İçeriğe Yönlendir

Gaz Kaçağı Yok, Gaz Kokusu Var!

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Yakşalık 15-20 gündür, araçta klima/kalorifer açıkken özellikle bir müddet gidip durunca gaz kokusu alıyordum.

Geçen gittim LPG cime, her yeri kontrol ettik tur attık, ustanın yanında gram koku yapmadı.

Ama bariz bir koku var (havalandırma açık değilken hiç gelmedi)

En son polen filtresini değiştirip, sprey türü olan klima temizleyiciyle temizleme işlemi yaptım. Yok çözülmedi.

Yine gittim dedim bir sakata gelmeyelim, her yeri kontrol ettik, motorun üstündeki plastik kapağı çıkarığ enjektörlerini giriş yaptığı yerleri kontrol ettik rolantide bir gram kaçak yok.

Ama gaz verip 4.000 devire kadar çıkıp rolantiye geri düşünce gaz dedektörü bas bas bağırıyor üst kapağın olduğu bölgede.

Baktık sanırım contanın oradan yağ kaçağıda var, usta bu yağda koku yapar dedi.

Bu silinidr kapağı contasından gaz sızar mı? Dedim LPG enjektörleri kaçırmasın? Burada basınçlı gaz yok dedi usta, çok zor kaçırır dedi.

Bu hafifte olsa yağ kaçağı gaz kokusuna benzer koku yapar mı?

Başka hiç bir yerde gaz kaçağı yok.

Ne yapmalıyım. Üst kapakl contalarını alıp değişeceğim.

Fikirleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı

yakamayıp attığı gazın kokusunu alıyor olabilirmisin abi acaba?motor kısmından egzostan çıkıyordur belki? 

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

abi regulatörden o koku onbeş gün uğraştım bulana kadar kısaca beyin ara ara geliyor dimi

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

abi regulatörden o koku onbeş gün uğraştım bulana kadar kısaca beyin ara ara geliyor dimi

Beyin (regülatör) de hiç kacak yok ve ilk aldığım da garantimden değişmişti.

Garanti geçen ay bitti :)

Birde kalorifer açık değilken koku duyulmuyor, birde dışarda hiç koku yok.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Beyin (regülatör) de hiç kacak yok ve ilk aldığım da garantimden değişmişti.

Garanti geçen ay bitti :)

Birde kalorifer açık değilken koku duyulmuyor, birde dışarda hiç koku yok.

abi kaçakla alakası yok içindeki diyaframla alakalı :D kafayı yedirtiyordu bi bakıyom leş gibi kokuyo bi bakıyorum koku yoktu iki sefer kavga durumuna gelmiştim tamirciyle unutamam :D:D  

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yakşalık 15-20 gündür, araçta klima/kalorifer açıkken özellikle bir müddet gidip durunca gaz kokusu alıyordum.

Geçen gittim LPG cime, her yeri kontrol ettik tur attık, ustanın yanında gram koku yapmadı.

En son polen filtresini değiştirip, sprey türü olan klima temizleyiciyle temizleme işlemi yaptım. Yok çözülmedi.

Yine gittim dedim bir sakata gelmeyelim, her yeri kontrol ettik, motorun üstündeki plastik kapağı çıkarığ enjektörlerini giriş yaptığı yerleri kontrol ettik rolantide bir gram kaçak yok.

Ama gaz verip 4.000 devire kadar çıkıp rolantiye geri düşünce gaz dedektörü bas bas bağırıyor üst kapağın olduğu bölgede.

Bu silinidr kapağı contasından gaz sızar mı? Dedim LPG enjektörleri kaçırmasın? Burada basınçlı gaz yok dedi usta, çok zor kaçırır dedi.

Fikirleriniz nelerdir?

Sorunun kaynağı bulunmuş bence, Enjektörlere giden gazda basınç yok, ama silindirlerde muazzam basınç var. Benim aklıma,  emme manifold contasına, buji diplerine, enjektör diplerine bakmak geliyor. Silindirlerde sıkışan gaz sanki bu saydığım yerlerden eser miktarda da olsa kaçacak bir yer buluyor gibi,

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Çilo

Arkadaşın başına gelen olayı anlatayım. Sürekli gaz kokusu alıyor fakat bir türlü bulamıyor. bir gün arabayı çalıştırıyor hava filitresinin olduğu kutu patlıyor. Meger gaz sızarak hava filitresinin  oraya birikiyormuş.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Regülatörden olma ihtimali var bence. Bazen yapar bazen yapmayabilir. Garantisi bittikten sonra çoğunlukla arızalanır :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

Fikirleriniz nelerdir?

klima gazı kokusu olmasın? belki klima tesisatında kaçak var

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...