İçeriğe Yönlendir

Lastiklerin Ters Takılması.

Süleyman Can Şahin

Recommended Posts

Süleyman Can Şahin

2 hafta önce Ford yetkili servisinden kışlık lastik kampanyasından . 4 adet kışlık lastik aldım. Lastiği taktırdıktan sonra havaların yüksek olduğunu anladım fakat 40 filan diye tahmin ettim biraz ihmal birde bulunduğum ilçede lastikçi olmamasından dolayı (bir tane lastikçi var onunda 32 bastığı hava 42 çıkıyor :) ) 1 hafta sonra kontrol ettirdim lastiklere önler 45ps arkalar 50ps hava basmışlar. Sağ taraf ön ve arka lastiği ters takmışlar bu şekilde tam 900km yapmışız allahtan başımıza birşey gelmedi. Bunu yapan samsun otokoç yetkili ford servisi. Sizin başınıza böyle birşey gelse ne yapardınız ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yapacak bir şey yok. Ters takılmasından dolayı çoook büyük bir sıkıntı olmaz ama... Gider biraz kalaylar, söktürüp doğru taktırıp balansını yaptırıp bir de rot ayarı koparmayı denerdim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Yapacak bir şey yok. Ters takılmasından dolayı çoook büyük bir sıkıntı olmaz ama... Gider biraz kalaylar, söktürüp doğru taktırıp balansını yaptırıp bir de rot ayarı koparmayı denerdim.

Abi lastiklerin ters olduğunu havaları kontrol eden lastikçi farketti hemen değiştirdim. Balansta yaptırmadım yeniden.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Gidip adam gibi iş yapacaklarsa yapsınlar aksi taktirde hiç kurcalamamalarını söyler, şikayet ediceğimi söyler dönüp arkamı çıkardım. Muhtemelen arkamdan beni durdurup kendilerini affettirmek için bir şeyler önerirler. Ondan sonrası ne koparırsam  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi lastiklerin ters olduğunu havaları kontrol eden lastikçi farketti hemen değiştirdim. Balansta yaptırmadım yeniden.

Balans tekrardan yapılmak zorundalar.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Balans tekrardan yapılmak zorundalar.

Abi adam ters lastiğe balans tutturmuş onun yapacağı balanstan ne olacak. Yine dışarıda bayılacağız 50tl. 

Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş
(düzenlendi)

Ben de buna sinir oluyorum... :angry:  Ya arkadaş işin sadece lastik söküp takmak ve rot balans.(Kısacası Lastik) Bunun öyle çok büyük bir ilmi kitabı yok. Ama bazı lastikçi arkadaşlar (OUTSIDE-INSIDE) yazısını bile görmezden gelerek takıyorlar. Valla yazıklar olsun. Ceplerine değişimlerde 50 tl koymayı da çok iyi biliyorlar. İşini dört dörtlük yapan yerler de var muhakkak ama Ankara'da bu durumu daha önce ben de yaşamıştım. Herşeyin para olmadığını ve işin dürüst ve temiz bir şekilde yapılmasına inanıyorum. Ha bir de dikkatimi çeken şey, her aracın lastik ebatı farklı, dolayısıyla lastik basınçları farklı olmalı ancak hangi lastikçiye hangi araçla (Focus,Fiesta,Megane,Mazda3,C-MAX) gitsem hepsi 32 psi hava basıyorlar :biggrin: Geçmiş olsun...

tarihinde Emre Erdoğmuş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Abi adam ters lastiğe balans tutturmuş onun yapacağı balanstan ne olacak. Yine dışarıda bayılacağız 50tl. 

Balans ayarı her montaj işleminden sonra mutlaka yaptırılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Bence gidemezsenizde arayın derim.

Yarın gideceğim. 

Balans ayarı her montaj işleminden sonra mutlaka yaptırılmalıdır.

Sadece yanlış takılan lastiklere mi . 4 lastiğe birden mi yaptırmalıyım.

Balans yapılmalı..

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Lastikler yönlü ise (ki burada öyle), ters takılması durumunda, aquaplaninge maruz kalınabilir...

Yani, su birikintisine yüksek süratle girildiğinde ters takılan lastikler suyu tahliye edemezler ve ters lastikler suyun üstünde buzun üstündeymiş gibi tepki verirler... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yarın gideceğim. 

Sadece yanlış takılanlara tekrardan yapılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Yarın gideceğim. 

Sökülüp tekrar takılan lastiklere yaptırmanız yeterlidir.

Yorum bağlantısı

2 hafta önce Ford yetkili servisinden kışlık lastik kampanyasından . 4 adet kışlık lastik aldım. Lastiği taktırdıktan sonra havaların yüksek olduğunu anladım fakat 40 filan diye tahmin ettim biraz ihmal birde bulunduğum ilçede lastikçi olmamasından dolayı (bir tane lastikçi var onunda 32 bastığı hava 42 çıkıyor :) ) 1 hafta sonra kontrol ettirdim lastiklere önler 45ps arkalar 50ps hava basmışlar. Sağ taraf ön ve arka lastiği ters takmışlar bu şekilde tam 900km yapmışız allahtan başımıza birşey gelmedi. Bunu yapan samsun otokoç yetkili ford servisi. Sizin başınıza böyle birşey gelse ne yapardınız ?

Yetkili servisler, tabiri caizse [(ki caiz :)] biraz devlet dairelerine benzer. Ustalar sırtını dayar buralara, bütün gün ezbere ve özensiz iş yaparlar. Zaten piyasada iş yapabilecek adam kendine yer açar. Bu yüzden sanayi ustaları, şanssız değilseniz ve biraz araştırıp giderseniz genelde sizi üzmezler.

Yetkili servisler lastik işlerinden pek anlamazlar zaten.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...