İçeriğe Yönlendir

Teskere Değil-Tezkere

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan
(düzenlendi)

forumda asker sayısı çoğaldıkça bizler de iyi dileklerimizi iletiyoruz.

en çok kullandığımız cümle "hayırlı tezkereler".ama yarımız tezkere (doğrusu) yazarken,yarımız da teskere (yanlış) yazıyoruz.

ben Türkçeyi eksiksiz hatasız mı konuşup yazıyorum,hayır.ama bu kelime bir-iki gündür çok çok göz önünde.aynı başlık altında 10 tane ondan 10 tane bundan olunca herkesin kafası karışıyor,hangisi doğru diye.

haddim olmayarak hatırlatmak istedim."yanlış yazılan kelimeler" diye bir konu var ama orada yeterli okuyucuya ulaşamazdı,gerçi az sonra bu konu o konuya birleşir de,öncesinde kaç kişi görse kârdır :)

tezkere
isim Arapça te£kire

1. isim Pusula    "Bu vaziyette en tabii çare, ona küçük bir tezkere yazmaktı." - R. N. Güntekin 

2. Bir iş için izin verildiğini bildiren resmî kâğıt    "Nihayet yol tezkerem yapıldı, üstüm başım düzeltildi." - Y. K. Beyatlı

3. askerlik Askerlik görevinin bittiğini bildiren belge

teskere
isim (te'skere) eskimiş Farsça deskere

1. isim Sedye

2. Yapılarda malzeme taşımak için kullanılan, dört kollu ve iki kişinin taşıdığı tahta araç

kaynak:Türk Dil Kurumu,Türkçe Sözlük

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Murat Dere

"Haddim olmayarak" ne demek Önder? Dilini savunuyorsun, endişelenme haddini aşmıyorsun. Ben bile yanlış kullanmışım, düşün artık. :blush: Yerinde hatırlatman için teşekkürler. :bravo:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

"Haddim olmayarak" ne demek Önder? Dilini savunuyorsun, endişelenme haddini aşmıyorsun. Ben bile yanlış kullanmışım, düşün artık. :blush: Yerinde hatırlatman için teşekkürler. :bravo:

Bende burada öğrendim dün :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

Ben ise çok ayıpladım kendimi. Özellikle dikkat ederim ben bu tür şeylere. Ama dün n'olduysa artık, dalmış mıyım bilmiyorum "teskere" yazıvermişim. Biraz önce dövdüm kendimi. Her yanım acıyo. :crazy:

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Hacıefendioğlu

Ben ise çok ayıpladım kendimi. Özellikle dikkat ederim ben bu tür şeylere. Ama dün n'olduysa artık, dalmış mıyım bilmiyorum "teskere" yazıvermişim. Biraz önce dövdüm kendimi. Her yanım acıyo. :crazy:

Hortumla mı dövdün kendini :crazy:

Yorum bağlantısı
Misafir

Z ile S klavyede birbirine yakın ya. Elin kaymıştır Murat Hocam  :p Yoksa hata yok.. :D

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hortumla mı dövdün kendini :crazy:

Z ile S klavyede birbirine yakın ya. Elin kaymıştır Murat Hocam  :p Yoksa hata yok.. :D

Canlarım benim, yerim sizi keratalar! Abdullah, seninle bilahare ilgilenicem. :seytan:

Işin garibi kaç tane asker konusuna mesaj atmışım hiç birine tezkere yazmamışım :) hep hayırlı olsun demişim :)

Önder'den korkunadır. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Aynı sorunu bende görmüştüm forumda dün. Hassasiyet gösterdiğiniz için teşekkür ederim :)

Youtube da aynı sıkıntı var. Şarkının adına gel teskere denmiş. Youtube arama kutucuğunda hep gel teskere çıkıyor

Hacım şarjın bitiyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

bunların tezkerede gelmezki ya :p .eşşek sudan gelir bunların tezkere gene gelmez. :D .ben 17 sene tsk.da görev yaptım hemen geçti,bunlar karavanadan enaz 6ay yiyecekler.geçmez be. :shok:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

öyle dememin sebebi ilk mesajda yazdığım gibi,ben de kusursuz değilim ya ,ondan ;)

peki Murat,yanlış yazma korkusuyla bütün -de,-da ları ayrı yazan arkadaşlara ne tavsiye edersin.

doğru yazmak için itina gösterirken,bütün -de leri ayrı yazan çok arkadaşım var burda.tek tek isim verip rencide etmek istemiyorum,onlar kendilerini biliyorlar.bundan sonra takla yok yem yok,takla yok yem yok :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

öyle dememin sebebi ilk mesajda yazdığım gibi,ben de kusursuz değilim ya ,ondan ;)

peki Murat,yanlış yazma korkusuyla bütün -de,-da ları ayrı yazan arkadaşlara ne tavsiye edersin.

doğru yazmak için itina gösterirken,bütün -de leri ayrı yazan çok arkadaşım var burda.tek tek isim verip rencide etmek istemiyorum,onlar kendilerini biliyorlar.bundan sonra takla yok yem yok,takla yok yem yok :p

Sen de yazarken "-de, -da" yazmışsın Önder'im. O yazdıkların ek, o yüzden bitişik yazılır (başındaki tire işareti yüzünden ek oluyor janim ;)).

"de, da" edatı "dahi" (dâhi değil) anlamındadır ve ayrı yazılır, haklısın. Bitişik yazanlar var, hatta bazıları hem bitişik hem de "-te, -ta" şeklinde yazıyor. Ben de isim vermeyeceğim, onlar kendilerini biliyor. Şunu da hatırlatayım; kınamak için değil doğrusunu kullanalım diye belirttim. Üstüme gelmeyin, döverim; olmazsa dövdürürüm; topuğunuza sıkarım! :crazy:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sen de yazarken "-de, -da" yazmışsın Önder'im. O yazdıkların ek, o yüzden bitişik yazılır (başındaki tire işareti yüzünden ek oluyor janim ;)).

"de, da" edatı "dahi" (dâhi değil) anlamındadır ve ayrı yazılır, haklısın. Bitişik yazanlar var, hatta bazıları hem bitişik hem de "-te, -ta" şeklinde yazıyor. Ben de isim vermeyeceğim, onlar kendilerini biliyor. Şunu da hatırlatayım; kınamak için değil doğrusunu kullanalım diye belirttim. Üstüme gelmeyin, döverim; olmazsa dövdürürüm; topuğunuza sıkarım! :crazy:

:)  ama sen benim yazdığımı iyi okumamışsın ki,ben zaten bitişik yazılması gerekenleri ayrı yazıyorlar demek istedim.

tek isimlerini yazmayayım, "ben de" gizli kalsın gibi

bitişik yazılması gereken -de yi ayrı yazarak konuyu örneklerle de süslemiş oldum :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere

:)  ama sen benim yazdığımı iyi okumamışsın ki,ben zaten bitişik yazılması gerekenleri ayrı yazıyorlar demek istedim.

tek isimlerini yazmayayım, "ben de" gizli kalsın gibi

bitişik yazılması gereken -de yi ayrı yazarak konuyu örneklerle de süslemiş oldum :p

Olm çaktırma ben de bi sürü "de, da" deyip durdum. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ooo, ben de hep teskere yazmıştım. Tezkere, tezkere, tezkere, tezk...

Yorum bağlantısı
Alper Demir

Elinize sağlık böyle çok kullanılan kelimelerin doğruları önemli. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Ee etme bulma dünyası işte :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ee etme bulma dünyası işte :p

Sıra sana da gelecek! :seytan:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...