İçeriğe Yönlendir

Karbon Ayak İziniz.

Misafir

Recommended Posts

Misafir

İçinde bulunduğumuz hafta Enerji Tasarrufu Haftası. Bu hafta kapsamında yaptığımız enerji verimliliği çalışmalarının yanısıra, bireysel anlamda da dünyaya ve ülkemize katkı sağlayacak tasarruf bilinciyle hareket etmek son derece önem taşıyor. Bu vesileyle enerji tasarrufu konusunda bireysel olarak neler yaptığımızı görmek için her birimizin bu dünyaya bıraktığı izi hesaplamak çok önemli. Nasıl mı? Kendi karbon ayak izimizi ölçerek…

Öncelikle karbon ayak izinin, birim karbondioksit cinsinden ölçülen ve üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olduğunu hatırlatayım. Atmosferdeki karbondioksit ve metan oranlarındaki artış, dünya yüzeyinin sıcaklığını yükseltmektedir. CO2 oranındaki artış dünyanın yüzeyini ısıtmakta ve kutuplara yakın buzların erimesine yol açmaktadır. Buzlar eridikçe yerlerini kara veya sular almaktadır. Kara ve suların buza oranla daha az yansıtıcı olması, güneş ışınımı emilimini arttırmakta ve dolayısıyla buzullarda daha fazla erimeye yol açmaktadır. :(

Atmosfere yansıyan ve her gün yaptığınız davranışlar/faaliyetler sonucu ortaya çıkan karbon ayak izinizi ölçmek artık çok kolaylaştı. Yapacağınız tek şey, http://karbonayakizi.com/ sitesinde sol menüdeki ‘Hesap Makinesi’ kısmından bireysel karbon ayak izinizi hesaplamak. 

Aşağıda sadece aracım için hesapladığım değer var. Ev, seyahat ve yaşam tarzınızın ortaya çıkarttığı ayak izi, vereceğiniz zararın boyutlarını az çok anlamanızı sağlayacaktır..

D1yZosv.jpg?1

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Toplam 19,694 ton

Türkiye için kişi başına düşen karbon ayak izi miktarı 3,14 tondur.

Rakamlar bana biraz abartılı geldi.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

2.58 tonmuş benim araba ile bıraktığım karbon ayak izim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İyi de, karbon ayak izi sadece araba ile hesaplanmaz ki. Elektrikli veya değil, kullandığınız her şey ile hesaplamak lazım... Kağıt bile kullansak onda da karbon salınımı oluyor...

Yorum bağlantısı
Misafir

İyi de, karbon ayak izi sadece araba ile hesaplanmaz ki. Elektrikli veya değil, kullandığınız her şey ile hesaplamak lazım... Kağıt bile kullansak onda da karbon salınımı oluyor...

Tüm kriterler var. Hepsine ayrı ayrı "hesapla ve ekle" deyip devam ediyorsunuz ve "sonuçlar" kısmında toplamı görüyorsunuz.

4N3BttN.png?1

xuVyuO7.jpg?1

Benim 0 çıktı :s 

Ozaman gerçek değilsiniz..  :p  :D

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

20.000 km yıllık, benim 4,78 ton çıktı, ortalığı mok etmişim :)

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Bu karbon emisyonu konusunda ciddi şüphelerim var. İlk zamanlar inandırıcı geliyordu ama şimdilerde kararsızım. Büyük bir komplo olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İnsanın nefesi daha çok kirletiyor havayı. Birde buna sigara dumanı eklenince tavan yapıyor. Nüfusu azaltmak gerek dünyada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Kuru fasülye ve nohut bu kirlenme oranlarına dahilmidir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

benim yıllık 7,846 ton çıktı. 11 ağaç dikersem doğaya kendimi affettirebiliyormuşum. ama doğanın beni peşinen affetmiş olması lazım. şimdiye kadar 15-20 ağaç dikmişimdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...