İçeriğe Yönlendir

Uçakların Silecekleri De Yagmur Sensörlü Mü Acaba?

Mahmut Guzel

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Arkadaşlar sağlam kaynaklardan edindiğim bilgiye göre yokmuş :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Arkadaşlar sağlam kaynaklardan edindiğim bilgiye göre yokmuş :)

O bilgi demekki sağlam değilmiş çünkü var :)

Uçak sadece havada uçmuyor. Hava alanında da kısa mesafeler yerde gidiyor. Yağmurlu havalarda pistte hareket etmesi için silecek şart. Aracta camda su itici olduğunda ve cam temizse 70-80 km/sa hızdan sonra silecek açmaya gerek kalmayabilir. Uçakların hızları kat kat daha yüksek. Havada yüksek hızlarda camda suyun hemen kaydığı veya cama temas ettikten sonra çok kısa bir sürede kuruduğu için silecekleri kullanmayan pilotlar olabilir. Bazen yağmur yağdığında resmen çamur yakıyor. Ne malum uçağın camlarının kirlenmeyeceği veya havada bir sinek sürüsüne denk gelmeyeceği. Bu gibi durumlarda veya yağmurlu havalarda piste inişlerde silecek kullanılar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

O bilgi demekki sağlam değilmiş çünkü var :)

Uçak sadece havada uçmuyor. Hava alanında da kısa mesafeler yerde gidiyor. Yağmurlu havalarda pistte hareket etmesi için silecek şart. Aracta camda su itici olduğunda ve cam temizse 70-80 km/sa hızdan sonra silecek açmaya gerek kalmayabilir. Uçakların hızları kat kat daha yüksek. Havada yüksek hızlarda camda suyun hemen kaydığı veya cama temas ettikten sonra çok kısa bir sürede kuruduğu için silecekleri kullanmayan pilotlar olabilir. Bazen yağmur yağdığında resmen çamur yakıyor. Ne malum uçağın camlarının kirlenmeyeceği veya havada bir sinek sürüsüne denk gelmeyeceği. Bu gibi durumlarda veya yağmurlu havalarda piste inişlerde silecek kullanılar.

Hocam silecek yok denmedi. Otomatik sensör yok dendi :)
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Hocam silecek yok denmedi. Otomatik sensör yok dendi :)

Aynen. Yeni kalktım bi an başlığı karıştırmışım :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sensör Ford larda işe yaramıyor..başka araçları bilemem.. Ford da kendi kafasına göre takılsın diye sensör konulmuş.. Hiçbir Ford marka araçta sensörlerin düzgün iş yaptığını görmedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sensör Ford larda işe yaramıyor..başka araçları bilemem.. Ford da kendi kafasına göre takılsın diye sensör konulmuş.. Hiçbir Ford marka araçta sensörlerin düzgün iş yaptığını görmedim.

Mondeoda bazen ben müdehale ediyorum. Genelde başarılı buluyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mondeoda bazen ben müdehale ediyorum. Genelde başarılı buluyorum.

İşte müdahale etmeden olmuyor..Bazı durumlarda sapıtabiliyor :)

gerekli bir donanım, ama gerçekten işini yapıyorsa. fiestada vardı ve nedense ben hiç memnun değildim. şimdiki focusta olmadığı için açıkçası hiç üzülmüyorum. 

Ben vereyim abi sana pek kullanmıyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben takıntılı adamım. Silsin diyorum silmiyor, silme diyorum siliyor.

En güzeli kendin kumanda etmek.

Far sensörünü bile uzun süre kullanmadım, kendim açtım kapattım.

Belli zaten :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çok belli oluyor mu? :D

Yazdıklarından bayaaa belli :D

Seni aslında gerçek hayatta tanımak lazım :D Sanalda olmuyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sanal dünyada bir canavara dönüşüyorum. :D

Yok canım o kadar da demedik :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

ben iyiyim de çevrem kötü diyeyim o zaman. :D

Sen bizimle takıl :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hırsızların kullandığı ''ön cama yumurta atma'' durumunda otomatik silecekler devreye girerse vay halinize :D  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Enver Umit Tulu

casa ve fokkerlarda manuel. digerlerini bilmiyorum

arabada yagmur sensoru olmasi guzel bir olay. ben tunellerde kapatmayi hep unutuyorum

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Aha işte uçakta kullanılan sensör. Ne sen sör ne ben söyleyim :crazy:

:hahahoho:

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Sadece düşük hızlarda kullanılıyor diye biliyorum. Sensor mantıklı olmamalı zaten.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...