İçeriğe Yönlendir

Benzin Pompası Arızası

Selçuk Toprakeşen

Recommended Posts

Selçuk Toprakeşen

Uzun zamandır forumda dolaşmıyordum, tabi bizim 2004 focus'un arızası da olmuyordu. Geçen sabah aracım kuvvetli marşa rağmen çalışmadı. Daha sonra kontağı çevirdiğimde arkadan (benzin pompası) gelen kısa süreli vıjjt sesinin gelmediğini farkettim. Olası arızalar; 1-benzin pompası, sesten dolayı (benzin çeyrek altındaydı ve şamandra kaynaklı benzinde olmayabilirdi), 2-ateşleme, bobin olabilir (benim için düşük ihtimaldi çünkü değişeli 6 ay olmuştu) 3-yakıt yada ateşlemenin sigorta yada röleleri, 4-enkötüsü ecu da olabilirdi. Araç 2004 105.000 km'de. Önce sigorta kontrolu yaptım, dışarıdan faal gözüküyordu ama yinede değiştirip yeniden denedim sonuç gayrifaal. Sonra internette röleden bahsettiğini gördüm parmakla röle kontrolu yaptım, kontağı çevirince rölenin hareketini parmakla hissettim. Ancak röle faal gibi geldi. Yine internetten böyle bir arıza sonrasında depoya elle vurarak düzeltildiğini okudum, denedim, ilginçtir ki oldu. Sonra hemen gittim benzin aldım seviyeyi yükselttim. Şu an faal ve pompa yada şamandra+pompadan yırttım gibi. Arıza tekrarlarsa yine yazarım buraya. Benim bunla ilgili birkaç tahminim var. Depoda oluşmuş olabilecek su donma yapmış olabilirmi ?bunu seviyenin çeyreğin altında olduğunu düşünerek yazdım. İkincisi pislik tarzı birşey mi olmuş olabilir? Yoksa elektriki bir temassızlıkmı vardı da vurunca düzeldi? Son olarak bizim pompa ömrünü doldurdu da eli kulağında total gayrifaal mi olacak? Tecrübesi olanlar cevaplarsa sevinirim, okuyupta bilgi edinen olursa da... herkese iyi akşamlar...

Yorum bağlantısı
İsmet Oruç

Bende bir gün kontağı çevirdiğimde, o pompa sesini duyamadığımı farketmiş ve arabamı çok zor çalıştırmıştım.Sonrasında sanayide pompa ve şamandıra değiştirilmişti.Bence ihmal etmeyin.

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Aynı sorun bende de olmuştu. Vurunca düzeldi. Usta belki 1-2 hafta gidersin %99 yine bozulacak dedi. Tekrar bozulunca gel değişelim dedi ama araçta çocularla olmadık yerde arıza verip kalmaktansa değişeyim dedim. 150 TL ye meyle marka taktırdım. Sorunsuz kullanıyorum...

Yorum bağlantısı
Selçuk Toprakeşen

Bu sabah yine vurarak çalıştırdık. Acaba pompanın depo üstündeki konnektörlerinde mi bir sıkıntı (gevşeklik) var acaba? Pompa tamamen bozuk olsa hiç çalışmamazlım yapmazmıydı?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selçuk Toprakeşen

Konu enson ne oldu dersiniz? Arızanın pompadan kaynaklandığı anlaşılınca, haftasonu şamandırayla beraber değiştirdik, kurtuldum.işçilik 80 tl verdim, depo söküldü takıldı. Bu arızadan arabası çalışmayanlar geçici çözüm olarak, kontak çevirip gösterge lambalarını yakarken pompa bu anda kısa süreli enerjileniyor ve aynı anda depoya vururlarsa pompayı sıkışmadan kurtarabilirler. Kesin çözüm değişim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yakup Başaran

pompa ve şamandıraya ne kadar ödediniz, ve ne marka taktırdınız?

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Benimde aracım benzinle çalışırken bazı zamanlar çalışmamazlık yapıyor ve arkadan gelen benzin pompasının ' vınnnnn' sesi kesiliyor. Fakat benzin pompası bozuk olsa tamamen çalışmamazlık yapmaz mı? Bi çalışıp bi çalışmama durumundan dolayı elektrikle alakalı bi olay olduğunu düşünüyorum. Sizcede öyle olabilir mi?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
ilker ozanar

Slm benim sorunum su 2001 fort fiyesta var benzin gostergesi ceyrek depo gosteriyor full doldurdum depoyu yine ceyrek benzin bitiyor yine ceyrek samandira dediler samandira tamiri olur dediler iyi bi usta yapar dediler bu konuda bilgisi olan varmi antalyada iyi bi usta varmi

Yorum bağlantısı
Tamer Kurt

Selam

Yakıt şamandırası alt kısmında kalan pompa motoru kabloları zaman içinde pin uçları Akım geçişine bağlı erimesi

Sonucu temas sorunu çıkıyor sadece pompayı değiştirmek sorunu çözmeyebilir

Kablo grubu şamandıra ile birlikte komple satıldığı için bütün değişim gerekiyor

Ben iki defa sadece pompa bir defada komple şamandıra değiştim

Motorun alt Uç kısmında plastik bir süzgeç var gözenekleri geniş abartılı bir kötü Yakıt almamış iseniz tıkanmaz

Ayrıca üstüne vursanız bile çalışma esnasında vakum ile tekrar çeker

Montaj konumu itibare motor tam dipte değil yakıtta su olması halinde Çalışmada tekleme görüşür

Depo üstünde kapak olmadığı için komple Yakıt deposunu Aşağıya indirmek gerekiyor

Benim mesleğim olduğu için yapabiliyorum fakat zor iş

Sizin probleminiz pompanın iç kısmındaki kablo başlıklarının erimesine bağlı temas sorunu gibi gözüküyor

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ali Uçarlı

Aracım 2000 Focus 1,6 Ambiente (LPG):

Anlamsız bir şekilde, hiç bir periyot olmadan benzin pompası bir çalışıp bir çalışmamakta. Pompayı yenisiyle denedik o da aynı, Benzin pompası durduran roleyi kontrol et dediler bu role benim aracımda mevcut değil,  Çoğu elektrikçiler durumu anlamadı, bir tanesi kablo temazsızlığı olduğunu ve yaptığını söyledi (50 TL) 1 gün sonra tekrar başladı, Beyinden olabileceğini söyleyenler de oldu, Sigorta kutusundaki roleye benzer parçasını değiştirdik durum aynı. Nezaman çalışmayacağı belli olmuyor. Yaklaşık 2 aydır durumu inceliyorum; Aracın sıcak soğuk olması etkilemiyor, havanın sıcak soguk olması etkilemiyor. Benzin seviyesi veya tüp seviyesi etki değil. Sadece benzinde kullandığım zamanlar da da seyir halindeyken kestiği oluyor. En uzun 1 ay boyunca hiç yapmadı fakat bu sıralar çok sıklıkla yapıyor. Denemelerimde hiç bir periyot yok, Mesela:

1- "Kontak aç" ses yok çalışmadı.

2- "Kontak aç" ses yok- "kapat aç" ses yok- "kapat aç" ses geldi. Çalıştı

1- "Kontak aç" ses yok-"Kontak aç" ses yok-"Kontak aç" ses yok- ÇALIŞMADI.

2- Tüp e basılı tut "kontak çevir"- çalıştı 

3- 1 km sonra istop et "Kontak aç" ses yok 

4- Tüpte Çalıştır - 1 km sonra istop et - Kontak aç ses geldi. Çalıştı

Biraz daha canlandırabilmek için yazdım. Tavsiyeniz nedir?

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Burak Erdoğdu

Merhaba yeni benzin pompası değişimi sonrası arabanın sağ arka tarafından vızlama (inleme sesi gibi bi ses) sesi gelmeye başladı depoyu doldur geçer dedi usta doldurdum ses geçmiyor bununla ilgili önerisi olan var mı acaba takılan parça resmini de ekliyorum bu iyisiydi

IMG-20230210-WA0031.jpg

IMG-20230210-WA0030.jpg

Yorum bağlantısı
Burak Erdoğdu
Çağlar Bayur yazdı:

eskisi bozulduğu için çalışmıyordur ses gelmez olabilir mi?

Arabanın dışında iken sürekli bi vınlama sesi geliyor yani gelmeye başalsçdı normalmi çağlar bey ben bu sesi 12 yıllık arabamda hiç almamıştım yani benzin pompası değişim i sonrası normalmi sesi ve videoyu yükleyemedim buraya sürekli bi inleme sesi gibi sen sağ arka tekerin ordan geliyor depoya yakın yerden 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orjinal pompadan daha yüksek ses gelebilir. artık sıfırı olarak bunlar bulunuyor, olabilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...