ve resimler

2se1.jpg

kis6.jpg

2fwq.jpg

hazır elim değmişken eski bir bilgisayar kasasından kalan 2 adet fan ile havalandırma yaptım :D

8l3j.jpg

merak ettiğim bi nokta var acaba 12 woltluk bir tasarruflu ampulmu daha çok enerji tüketir bu yaptığım zerzevat mı ?

tarihinde Özcan Keskin tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fikirler güzel ama Daha estetik çalışmalıydınız...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Özcan Keskin

biraz gece kondu gibi oldu ama şimdilik böyle duracak Mehmet abi

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Guest Hakan Tarım

Aydınlatmalara giden hatta direkt 12 volt ver. Tüm evi ledle :) Tükkanımda yaptığım gibi :p Nasipse yeni eve de aynını yapacağım :sandalye:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Özcan Keskin

Aydınlatmalara giden hatta direkt 12 volt ver. Tüm evi ledle :) Tükkanımda yaptığım gibi :p Nasipse yeni eve de aynını yapacağım :sandalye:

aslında düşünmüyor değilim ama ev kira o yüzden elim varmıyor bi türlü

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaba hesapla 10 watt harcıyorsun. Çalışırsa elleme mantığı ile yapmışsın :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bir tane kaliteli pc kasa powerı yeter artar bile. 25 metre smd 3 çipli led besliyorum 285 metrekare dükkanı. Çok basit bir iş. Hepi topu 10 metre kullanırsın ev için.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Tahsin Şipit

Bir tane kaliteli pc kasa powerı yeter artar bile. 25 metre smd 3 çipli led besliyorum 285 metrekare dükkanı. Çok basit bir iş. Hepi topu 10 metre kullanırsın ev için.

Bunu detaylı konuşalım. :) Yeni eve bende böyle yapayım. :p Aslında lehim yapmayı bile beceremiyorum ama el atarsin artık. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

25 metre 3 çipli yani 60x25 ledin tüketimi kaç watt hakancım ?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Bunu detaylı konuşalım. :) Yeni eve bende böyle yapayım. :p Aslında lehim yapmayı bile beceremiyorum ama el atarsin artık. :)

tamam konuşalım :)

25 metre 3 çipli yani 60x25 ledin tüketimi kaç watt hakancım ?

90 tane trafolu sözde tasarruf ampülünün harcadığı paradan daha ucuz abi. Ben buna bakarım. Aylık rahat 300 lira azaldı elektrik faturam.

Bu arada sory sory sory :p 25 tane yarım metre şerit olacaktı o rakam :p 25 parça taktım da ondan karıştı ortalık :sandalye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Keskin

tamam konuşalım :)

90 tane trafolu sözde tasarruf ampülünün harcadığı paradan daha ucuz abi. Ben buna bakarım. Aylık rahat 300 lira azaldı elektrik faturam.

Bu arada sory sory sory :p 25 tane yarım metre şerit olacaktı o rakam :p 25 parça taktım da ondan karıştı ortalık :sandalye:

birde ampullerim ömrü kısa oluyor bunuda hesaba katmaz lazım abi.

şerit ledlerin ömrü ne kadar bilmiyyorum ama ampulün ömründen uzun olduğu kesin

iş yerinde davlumbazın altındaki pişen yemeği görebilmek içim 3 mt şerit led kullandık 1,5 seneyi geçti hala sorunsuz çalışıyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

6 metresi 25 watt'tan hesaplayın :)

Satış sitelerinde bir metresi için 12-15 Watt değerler görüyorum... ?

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

aslında düşünmüyor değilim ama ev kira o yüzden elim varmıyor bi türlü

Olsun kira, çıkarken eski haline getirmek yarım saatinizi alır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Aydınlatmalara giden hatta direkt 12 volt ver. Tüm evi ledle Tükkanımda yaptığım gibi Nasipse yeni eve de aynını yapacağım

Uygun led seçimi ve / veya ledin baktığı yer seçimi yapılarak evdeki tüm aydınlatma 12 (yada her ne volt ise) volta çevrilebilir.

Sadece kısadevrelerde (ki başıma şu ana kadar aydınlatma hattında hiç gelmedi) sigorta koruması olmayacağından sıkıntı çıkabilir. Bu durum cam sigortalar ile hallolabilir. Evde bolca yedek cam sigorta bulundurmak şartı ile..

Bir de evdeki piriz hatları ile aydınlatma hatları aynı boru içinden gittiğinden herhangi bir priz hattı - aydınlatma hattı karşılaşmasında (kısadevresinde) büyük sonuçlar ortaya çıkabilir.

Tabi bu arada tesisatın düzgün yapılmış olması (aydınlatma ve priz hattının karışmamış olması) gerekir.

Yukarıdaki olmsuzlukların yanında elde edilecek tasarruf ne derece olur, tartışılır.

Ben evimde led ampul (aşağıda) kullanmaya başladım. En sık yanan banyo ve çalışma odamda şu an deneme aşamasında.. Bir tanesi özel toplama çin malı 6 aydır banyoda nemli ortamda devrede, diğeri ise carrefour dan aldığım 9,9 TL lik 8W led ampul 1 aydır devrede..

FA0D5051-11B4-41A2-83EB-5045C71F67D4-789

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Hakan

Bu nasıl oluyor? Biraz bilgi versene. Ben de yapayım/yaptırayım kolaysa...

Kendi evinize yapacaksanız önce aydınlatma hesabı yapmanız lazım.

Yaptım oldu, yaparım olur gibi olmaz.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Aydınlatma hesabıyla iş mi olur ya :) Yetmedi 1 metre daha sürüverirsin ardardına :sandalye:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
(düzenlendi)

Benim düzenek bu şekilde işte. Bir tane normal kalite power supply çatır çatır kullanıyorum. Bölüm bölüm düğme panelim de var. Misal şu bölümü kapatayım, hayhay kapatıyorum.

djhb.jpg

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Bende mutfak tezgahının ve banyo aynasının aydınlatılması amaçlı yapmıştım böyle şeyler. Tek tarafı kendinden yapışkanlı, suya dayanıklı, silikon kaplı şerit led, ucuna 12V adaptör. Canafar gibi oldu. 3 senedir tık demeden yanıyorlar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Satış sitelerinde bir metresi için 12-15 Watt değerler görüyorum... ?

Abartılı. 5050 belki oda metrede 60 tane var ise

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Abartılı. 5050 belki oda metrede 60 tane var ise

Yeni ev aydınlatmalarının hepsi 12 voltmuş abi benim :p Hevesim kursağımda kaldı :rofl:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

nihayet akıllandılar, beslwmw kaynağını bul, paralel akü bağla sisteme

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...