İçeriğe Yönlendir

Anasınıfı Çocuk Davranışları Hakkında Bilgi

Serdal Soysal

Recommended Posts

Serdal Soysal

Merhaba Arkadaşlar;

Bu sene anasınıfına başlayan kızım sınıfta, arkadaşlarından birinden rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

Rahatsızlık duymasının sebebi: kızıma diğer kız arkadaşlarıyla oyun oynama, ben ne dersem onu yap yoksa döverim, kaçırırım diyerek itip çekişmelerde bulunuyor olması.

Beni en çok rahatsız eden kızımın bu sebepten artık okula gitmek istemediğini söylemesi oldu. Hafta sonları tatil olmasın baba diyen biri olarak bu şekilde etkilenmesi beni üzdü.

Bu durumda benim yapmam gereken nedir?

Yarın öğlen okula gidip durumu öğretmenine anlatmayı planlıyorum.

Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

En doğrusu öğretmeni ile konuşmak. Birlikte bir yol çizmek. Çocuğun o davranışını söndürmek için öğretmen çocuğu tanıdığı için daha doğru tedbir alır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Bazı öğrencilerin diğer öğrenciler üzerinde üstünlük kurmaya çalışması, onları yönetmeye çalışması sık karşılaşılan bir durum. Öğretmenlerin bu durumdan haberdar olduğu kanısındayım. Çünkü sadece sizin kızınıza yaptığını düşünmüyorum. Karşılıklı konuşmalarla ve zamanla halledilebilecek bir konu. Diğer taraftan kızınız sıkılmış olabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

En doğrusu öğretmeni ile konuşmak. Birlikte bir yol çizmek. Çocuğun o davranışını söndürmek için öğretmen çocuğu tanıdığı için daha doğru tedbir alır.

+1

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Benim oğlum Deniz Devrim 2,5 yaşında, eşim ve ben çalıştığımız için bu sene kreşe başladı. İlk başlarda ağlamalar vardı, ama zamanla  onlar yok odu. Fakat şimdi herşeyi atmaya başladı.
Bazen sinirlendiğinde atıyor elinde ne varsa, bazen de oynarken atarak oynuyor.
En son arbanın anahtarını attı ve şu anda yedek anahtarı kullanıyorum.
Ben kişilik olarak çok sabırlı birisiyim ama bazen benim bile sınırlarımı zorluyor.
Psikolog yada psikiatr'a götürmeyi de istemiyorum açıkçası.
Şu an sadece bu durumun geçmesini bekliyorum. Çünkü bunun tepkisel bir süreç olduğunu düşünüyorum.
Bu konuları daha önce yaşamış olan arkadaşlarımın fikrini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

+1 En mantıklı yolu bu bence..

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bu tarz davranışlar çok sık görülmektedir kreş ve okul çağına gelen çocuklarda. cinsiyet ve toplumsal rollerin kazanımı bu şekilde öğrenilmeye başlanmaktadır. Söylediğiniz sorun gerçekten olabilir de olamayabilir de. Olmaması ve bunun hikayeleştirilmesi de normaldir. Öğretmenle mutlaka görüşün kontrol altına alabileceği bir durum. dönem dönem bu tarz isteksizlikler gösterebilir çocuklar,mümkün olduğunca anlatmasına izin verin ama bölmeden kesmeden. anlatınca da aaa neden böyle yaptın oğlum kızım neden öyle diyorsun çok ayıp hiç öyle denir mi öğretmenin o senin ya da arkadaşın o senin bir daha sakın duymayayım şeklinde ki tepkilerden kaçının. Daha ziyade anlatımını pekiştirecek cümleler evet sonra ne oldu sen ne düşündün ne yaptın ne hissettin çok üzülmüş olmalısın bu durum seni kızdırmış olmalı gibi tepkiler çocuğun daha çok anlaşıldığını hissetmesini sağlar.  

Yukarıda arkadaşların da dediği gibi tepkisel bir süreç, tutarlı olduğunuz sürece (okula gitmen gerekiyor) zamanla sönecek davranışlar. öğretmenle bu tarz durumlar da işbirliği önemli.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

+1 En mantıklı yolu bu bence..

Bence de.. Öğretmen, o çocukların başına bu gibi sorunları çözmek için duruyor, en iyi öğretmen çözer bu durumu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bence de.. Öğretmen, o çocukların başına bu gibi sorunları çözmek için duruyor, en iyi öğretmen çözer bu durumu

Tam olarak onun için durmuyor :)

Geçen sene benim oğlanı mart ayında sınıfından almak zorunda kaldım. Bir öğrencinin davranış bozukluğundan velisinin ilgisizliği ve öğretmenin tekbşaına ailenin desteği olmadan birşey yapamamasından dolayı oğlumu sınıfından alıp başka sınıfa verdim. Bundan dolayı öğretmen arkadaşımla aram açıldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

aynı durum bizde de var bu sene 3 yaşında ki oğlum Fatih'i ana okulunun oyun bölümüne günde 3 saat gitsin diye kayıt ettirdik. ancak gitmek istemiyor sürekli ağlayarak gönderiyoruz bu durum beni çok üzüyor. orayı okul olarak görüyor ve ben okula gitmicem diye sürekli ağlıyor. ağlayarak sınıfa gidiyor sonra oyuna dalıp susuyor. ertesi gün aynı şekilde gene ağlıyor. şu an çözüm bulamıyoruz ne yapacağımız konusunda kararsızım benim korkum ileride okul ile ilgili ön yargılarının oluşması beni çok korkutuyor. ne yapa bilirim ne yapmalıyım bilemiyorum çok kararsızım gitmesi için ısrar etmelimiyim yoksa bu sene bırakıp seneye devam mı etmeliyim bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

aynı durum bizde de var bu sene 3 yaşında ki oğlum Fatih'i ana okulunun oyun bölümüne günde 3 saat gitsin diye kayıt ettirdik. ancak gitmek istemiyor sürekli ağlayarak gönderiyoruz bu durum beni çok üzüyor. orayı okul olarak görüyor ve ben okula gitmicem diye sürekli ağlıyor. ağlayarak sınıfa gidiyor sonra oyuna dalıp susuyor. ertesi gün aynı şekilde gene ağlıyor. şu an çözüm bulamıyoruz ne yapacağımız konusunda kararsızım benim korkum ileride okul ile ilgili ön yargılarının oluşması beni çok korkutuyor. ne yapa bilirim ne yapmalıyım bilemiyorum çok kararsızım gitmesi için ısrar etmelimiyim yoksa bu sene bırakıp seneye devam mı etmeliyim bilemiyorum

Abi göndermeyin. Bakıcı ile devam edin. Şu anda okul fobisi oluşmuş zaten.

Abi oranın okul olduğu imajını aklından silmeye çalışın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Daha çok küçükmüş,istemiyorsa ve gitme gibi bir zorunluluğu yoksa(anne çalışmıyorsa) bence göndermeyin,benim kızımda o yaşlarda gitmişti,ilk başlarda o da ağlayıp gitmek istemiyordu,daha sonraları alıştı gerçi. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Eskiden anaokulu mu varmış :p  2-3 yaşında ki çocuklar bence çok zorunlu değilse gönderilmemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Bazı öğrencilerin diğer öğrenciler üzerinde üstünlük kurmaya çalışması, onları yönetmeye çalışması sık karşılaşılan bir durum. Öğretmenlerin bu durumdan haberdar olduğu kanısındayım. Çünkü sadece sizin kızınıza yaptığını düşünmüyorum. Karşılıklı konuşmalarla ve zamanla halledilebilecek bir konu. Diğer taraftan kızınız sıkılmış olabilir mi?

Büyük ihtimalle diğer çocuklara da aynı davranışta bulunuyor, kızımın sıkılmış olduğunu düşünmüyorum. Kadir böyle davranmasa çok güzel vakit geçiriyoruz diyor.

Bu tarz davranışlar çok sık görülmektedir kreş ve okul çağına gelen çocuklarda. cinsiyet ve toplumsal rollerin kazanımı bu şekilde öğrenilmeye başlanmaktadır. Söylediğiniz sorun gerçekten olabilir de olamayabilir de. Olmaması ve bunun hikayeleştirilmesi de normaldir. Öğretmenle mutlaka görüşün kontrol altına alabileceği bir durum. dönem dönem bu tarz isteksizlikler gösterebilir çocuklar,mümkün olduğunca anlatmasına izin verin ama bölmeden kesmeden. anlatınca da aaa neden böyle yaptın oğlum kızım neden öyle diyorsun çok ayıp hiç öyle denir mi öğretmenin o senin ya da arkadaşın o senin bir daha sakın duymayayım şeklinde ki tepkilerden kaçının. Daha ziyade anlatımını pekiştirecek cümleler evet sonra ne oldu sen ne düşündün ne yaptın ne hissettin çok üzülmüş olmalısın bu durum seni kızdırmış olmalı gibi tepkiler çocuğun daha çok anlaşıldığını hissetmesini sağlar.  

Yukarıda arkadaşların da dediği gibi tepkisel bir süreç, tutarlı olduğunuz sürece (okula gitmen gerekiyor) zamanla sönecek davranışlar. öğretmenle bu tarz durumlar da işbirliği önemli.

Teşekkür ederim. Evet anlatmaya başladığı zaman sizin söylediğiniz gibi sürükleyici cevaplar vermek gerekir.

Tam olarak onun için durmuyor :)

Geçen sene benim oğlanı mart ayında sınıfından almak zorunda kaldım. Bir öğrencinin davranış bozukluğundan velisinin ilgisizliği ve öğretmenin tekbşaına ailenin desteği olmadan birşey yapamamasından dolayı oğlumu sınıfından alıp başka sınıfa verdim. Bundan dolayı öğretmen arkadaşımla aram açıldı.

Hocam tam da benim çekindiğim olay bu. Ailenin ilgisizliği aslında direk babası ile konuşmayı düşünüyordum nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmediğim için durumu öğretmenine bırakacağım şimdilik.

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Her aile,çocuğuna mükemmel gözüyle bakıyor.Ben dahil.Öğretmenin çocuğa objektif bakıp,çocuğun durumunu ailesine iletmesini aileler kabul etmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam tam da benim çekindiğim olay bu. Ailenin ilgisizliği aslında direk babası ile konuşmayı düşünüyordum nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmediğim için durumu öğretmenine bırakacağım şimdilik.

Sakın sen çocuğun ailesiyle ilk başlarda muhattap olma. işin boyutu değişir.

İlk önce öğretmen arasından Müdür

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Öğretmenlere sosyal psikolog ya da çocuk psikoloğu gözüyle bakmayın arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eskiden anaokulu mu varmış :p  2-3 yaşında ki çocuklar bence çok zorunlu değilse gönderilmemeli.

Ben geçen sene 50 aylıktı anasıfına gönderdim. Busene 63 aylık tekrar gönderiyorum :( Şu anda bin pişmanım iki defa gönderdiğim için. Öğretmeni oğlanın çok iyi olduğunu onun için ne yapacağını düşünüyor. Çünkü akranları 1 yazarken benimki toplama çıkarma yapıyor. Bunlar ciddi sıkıntılar. Şu anda anasınıfına isteksiz gidiyor. Bazen diyorum 1. sınıfa mı verseydim. Ama orası içinde küçüktü.

Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Öğretmenlere sosyal psikolog ya da çocuk psikoloğu gözüyle bakmayın arkadaşlar.

Matematik öğretmeni hakkında konuşmuyoruz ki, eğitimini çocuk gelişimi üzerine almış bir ana sınıfı öğretmeni hakkında konuşuyoruz, dolayısıyla zaten bir psikolog tur ana sınıfı öğretmeni diye düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Matematik öğretmeni hakkında konuşmuyoruz ki, eğitimini çocuk gelişimi üzerine almış bir ana sınıfı öğretmeni hakkında konuşuyoruz, dolayısıyla zaten bir psikolog tur ana sınıfı öğretmeni diye düşünüyorum...

Yok öyle değil. Onlarda bizimle aynı eğitimi alıyorlar. Çocuk psikolojisi ile ilgili değil. Çocuk gelişimi derken onların zeka gelişimine göre etkinlik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Sakın sen çocuğun ailesiyle ilk başlarda muhattap olma. işin boyutu değişir.

İlk önce öğretmen arasından Müdür

Tamam Hocam bende öyle düşünmüştüm, bakalım öğretmeniyle bir konuşup gelişmeleri izlemeye alayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Yok öyle değil. Onlarda bizimle aynı eğitimi alıyorlar. Çocuk psikolojisi ile ilgili değil. Çocuk gelişimi derken onların zeka gelişimine göre etkinlik.

Mehmet Bey,düşüncene ek olarak .

Okul Öncesi Eğitimin Amaçları

Okul öncesi eğitimin amaç ve görevleri, Türk Milli Eğitimin Genel Amaçlarına ve Temel İlkelerine uygun olarak;

1) Çocukların beden, zihin ve duygu gelişmesini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak;

2) Onları ilköğretime hazırlamak;

3) Şartları elverişsiz çevrelerden ve ailelerden gelen çocuklar için ortak bir yetiştirme ortamı yaratmak;

4) Çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamaktır.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/egitim-bilimleri/79311-okul-oncesi-egitim-amac-ve-ilkeleri.html#ixzz2iRL70KBY

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Tamam Hocam bende öyle düşünmüştüm, bakalım öğretmeniyle bir konuşup gelişmeleri izlemeye alayım.

Bazı aileler bunlar çocuk demiyor.

Geçen komşunun oğluyla benim oğlan arasında nahoş bir konuşmalar olmuş.

kadın kapıya dayandı. Hanımla konuştu. Hanımın psikolojisi bozuldu. Tamam ben oğlumla konuşurum dedi. Konuyu uzatmadı.

Hanımla aramızda konuştuk. Olabilir çocuk bu demişte olabilir dedik. Gerçi komşu bizim oğlanı suçlar gibi konuştu o ayrı..

Sonra oğlanı izlemeye aldık. Birgün komşu balkondayken benim oğlan baba bak arkadaşım ne diyor derken çocuk benim oğlanın ağzını kapattı. O sırada çocuğun annesi balkondan oğluyla birşeyler konuştu.

oğlanı yukarı çağırdım. Dedim bir süre ara verdim görüşmelerine. Aileler çocuklarına toz konduramıyorlar. Ben de onun gibi sert ifadelerle konuşsaydım hoş olmayacaktı. Bu yüzden aileyi tanımadan bilmeden konuşmaktansa öğretmen devrede olsun.

Mehmet Bey,düşüncene ek olarak .

Okul Öncesi Eğitimin Amaçları

Okul öncesi eğitimin amaç ve görevleri, Türk Milli Eğitimin Genel Amaçlarına ve Temel İlkelerine uygun olarak;

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/egitim-bilimleri/79311-okul-oncesi-egitim-amac-ve-ilkeleri.html#ixzz2iRL70KBY1) Çocukların beden, zihin ve duygu gelişmesini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak;

2) Onları ilköğretime hazırlamak;

3) Şartları elverişsiz çevrelerden ve ailelerden gelen çocuklar için ortak bir yetiştirme ortamı yaratmak;

4) Çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamaktır.

Hocam tam detaya girmek istemedim. Siz güzel detaylandırmışsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Abi göndermeyin. Bakıcı ile devam edin. Şu anda okul fobisi oluşmuş zaten.

Abi oranın okul olduğu imajını aklından silmeye çalışın.

Daha çok küçükmüş,istemiyorsa ve gitme gibi bir zorunluluğu yoksa(anne çalışmıyorsa) bence göndermeyin,benim kızımda o yaşlarda gitmişti,ilk başlarda o da ağlayıp gitmek istemiyordu,daha sonraları alıştı gerçi. 

anne çalışmıyor sadece kışın evde sıkılmasın diye oyun grubuna göndermeyi düşünmüştük. yazın sürekli dışarda evin önünde parklarda olduğu için kışın evde sıkılmasın biraz sosyalleşsin diye böyle bir yönteme baş vurduk ama yanlış mı yaptık bilemiyorum. 

okul olarak söylemiyoruz zaten oyun evi diyoruz ama nereden kaptı ise oku deyip duruyor. bu ay sonuna kadar devam edip önümüzdeki ay karar vermeyi düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bu olay okula çocuk gönderen her velinin başına gelen türden olaylardır. Birinci muhatabınız sınıf öğretmeni çözemiyorsanız sınıfını değiştirmek için okul müdürü olsun. Diğer aile ile muhattap olmayın başınızı ağrıtabilirler.

Benim oğlumda 2,5 yaşında bu sene başladı kreşe. Ilk hafta biraz sıkıldı ama gece yatırmadan 1-2 saat önce yarın okula gideceğini oyun oynayacağını sınıf arkadaşının onu orada bekleyeceğini vs. Okulda sevdiği şeyleri söylemeye başladık. Okula isteği arttı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...