İçeriğe Yönlendir

Megane 3 Birkaç Soru

Yusuf Ziya Deniz

Recommended Posts

Yusuf Ziya Deniz

Aracı alalı birkaç ay oldu bazı konularda tecrübe sahibi kişilerin fikrine ihtiyacım var. Araç 1.5 dci 105 Ps 110 bin kmde.

1. Yakıt Tüketimi: Dikkat ederek kullanmama rağmen uzun yolda bile yakıtı 6 litrenin altına pek düşüremiyorum. Aracın yakıtı mı böyle yoksa bir problem mi var anlayamadım. Aynı güzergahta eski focusuma göre (2009 109 ps olandan) 1 litre fazla yakıyor gibi. Aracın rutin bakımları yeni yapıldı.Şimdiye kadar servis bakımlı imiş. Yakıtı shellden alıyorum. Yakın zamanda enjektörleri kontrol ettirdim. Enjektörler çok iyi dediler. Bir tek aklıma baskı balata geliyor. Ama kalkışlarda kaçırma farketmiyorum. Sadece debriyaj pedalı sert bir de 6. vites 3000 devirde 135-140 arası bir hıza anca çıkıyor. Normal mi bilmiyorum. Ama focusta 5. vites 3000 bin devirde 150 yapıyordu. Kıyaslıyorum ama belki megane için bu değer normal olabilir. Baskı balata hiç değişmemiş. Yakıt tüketiminin sebebi baskı balata olabilir mi?

2. Şoför kapısı çevresinden gelen ses. Özellikle bozuk yollarda gıcırtı tazında bir ses. Nereden kaynaklandığını bir türlü bulamadım. Bazı megane forumlarında emniyet kemeri tokasından denmiş. Ama benim ki sanki kapıdan geliyor. Nereden geldiğini nasıl bulabilirim. Başta nerelere bakayım bilemedim?

3.Gündüz farından birinin ampülü patlamış. Buna uygun ampülü nereden temin edebilirim. Mümkünse led olsun istiyorum. Link şeklinde öneriniz olursa sevinirim.

Okuyup cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun aracınız.

1- Uzun yolda 5.5'la geziyorum. Devir hız aralığınız doğru. Uzun yolda 6. vites 110'la gezerseniz yakıtınız 4.5'a kadar düşer. 6. vites 90'a sabrınız var ise 3.5- 4 arası gezinecektir yakıt.

Şehir içi daha 6.4'ün altına düşemedim. 105'lik motorlar biraz müsrif bu konuda maalesef.

2- Şoför kapınızı açınız. Kapının üst çerçevesinde kadifemsi bir fitil göreceksiniz. Bu fitili arada bir Tunap 104'le sadece 2 tur geçerek spreyleyiniz. Tüm kapılara yapabilirsiniz. Fitil probleminiz çözülecek ancak yine tekrarlar. 104 nereden baksanız 1 ay idare ettiriyor.

3- Ben led'ledim ama 1 seneyi geçti ve tipini maalesef hatırlamıyorum. Sarı led koyduk Servet abi'mle. O da hatırlamıyor :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Hayırlı olsun aracınız.

1- Uzun yolda 5.5'la geziyorum. Devir hız aralığınız doğru. Uzun yolda 6. vites 110'la gezerseniz yakıtınız 4.5'a kadar düşer. 6. vites 90'a sabrınız var ise 3.5- 4 arası gezinecektir yakıt.

Şehir içi daha 6.4'ün altına düşemedim. 105'lik motorlar biraz müsrif bu konuda maalesef.

2- Şoför kapınızı açınız. Kapının üst çerçevesinde kadifemsi bir fitil göreceksiniz. Bu fitili arada bir Tunap 104'le sadece 2 tur geçerek spreyleyiniz. Tüm kapılara yapabilirsiniz. Fitil probleminiz çözülecek ancak yine tekrarlar. 104 nereden baksanız 1 ay idare ettiriyor.

3- Ben led'ledim ama 1 seneyi geçti ve tipini maalesef hatırlamıyorum. Sarı led koyduk Servet abi'mle. O da hatırlamıyor :(

1.Ben uzun yolda 110 hızla gidince 5.5 değerini hiç göremiyorum. Aynı güzergah aynı hız focus 1 lt daha az yakıyordu. Baskı balatanın etkisi olur mu diye aklıma gelmişti. Ama pek etkisi yokmuş sanırım.

2. Tunap 104 WD40 gibi birşey mi? Eğer öyleyse ben de WD40 var onu kullansam aynı işi görür mü?

3. Herhangi bir led olur mu acaba? Türü wattı vs. önemli mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1.Ben uzun yolda 110 hızla gidince 5.5 değerini hiç göremiyorum. Aynı güzergah aynı hız focus 1 lt daha az yakıyordu. Baskı balatanın etkisi olur mu diye aklıma gelmişti. Ama pek etkisi yokmuş sanırım.

2. Tunap 104 WD40 gibi birşey mi? Eğer öyleyse ben de WD40 var onu kullansam aynı işi görür mü?

3. Herhangi bir led olur mu acaba? Türü wattı vs. önemli mi?

110'la gidince kaçı görüyorsunuz? Baskı balatanın etkisi olur ama verdiğiniz hız devir aralığından balatanın çok ta ömrünün sonunda olmadığını söyleyebilirim. Araç en fazla 80bin'li km'lerde olmalı.

Hayır, wd40 yağdır. Bu ise silikonize bir sıvıdır.

Duyu önemli. Üstündekiler 20watt halojen ampul. 20watt'a kadar led takabilirsiniz :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Araç 110 binde. 110 la gidince genelde 6 litreye yakın değerler çıkıyor. Bu tunap 104 ü nasıl temin edebiliriz. İnternette biraz baktım satan site bulamadım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Araç 110 binde. 110 la gidince genelde 6 litreye yakın değerler çıkıyor. Bu tunap 104 ü nasıl temin edebiliriz. İnternette biraz baktım satan site bulamadım.

Hafta sonu bi deneyeyim 110 lu hızları.

Carbonc lean onerebılırım bir de.

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz
(düzenlendi)

Enjektör bakımı yapıldı yine de carbon clean gerekir mi? Bir de tunap 104 ü nasıl temin edebiliriz?

tarihinde Yusuf Ziya Deniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Enjektör bakımı yapıldı yine de carbon clean gerekir mi? Bir de tunap 104 ü nasıl temin edebiliriz?

Tunap için link verildi yukarıda?

Enjektör bakımını kim nasıl yaptı??

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Tunap için link verildi yukarıda?

Enjektör bakımını kim nasıl yaptı??

Linki şimdi farkettim.

Enjektör bakımını Ankaraya yolum düştüğünde tavsiye üzerine  pompacı tabir edilen bir yerde yaptırdım. Enjektörleri çıkarıp makineye bağlayıp kontrol ettiler. Enjektörlerin sıfır ayarında gibi dediler. Sadece temizlik gibi birşey yaptılar sanırım.

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Uzun yolda 4.8 ile gidiyorum. (Ankara-Manavgat arası, megane 3 coupe dci (hemde chipli 140 hp) )

Hava filtrenizi kontrol ettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Bir de hesaplama yaparken yol bilgisayarına değil de ölçümlere önem veriniz. Yani depoyu fulleyip öyle matematiksel hesap yapmak lazım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün denedim.

90'la 6. vites tamamiyle düz yolda 3.0 3.5 arası gezindi. 110'a çıktığımda ise 5.0 5.5 arası gezindi.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Erdem Terzioğlu

1.5 DCI EDC ile bende de sehir ici 8 litre. Uzun yolda ise dumduz yolda 110 la gidince 5.6 nin altini gormedim diyebilirim. (Bu veriler yol bilgisayari verisidir ve genelde baktigimda yol bilgisayari oldukca yakin cikiyor.) Arac 145.000 de. En son 118.000 de yetkili servis bakimli. Otomatik olunca baski balata da diyemiyorum. Ama bana da yakitim cok geliyor. Arkadasta clio 4 var sehir ici 6 diyor. Benim sinirim bozuluyor. Bende teselli olarak senin araban 75 hp benimki 110 hp diyorum ama yine de aklimin bi kosesinde duruyor.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...