İçeriğe Yönlendir

Setra'nın Yeni Otobüsü Milyonlarca Km.lere Hazırlanıyor.

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Setra nın yeni otobüsü yollara çıkmaya hazırlanıyor! Sanırım :unsure2:

Cuma günü bizzat çektim. Arkasında okunmasa da "TEST ARACI" yazıyordu. İlk defa rastladım buna. Daha önce belgesellerde görürdüm böyle damalı araçlar. Tanınmasınlar diye, detaylar beli olmasın, rakipler fikirlerini çalmasınlar diye damalıyorlar araçları. Karayolu taşımacığılında ilk lüksü Setra ile tattık Türkiye olarak. Sonra Neoplan Starline lar çıktı sanırım. Zamanında 96-97 lerde Antalya da çalışırken İstanbul a Kamil Koç Mercedes 403 lerle (fiyatı sallıyorum) 10 liraya taşıyorsa Varan Setralar la, Ulusoy Neoplanlar la 20 liraya taşıyordu. Ozaman her koltukta radyo vardı. Ayak dayama, çift kol dayama vs gibi ufak lüks detaylarla ve 7/24 hostes servisleriyle 4 yıl da sadece 1 defa binmek nasip olmuştu ozamanlar. Bu Setra da uçakları aratmayacak kimbilir ne detaylar lüksler vardır.. Çok ve net foto çekemedim. 93 model Prenses ile yakalayamadık aracı  :D

361LYPv.jpg?1

pC2BD9y.jpg?1

Yorum bağlantısı
Misafir

Kassbohrer Setra zamanlarında, yani bu güncel setradan önce gerçekten coching otobüs sınıfında neoplan ve setra ust sıralarda, mercedes ise turist otobüsü klasmanında zirvedeydi. Daha doğrusu yurtdışı pazarı bu şekildeydi. Ulusoy Neoplan Starliner'ları getirdiğinde, Varan'da müthiş rekabette Setra'yı bizlere tanıttı. Ancak bilinmeyen bir gerçek vardı ki; iki marka da aslında üstyapıyı üretirdi. Motor ve birçok parça(gösterge, havalandırma vs.) Mercedes'ten sağlanıyordu. Ancak bu dönem sanırım 2005-2006 gibi sona erdi. Mercedes Kassbohrer'i satın aldı, neoplan da bu uzay kasa modeli ile beraber Man ile anlaştı. Hatta birtane de basit bir model çıkararak nerdeyse Man fortuna ile birebir model ortaklığına girdi. Sözün özü piyasada aslında lüks sınıfta şu an sadece Mercedes ve Man var. İki alman yarışıyor ama bir de söz var;

MAN'dan OTOBÜS, MERCEDES'ten KAMYON OLMAZ.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

Temsanın yeni otobüsü çok berbat bence koltuk araları çok dar fakat firmaların az yaktığı için tercih ettiklerini duymuştum.Arkadaşım Kamil Koç'ta hostluk yapıyor Türkiye şartlarına en uygun otobüsün Travego olduğunu söylüyor.Varan Turizimin yeni otobüsünü merak ediyorum Volvo-Irızar, yakın zamanda binme fırsatı bulurum inşallah :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maksimum motor devri 2200 ve 800 devirde verimli kullanılabiliyor.. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Temsanın yeni otobüsü çok berbat bence koltuk araları çok dar fakat firmaların az yaktığı için tercih ettiklerini duymuştum.Arkadaşım Kamil Koç'ta hostluk yapıyor Türkiye şartlarına en uygun otobüsün Travego olduğunu söylüyor.Varan Turizimin yeni otobüsünü merak ediyorum Volvo-Irızar, yakın zamanda binme fırsatı bulurum inşallah :)

O araçlar turist otobüsü sınıfında ama bazı firmalar bu ayrımı yapmayıp, bazı hatlara sürüyorlar. Otobüste çok fazla sınıf var ama biz genelde tek dingil kültürünü yaşadığımız için aytımı tam yapamıyoruz.

Örneğin Mercedes'te de tourismo diye model var. Bu da turist sınıfıdır. Mercedes sınıf ayrımına Travego ile gitti. Eskiden 403 rhd ve shd vardı. Rhd, alçak shd yüksekti ve Türkiye de yüksek olan kullanılırdı daha çok. Alçak olan model ise yurtdışı için Tourismo modeli olarak ihraç edilirdi

Şimdi ise travego hep shd yani yüksek ama 15 ve 17 olarak kısa ve uzun şase üretiliyor. Tourismo alçak ama o da kısa ve usun şase.

Setra'da ise kısa şase çok tercih edilmiyor ama Varan'da satılmadan önce alınan tek dingil olmasına rağmen, Tourismodan biraz daha uzun bir ara kasa mevcut.

Temsa aslında daha çok az yakan motorları ile meşhur. Bu motorlar zaten hiçbir zaman diğer rakipleri ile güç yönünden yarışmadılar. Eskiden maraton ve prenses olarak daha çok ege firmalarında tercih edildiler. Şimdi acımasız rekabette başta da dediğim gibi bazı hatlara veiliyor. Aslında Safir'in bir önceki kasası biraz daha lüks gruba yakındı ama o da sanırım pahalı oldu.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

MAN'dan OTOBÜS, MERCEDES'ten KAMYON OLMAZ.

Saygılarımla.

%100 katılıyorum :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bir ara Boss (Bizimle Otobüs Seyahatini Seveceksiniz) firması vardı. Setra larda deri ve 3 koltuk yanyana ilk ultra lüks seyahati yapıyordunuz. Alkollü içecek servisi bile vardı. Fiyatı uçak fiyatı gibiydi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

akıllı körük sistemi ile yatma gibi sorunu yok otobüslerin... Yada ben öyle biliyorum.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

akıllı körük sistemi ile yatma gibi sorunu yok otobüslerin... Yada ben öyle biliyorum.

Sınırları acayip zorluyorlar. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Koltuklar deri.. :)

Full cam tavan, mercekli xenon farlar, karşılama/ selamlama göstergeleri, gizli led tv ler ve bagaj bölmeleri, arka tekerlekler ön tekerlekler ile senkronize dönebiliyor...

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Yakında malum Amasya'ya gideceğim askerlik için. Tek otobüs firması var ve o da travego gönderecek. 9 saat nasıl geçer bilmiyorum. Setra ya da starliner istiyorum :)

Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

Hızlı trenle Ankara yapıp Ankaradan Ulusoy ile gidebilirsiniz :) Setra kaldırıyordu en son Amasyaya.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Setrayıda, Mercedes üretiyor Arkadaşlar :) bahsi geçen test aracıda, Mercedes Benz, İstanbul Hoşdere fabrikasında üretildi..

Yorum bağlantısı
Misafir

Setrayıda, Mercedes üretiyor Arkadaşlar :) bahsi geçen test aracıda, Mercedes Benz, İstanbul Hoşdere fabrikasında üretildi..

Fiat grubun Ferrari yi üretmesi kadarcık bir farkla  :biggrin:

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi sende o fabrikadasın sanırım :) Abi ne yap ne et şu koltukları yumuşatsınlar biraz :) felç olacağım yakında :)

Daha iyi, bel fitığına, ağrısına iyi gelir sert koltuk :)

Vesile ile nasıl ki, otomobillerde donanım varsa, otobuslerdede var.

Arabistan'a giden, Siyah camlı, deri koltuklu otobüsleride görmek lazım.

Yurtiçi firmalarının istediği rakamlara göre otobüs yapılıyor..

Shd, (yüksek bagaj) genellikle yurtiçi firmaları tarafında tercih ediliyor.

Rhd (alçak bagaj) Yurtdışı firmaları tarafından tercih ediliyor..

Yurdışında, adam tek bavul gidiyor.

Bizde Giresun'lu ise, 5 cuval fındık ile gidiyor :)

Amasya'lı ise elma ile :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Dış tasarım olarak pek farklı gelmedi bana. Haftada Ayda en az 4 sefer otobüs yolculuğu yapıyorum,otobüsler yan ilgi alanım haline geldi  :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...