İçeriğe Yönlendir

Tp Link 150Mbps N Range Extender Sorunu

Serkan Ünsalan

Recommended Posts

Serkan Ünsalan

model:tl-wa730re

tplink access point ayarlar kısmına ulaşamıyorum.

bilgisayar üzerinden şifreleme ayarlarını yaptım.şifreyi bilgisayara giriyorum sabit ıp kullanıldığım için cihaz bu seferde internete girmiyor.3 yıldır access point ile uğraşmamıştım.yapılacak olanları denedim yapamadım yardımlarınızı bekliyorum.

cihaz üzerine şifre vermeden bilgisayara bağladığımda cihaz internete giriyor bu kısımda sorun yok.ama access pointe şifre verdiğimde bilgisayarlar internete girmiyor.

ayarlar kısmından bununla ilgili ne yapılacağına bakacam ama bu seferde cihazın ayarlar kısmına ulaşaıyorum?

bu sorunu nasıl çözerim

yardımlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Reset sonrasi kendi aldigi ip ile notebook unuzun ip sini ayni blokta tutup ap ye erisebilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Cihazı resetleyin ve cihaza bağlı olan bilgisayarınıza 192.168.0.100 statik ip ataması yaparak 192.168.0.254 ile cihaza bağlanın. Operasyon modu "Access Point" yapıp kaydedin, cihazı kapatıp açtıktan sonra Wireless bölümünden kablosuz ağ ayarlarınızı yapıp kaydedin, cihazı kapatıp açın. Sonrasında DHCP bölümünden DHCP Server'ı "Disable" yapın ve Network bölümünden Statik IP ayarlarınızı modemin dağıttığı aralıkta bir IP ile değiştirin. Gateway bölümüne direkt modem adresini yazın, kaydedin ve son kez cihazı kapatıp açın.

Bilgisayarınızın IP'sini otomatiğe almayı yahut modemin dağıttığı IP grubuna almayı unutmayın.

Şiir gibi anlatım... :bravo:

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

"cihazı kapatıp açın"'da şiirin nakaratı zaten di mi? :biggrin: Mantık(kapat-aç) öyle derinlere işlemiş ki; üretimciler bile kapattırıp kapattırıp açtırıyor ha bire.! :D

Hocam "siz yetkili bi abiye benziyorsunuz"  :D

Airties RT 206 v2 modem TTNET in fibernetini desteklemez denilerek hızım yerlerde ne yapmalıyım. Bir ayarı var mıdır yoksa modem mi almalıyım? (mümkünse örnek link)

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Cihazı resetleyin ve cihaza bağlı olan bilgisayarınıza 192.168.0.100 statik ip ataması yaparak 192.168.0.254 ile cihaza bağlanın. Operasyon modu "Access Point" yapıp kaydedin, cihazı kapatıp açtıktan sonra Wireless bölümünden kablosuz ağ ayarlarınızı yapıp kaydedin, cihazı kapatıp açın. Sonrasında DHCP bölümünden DHCP Server'ı "Disable" yapın ve Network bölümünden Statik IP ayarlarınızı modemin dağıttığı aralıkta bir IP ile değiştirin. Gateway bölümüne direkt modem adresini yazın, kaydedin ve son kez cihazı kapatıp açın.

Bilgisayarınızın IP'sini otomatiğe almayı yahut modemin dağıttığı IP grubuna almayı unutmayın.

fortigate ıp buraya yazdım.

şunu sormak istiyorum birde.fortigate çıkışında 2 adet ıp blogu var benım çalışmak istediğim blogun ıp adresinimi yazayım yoksa diğer ip bolgunuda yazsam olur mu?

192.168.100.5

192.168.101.5

ben cihazlara verecek olduğum ıp:192.168.101.55 yani benim çalışacak olduğum blog bu taraf. diğer ıp adresini yazsamda bir sorun yaşar mıyım?

Reset sonrasi kendi aldigi ip ile notebook unuzun ip sini ayni blokta tutup ap ye erisebilirsiniz.

abi teşekkür ederim yardımın için

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fortigate firewall cihazıdır? Fortigate'le ne işiniz var?

Siz fortigate'in hangi portundaysanız ve fortigate (dhcp'si açıkmış olarak düşünüyorum) hangi ip'yi dağıtıyorsa "düzenlemeden sonra" geri dönmeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Estağfirullah, ben yetkisiz bir bayiyim sadece. :)

RT-206 uygun değil, evet. Çünkü bant genişliği fibernete yeterli değil. Bu da sık sık kopmalara neden oluyordur. RT-206 için yapılacak birşey yok maalesef. :(

Fiber için kullanılacak en uygun modem vdsl tabanlı modemlerdir. Ancak, vdsl modemlerin fiyat yüksekliği sebebiyle, bazı bant genişliği yüksek adsl modemler de bu konuda kullanılabilmektedir. Örneğin, geçmişte TTNet, yeni abonelerine RT-5341 modem verirdi fibernet için. Benim önerimse aşağıdaki ürün olacaktır. Çünkü gerek yerli ürün olması, gerekse de yeterli düzeyde teknolojik üstünlüğe sahip olması; ürünün size uzun yıllar teknolojik gelişmelerde hizmet etmesini sağlayacaktır.

Teşekkür ederim hocam .Kopma yok ama hız 10Mbps civarı oluyor o da yeterll oluversin artık ben en iyisi bu modemle devam. :D Açıkcası bu kadar para veremem modeme.   :nea:

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Linkte verdiğim ürünü almayı düşünürsen, öncelikle çevrende fiber modem kullanan varsa, o modemi emanet alıp denemeni tavsiye ederim. Çünkü belki de santral uzaklığından kaybediyorsundur alman gereken hızı. Bu durumda alacağın en güçlü fiber modem bile derdine derman olmaz, boşa modem alma yani. Modem alacağına, santrale yakın bir ev al o vakit.! :D

Santral dediğin acaba mahalleye kurulan kutu mu? Öyleyse 50m  :)

Trabzon meydanında oturuyorum yakınımdır heralde.  

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Fiberoptik santrali. Mahallendeki kutuda da olabilir, oturduğun binada da olabilir yahut mahallendeki kutuya sinyal gönderen merkezde de olabilir. :) Superonline'nin gözünü seveyim, fiberi binaya kadar getirip santrali binaya kuruyor ve sana Cat6 kablo ile sinyal gönderiyor. :rolleyes:

Aynen bizim böyle. Verdikleri modem'de pirelli discus. 10 mbps net kullanmamıza rağmen 16 mbps çıkıyor. :p

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Sani cevap vermiş zaten soruna. O'nun dediğini en kolay şu şekilde çözersin. UTM cihazının AP bağladığın portuna bilgisayarı bağla ve bilgisayarın IP atamasını otomatiğe al. UTM cihazı sana DHCP olarak hangi adresleri atama yapıyorsa, bu adresleri AP'nin Network/Gateway bloğuna gir. Tabi bunun sağlıklı bir sonuç doğurması için, UTM cihazının Mac/IP eşleştirmesi yapmıyor olması lazım. Aksi halde, öncelikle UTM'den bu işlemi AP için yapman gerekecektir.

bu sistemi modem ve accses point arasinda yapmiyorum ondan dolayi fortigate var.ip bloglari fortigate üzerinden internete cikiyor.yarin bu islemleri deniyecegim buraya yazarim tekrardan.cok tesekkur ederim
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

sorunu hallettim.accses point üzerine sabit ip verdim.şifrelemesini yaptım ve cihazlarada ip vererek sorunu giderdim.

tabi bunları yapmadan öncede accses point firewall güncellemesi yapıldı.

herkese teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...