İçeriğe Yönlendir

Motor Sıcak Ama Hararet Göstergesi En Düşükte

Yusuf Kavrama

Recommended Posts

Yusuf Kavrama
(düzenlendi)

Merhaba. Az evvel 2004 lpg li focusumda bir sorunla karşılaştım..

Araçta 2 saat öncesine kadar herşey normaldi sıkıntı yoktu. Araç 2 saat park halinde kaldı. Çalıştırdım yaklaşık 15-20 dakika şehir içinde kullandım ama hararet göstergesi hiç yükselmiyor, Ama kalorifer fırın gibi yapıyor aracın içini. Kontağı kapatıp açtım bir kaç kez sonunda hararet sadece 5 saniye boyunca olması gereken yere tam ortaya geldi ama hemen geri sıfıra düştü. Kontağı ilk açınca hararet göstergesi azıcık oynuyor ama ilerlemiyor sanki sıfır gibi. Test menüye girip gösterge testi yaptım tüm göstergeler çalıştı testte. Sadece 2 adet ısı bildirimi gördğüm menüde biri F olarak gösteriyor diğeri C derece olarak. C derece 48 50 derece gösteriyordu 5 dakika daha kullandım ama 50 dereceyi geçmedi.

Üstadlar sorun nerede olabilir acil fikirlerinize ihtiyacım var. Not: Adana'nın ilçesindeyim hava sıcaklığı gece 8-10 derece civarı  şu anda yani hava aşırı soğuk değil.

Eklemeyi unuttum. Kaputu açtım motor son derece sıcak. Su hortumları vs son derece sıcaktı. Ve motor ateş gibi olmasına rağmen rölanti sanki araç yeni çalışmış gibi 1200 1300 devir civarında çalışıyor. Arıza lambası yanmıyor.

tarihinde Yusuf Kavrama tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Termostat diyeceğim. Hava olsa hararet yapardı araç.

soğutma suyunda hava var ve veya seviye düşük

Abi, üstüne laf olmaz ama, hava olsa hararet yükselmez mi aniden?

Yorum bağlantısı
Yusuf Kavrama
(düzenlendi)

15 gün önce devir daim bozulmuştu. Orjinal takıldı havası alındı. 15 gündür hiç bir problem yoktu. Ama ben gösterge ışıkları bozulunca göstergenin üst kısmına bir kaç kez vurunca ışıklar çalışmaya başlıyor diye :) göstergelerin üstündeki plastik kısma bazen vuruyorum elimle. O hararet göstergesi bozulsa hiç kıpırdamaz diye düşünüyorum, çünkü kontak açılınca hararet göstergesi soğukken bile sıfırdan az bişey yükselirdi, şimdide aynı. Test menüye girince göstergeler çalışıyor, Ama motor ateş gibi olduğu halde araç kendini soğuk sanıyor galiba rölanti çok yüksekte çalışıyor.  ????

tarihinde Yusuf Kavrama tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Aha Osmaniye'li,

Geçmiş olsun, kardeşim... Özelden mesaj atıyorum sana....

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Termostat kafayı yemiş olabilir.. Gerçi bu durumda da gauge menü de sıcaklık abuk subuk artıp azalması lazımdı ?

Yorum bağlantısı
Yusuf Kavrama

Sorun çözüldü. Hararet %90 hararet müşürü dedi usta , değiştirdik mecburen ve doğru seçim. Hararet müşürü arıza yapmış silindir kapağı üzerindeydi. herşey normle döndü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 yıl sonra...
Mehmet Akan
Çağlar Bayur yazdı:

soğutma suyunda hava var ve veya seviye düşük

Çağlar abi 2009 focus aracım hararet göstergesi 60 tan yukarı çıkmıyor 50 kadarda düşüyor bu normami arac dizel 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Termostat açık kalıyor muhtemelen

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...