İçeriğe Yönlendir

Yangın Söndürme Cihazı

Hakan Yar

Recommended Posts

Hakan Yar

Arkadaşlarla sohbet aralarında her zaman söyledim bugüne kadar; yangın söndürme tüpü, ilkyardım çantası vb. diğer malzemeler araçta her zaman bulunmalı, bir kere lazım olur, eğer yanında yoksa veya kullanılır vaziyette değilse kıymetini anlarsın diye. Bugün öğle saatlerine doğru yoldayız ve şehiriçinde kırmızı ışıkta önden ikinci sırada bekliyorum ve önümde land Rover marka bir araç vardı. Biz ışıkta beklerken birden öndeki aracın altında bir alev topu parladı ve ne oldu demeye kalmadan motor kaputunun altında yanma başladı. Ben hemen araçtan indim ve aracımızda bulunan Y.S.C.nı alıp açamadığım kaputun altından, aralardan ve davlumbazlardan aleve tüpü boşaltmaya başladım. Bu arada bir kişi daha geldi o da tüpü sıkmaya başladı derken kaput hala açılamamasına rağmen yangını büyük oranda söndürdük. Tabii bu arada araç patlar mı diye düşündüm ama yine de daldık arabanın yanına. Araç sahibi gayet soğuk kanlı ve söndürme uğraşı içinde. Orada maalesef onca araçtan sadece 2 tane Y.S.C çıktı ortaya. Uzatmadan itfaiye geldi ve olayın geri kalanını bitirdi, daha doğrusu yangını tamamen söndürdü. Daha önce hiç yangına hiç tüple müdahale etmemiştim, ilk kez kullandım ve yanımda tüp vardı. Sizin aracınızda Y.S.C. var mı? Size lazım olmasa bile başkalarına lazım olabilir...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Aracımda sürekli bulundururum.Hatta bagajda değil direk şoför koltuğunun altındadır bendeki 2kg lık olanından. Allah korusun bir problemde bagaja ulaşılamayabilir belkide. Bana en yakın yerde o yüzden...

Yorum bağlantısı
Mahmut Guzel

Bir araçta en önemli ihtiyaçlardan biriside yangın söndürme cihazı  bu tup emniyet kemeri gibi devamlıda yanımızda yani ayagımızın dibinde olması gerekmektedir bendevamlı yanımda gezdiriyorum sanki devamlı lazım olacakmış gibi bana lazım olmasada başkasına gereke bilir benöyle hissediyorum  allahtan dilerimki insallah kimselere lazım olmasın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

Köpüklü ve kuru tozlu yangın söndürme tüpleri yerine bioversal yangın tüplerini kullanmanızı öneririm.Köpüklü ve kuru tozlu tüplere göre yangın söndürme gücü çok çok fazla.Aracımda bulunan yangın tüpünü bioversal yangın tüpüyle değiştirdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Y S C da basınç göstergesindeki ibre yeşili göstermesi lazım.....Eger ibre kırmızı renklerden birini gösteriyor ise,

veya az kullanılıpta tekrar kapatılması halinde yinede tamamen boşalır,kullanılamaz.

acaba insanlarımız ibreyemi bakmıyor,yoksaişine gelmedigi içinmi boş geziyor.

Köpüklü ve kuru tozlu yangın söndürme tüpleri yerine bioversal yangın tüplerini kullanmanızı öneririm.Köpüklü ve kuru tozlu tüplere göre yangın söndürme gücü çok çok fazla.Aracımda bulunan yangın tüpünü bioversal yangın tüpüyle değiştirdim.

bioversal tüp nasıl oluyorki,oda kendi kendine boşalıyormu,

fiatı nasıl,

bilgi isteriz.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Mercedes'i bu konuda taktir emek lazım sürücü koltuğunun hemen altına yerleştirmişler, aracı alır almaz gidip yeniden doldurttum. Allah kullanmaya ihtiyaç bırakmasın.

fire2.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

Diğer tüplere göre daha uzun süre ömrü var.Fiyat olarakta diğer tüplere göre yaklaşık 2 kat pahalı.

Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Kesinlikle yangın tüpü, ilkyardım çantası , çocuk koltuğu , bir şişe su , el feneri aracımda her zaman bulundururum. Herkesin de bulundurması tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Rabbim kimseye yaşatmasin.. Araçta bulunması gereken  en önemlisi Yangın tüpü...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...