İçeriğe Yönlendir

Laguna - Gündüz Farı

Misafir

Recommended Posts

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2006 Laguna aracının yeni Clio'lardaki gündüz farı yapısından esinlenerek ön panjur eklerinin yapısını kullanarak içindeki 3 boş bölüme sağ ve sol olarak her bir tarafa 16 şar tane  1 Watt ve her biri en az 120 lümenlik Edison power led dizaynını kalınlığı 6 mm olan aliminyum soğutucu kullanarak ve parçanın ön kısmınada 4 mm ye yakın kalınlıkta pleksi kesip yapıştırarak ortaya Rabbimin izni ile böyle bir çalışma çıktı. 

Lens kullanmadım sadece yogun ışık ile uzaktan rahatca görünebilecek bir ışık olacağını düşünerek her bir tarafta yaklaşık 1000 lümen gibi bir ışık elde ederek ve farlar açıldığında kısılmasını sağlayarak akşamlarıda göz almayacak halde yanmasını sağlayarak gece testi yapıldı.Gündüz resimleride bilahire eklenecek.

Bütün parçalar toplu halde.

v3LIeQj.jpg

Ledlerin yerleşimi ve sabitlenmesi.

UyK3Nk5.jpg

mX2DSyQ.jpg

Pleksinin yapıştırılması.Arkadaşımız bilahire yapışkan izleri için ya ortası açık kenarları kapatacak şekilde film yapıştıracak yada carbon folyo yaptıracak veya ince gri boya attıracak karar ona ait.

cAfIVNG.jpg

EGDVyJ0.jpg

DG0lRPq.jpg

Araç üzerinde farlar açıkken yanan hali.Sadece gündüz yanan hali ve görünümü içeren resmini arkadaş sonra çekecek.

MmxMF1t.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ellerine saglik abi. Biraz uzun olmus sanki. 3 sira yerine 2 sira daha guzel olurdu sanki.

Calisma mantigi nedir abi? Farlar yaninca kisik hali mi resimdeki?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Elinize sağlık güzel görünüyor... Acaba ledlerden sis farı yapılabiliyormu, bu şekilde özel tasarım olarak yani ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Dikayak

Maşallah abi ellerine sağlık.Power led ile ışık şiddeti çok yüksek olmuyor mu karşıdakinin gözünü rahatsız edebilir mi abi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Can

Ellerine sağlık Oktay abi güzel bir çalışma olmuş her zamanki gibi. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

meydin TOKER   :good1:

eline sağlık abi . araba alınca ilk işim yanına gelmek . kolay gelsin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Yenilmez

oktay bey ellerinize sağlık kısmetse az kaldı sizinle tanışmaya yaklaşık 10 gün sonra ankarada olacağım mondeo nun farlarını yapmak için inşallah   :good1:  :bravo:

:nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Farlar açıkken yana hali kısılmış hali.Işık şiddetini epey düşürdüm.Göz almasın diye lens mercek türü bişi kullanmadım.

Sani bu Laguna  yani araba Clio değil haliyle uzun olacak. :p  :D Renoda sevdiğim 2 model var 25 modeli ve bu Laguna ve bunu Mondeo kadar olmasada tekrardan sevdim.

Ledlerden ziyade lens veya reflektör işin özü Sis te yapılır farda yapılır.

Çayım her daim hazır tanışmaya kormayın. :biggrin:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Pleksiyi boyadım şimdi dahada iyi oldu.Led ışığını kontak açık iken biraz daha arttordım,Farlar yanınca biraz daha kıstım.Akşam bağladığımız için gündüz son resimlerini arkadaşımız yollayınca ekleyeceğim. 

Önce grı boya ile oldukça ince bir katman attım.Bakınca içi rahatlıkla görülebiliyor ışığı çok az etkiliyor.

pMbxyZd.jpg

Sonra reklamcılaraın kullandığı yapışkanlı kağıt diyeyim adını unuttum ondan şablon kesip yapıştırdım ve sonra mat siyaha boyadım ve en son olarakta vernik attım.

hjYjLGb.jpg

XqUjNfl.jpg

Araç üzerinde akşam görünen hali.İyice bakarsanız ledler ışık vurunca görülebiliyor ama normalde görünmüyor.

mmCGGGf.jpg

Kontak açık iken.Yaklaşık 6 metre civarında uzaklıktan ve flaşlı olarak çektim.Işık vurduğu için Flaşsız net görüntü alamıyorum.

Vgmyrg5.jpg

Farlar yanar iken.Farlara bağlanmasının sebibi araçta orjinal far kontrolü olduğu için gündüzleri devreye girdiği anlarda gündüz farının kısılması için düşünüldü.

iae3jlq.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Laguna için yaptığım gündüz farlarının gündüz çekilmiş resimleri.Cep teli ile çekilmiş.

LBN1OjH.jpg

iB4pXqs.jpg

DxPs7ue.jpg

Uzaktan resimdekinden daha iyi ışık göründüğü bizzat söylendi.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...

Arkadaşımızın istegi üzerine kullanılan bu kalabalık ledler söküldü ve her biri 400 lümen olan 5 watt ledler montaj edilerek sade ve bu toplam ledlerden biraz daha fazla ışık güzü alınarak ve taneli şekildede görünmesi sağlandı.

6IPPruC.jpg

yricNp7.jpg

xZ43eiy.jpg

2tIA41z.jpg

TbihOcE.jpg

DsV4qZc.jpg

cIWrgQu.jpg

lNgpjlR.jpg

k262eFD.jpg

Araç üzerinden görünüm.Daha farklı açılardan resimler geldiğinde eklerim. Montaj sonrası kenar kısımları  Siyaha boyama işlemi arkadaşımız kendisi yaptı.

xl7VuUw.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...