İçeriğe Yönlendir

Şişman Lpg Tanklar Muayeneden Geçemiyor

Ahmet Ekici

Recommended Posts

Ahmet Ekici

Pahalı akaryakıt yüzünden otogaz taktıranlara araç muayesi konusunda kötü bir haber geldi.

Geçmişte muayenede ağırlık sorunu yaşamayan bazı araçlar, mevzuattaki güncellemeden sonra 'ağır kusurlu' sayılıyor. Özellikle LPG tankı ağır gelen araçlar, azami yüklü ağırlık değerlerinin fazla gelmesi ile muayeneden geçemiyor. Bu tip sorunların görülme sıklığı da son zamanlarda arttı. Araçlarını muayene yaptırmak için trafik şubesine gidince karşılaştığı yeni uygulamanın şaşkınlığını yaşayanlardan birisi de Mehmet Daşan. 2009'da muayenede sorun yaşamazken, bu yılki muayenesinde aracı 1.510 kilogram gelerek, 'ağır kusurlu' sayılan Daştan, "Muayeneden geçemedim. Şaşkınım." dedi.

Devamı için Tıklayınız.

http://www.memurlar.net/haber/423504/

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şişman nasıl zayıf nasıl ? birisi yol göstersin de benim tankı rejime sokayım :D Nisan da muayene var ancak... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muayenede ne zamandır kantar var da binek otomobiller tartılıyor :unsure2::s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şişman tank, silindir şeklinde, stepne yerine değil de bagajın içine yerleştirilen tanklar zaar :)

Benim simit tank 42 lt. O tip tanklar 60 lt falan olabiliyor. Arabanın 400 kg kadar yükleme kapasitesi oluyor. Hatta ben de simit tank kullanmaya başladığımdan beri lastik basınçlarımı 1-2 psi fazla basıyorum ama 400 küsür kg lık bir tank ta nasıl olmuş anlamadım :D  

Yorum bağlantısı
Şahin Efe Kahraman

Lpg bizim çayımızdaki şeker gibi oldu.  muayeneye giderken gazı az açarız olur biter.  :D  :D  :D  :bravo: 

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Simit olmayanlar da ikiye ayrılıyor. Şöyle bir benzetme ile söylemek gerekirse ipragaz gibi olanlar geçiyor aygaz gibi olanlar geçmiyor benimde bu işten anladığım bu. Yanlışsam düzeltin artık.  Benim ki ipragaz gibi ince ve uzun olanlardan. Herhalde benimki geçer. Benimde nisanda muayene var. Daha da olmadı burda ilçelerde ayda bir gün seyyar muayene oluyor gider orda yaptırırım kantar falan yoktur heralde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Araçlarını muayene yaptırmak için trafik şubesine gidince karşılaştığı ...

Bu arada Memurlar.net'in de haberi mi yok acaba bilemedim ama muayene yaptırmak için trafik şubesine gitmiyorsunuz ki Tüv Türk'e gitmiyormuyuz muayene için? Ben mi yanlış biliyorum? Bu işte bir yanlış bilgi var sanırım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla hergün kafam karışır oldu forumda..şişman ne zayıf ne..esmer ne sarışın ne :) hepsi aynı kapıya çıkmıyor mu :p:D

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

şiman ların resmi zaten haberde var şişman olanlar haberdeki resimde olanlar.

Bu arada size türk işi bir icatta bulunayım mı arkadaşlar. Böyle bir sorunla karşı karşıya gelirsem dışarı çıkarım stepne yi sökerim tekrar muayeneye girerim. Stepne olmaması ağır kusur sayılmıyor diye biliyorum.

tam bunları yazarken şimdi yanıma araç muayene istasyonunda çalışan bir arkadaş geldi. Şişman tank geçmiyormuş dedim yok öyle bişey dedi. Stepne olmaması da hafif kusur. Madem arabayı tartacaklar bende stepnesiz giderim gene lpg nin ağırlığını stepne ile yaklaşık olarak karşılarım her türlü geçerim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Bu arada Memurlar.net'in de haberi mi yok acaba bilemedim ama muayene yaptırmak için trafik şubesine gitmiyorsunuz ki Tüv Türk'e gitmiyormuyuz muayene için? Ben mi yanlış biliyorum? Bu işte bir yanlış bilgi var sanırım.

Haberin editör yazımı ve hakları cihan haber'e ait.

Ruhsattaki ağırlık başka lpg takıldıktan sonra ki ağırlık başka, o yüzden muayeneden geçmiyor. Trafik tescile gidilmesi de ağırlığının değiştirilmesi içindir muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Selamlar,

Bildiğim kadarı ile lpg toplam ağırlığa 60 kg kadar işleniyor. Benim elantra 1360 kg görünüyor ruhsat değişiminden sonra(öncesini hatırlamıyorum). 5 yolcu 80 kg dan hesaplansa 400 kg da onlar var. aracın istihap haddini dolduruyor olabilir. getzlerde de böyle bir sıkıntı var. aracın normal ağırlığından 100 kg kadar ağır yazılmış ruhsatlara muayenedekiler de ağırlığı aştığı için geçirmiyor, çözümse 10 lt lik gibi en küçük boyda lpg tankı taktırıp şansı denemek. bu şekilde geçen getzler varmış.

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır
(düzenlendi)

''no, lpg no, cry '' :D

tarihinde Nuri TANIR tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)

ağırlığını bilmem ama önceki aracımda geçtiğimiz nisanda bende lpg tankından kalmıştım, sebebini sorduğumda ise üzerinde e7 onay damgası olmamasını söylediler, tankı değiştirip geçtim, otogazcı 2005 öncesi tanklarda bu onayın olmadığını söyledi. benimki de şişmandı 32 lt lik taktırdım en son olarak...

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ruhsatta yazan ağırlık değerine istihap haddi ilave edilince geçmeyecek şekilde düşünüyorlar galiba... TÜVTURK'de hakikaten kantar var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Saner

Selamlar..LPG tankı ağır gelen araçlar, azami yüklü ağırlık değerlerinin fazla gelmesi ile muayeneden geçemiyor..

bu nasıl öğreneceğiz.aracımız geçecek mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selamlar..LPG tankı ağır gelen araçlar, azami yüklü ağırlık değerlerinin fazla gelmesi ile muayeneden geçemiyor..

bu nasıl öğreneceğiz.aracımız geçecek mi acaba ?

Konunuzu birleştirdim.

Yorum bağlantısı
Hamdi Gökhan Atasoy

arkadaşlar step neyi küçülteceğiz ince küçük olanlardan takacağız , tüpün deposunuda ufaltırsak , fordlar geçer , çünki araç büyüdükçe taşıyacağı ağırlık artar, fakat küçük araçların istiap haddi az olduğundan onların durumu sakat , bu değişikliğin neye hizmet ettiğide benim için merak konusu , lüks otoları anlarım , lükse binen benzini koysun ama normal orta sınıf araçlara binenler belli bir kesim , bu insanlar lpg ile araca zor binerken, lpg siz nasıl binecek , hayırlısı , biz millet olarak onunda kolayını buluruz :)

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Yenilmez

Herkese merhabalar ilk önce kendimi tanıtayım ismim Ertuğrul 2001 Mk3 mondeo ghia benzinli aracım var.Yaklaşık bir yıldır siteyi takip etmekteyim bu gün haberlerde lpg kullanıcalarına yönelik kötü bir haber duydum ve sizlerle paylaşmak istedim aracın azami ağırlığını geçmesi sebebi ile tüpların ağır kusur oluşturduğu açıklandı.

http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=279327 burada detaylı anlatılmakta 

1.sorum olacak aracımın ruhsatında net ağırlık 1360 kg. yazmakta fakat azami ağırlık yazmamakta bu bir sorun teşkil dermi bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum aynı model sizlerin mondeosu azami kg. nedir öğrenebilirmiyim teşekkürler şimdiden.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Herkese merhabalar ilk önce kendimi tanıtayım ismim Ertuğrul 2001 Mk3 mondeo ghia benzinli aracım var.Yaklaşık bir yıldır siteyi takip etmekteyim bu gün haberlerde lpg kullanıcalarına yönelik kötü bir haber duydum ve sizlerle paylaşmak istedim aracın azami ağırlığını geçmesi sebebi ile tüpların ağır kusur oluşturduğu açıklandı.

http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=279327 burada detaylı anlatılmakta 

1.sorum olacak aracımın ruhsatında net ağırlık 1360 kg. yazmakta fakat azami ağırlık yazmamakta bu bir sorun teşkil dermi bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum aynı model sizlerin mondeosu azami kg. nedir öğrenebilirmiyim teşekkürler şimdiden.

Konunuz birleştirildi. Bilginize.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Yenilmez

arkadaşlar bu konuya ilaveten benim ruhsatımda 1360 net kg. diyor fakat azami ağırlığı boş bırakılmış bu konuda beni aydınlatacak varmı acaba aracım 2001 mk3 mondeo benzinli sizilerin ruhsatınta kaç kg. geçiyor azami ağırlık şimdiden teşekkürler.

Konunuz birleştirildi. Bilginize.

Saygılarımla.

teşekkür ederim aranızda yeniyim kusura bakmayın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...