İçeriğe Yönlendir

Öğrenci Stajı Hk.

Yalçın Dağlıoğlu

Recommended Posts

Yalçın Dağlıoğlu

Merhaba arkadaşlar görevli olduğum müdürlükte staj yapan öğrenciler var staj öğrencilerden ben sorumluyum  1 öğrenciye iş  disiplini olmaması işe geç gelme gelmediği zaman haber vermeme gibi  nedenlerle 55 ile 70 aralığında  notlar verdim ortalaması 58.

Bu öğrencinin velisi siyasi bir kişi olması nedeniyle dün akşamdan beri telefonum susmadı  neden bu kadar düşük not verdin  cocuğun geleceği ile oynama gibisinden konuşmalar geçti kaldı ki bu ilk yarı yıl notu öğrencinin  kendisini toparlanması maksadıyla verilmiş notlardır.  

Staj geçme notu en az ne olmalıdır. Staj yapan öğrencilerin bu notu ders geçmesini ne kadar etkiler devamsızlık etkilermi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Can

58 ortalama ile geçer bildiğim kadarıyla.Staj'dan kalan öğrenci mezun olamıyor stajı tekrarlaması gerekiyordu benim staj yaptığım zaman.Tabi üniversite stajıydı benimki Lise için uygulama farklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

Ben de staj yaptım.İş ciddiyeti diye bir şey vardır.Öğrenciye verilen staj belgesinde staja ait yükümlülükleri ayrıntılı bir biçimde yazar.Stajın ilk gününde de (intibak) öğrencinin staj süresince ilgili kurumdaki yükümlülükleri kurum tarafından yazılı olarak veya kurum çalışanlarınca sözlü olarak belirtilir.Öğrenci staja başlayarak bütün bu hususları kabul etmiş sayılır.Devamsızlık veya iş ciddiyetsizliği dolayısıyla aldığı düşük notlar öğrencinin ciddiyetsizliğinden ve ilgisizliğinden dolayı kendisini sorumlu tutması gereken konudur.Stajın amacı öğrencinin sahaya uyumluluğunu test etmek,aynı zamanda iş tecrübesi kazanmasını sağlamaktır.Dolayısı ile öğrencinin de stajını orada çalışıyormuşçasına ciddiyetle yürütmesi gerekmektedir.Kimse öğrenciye durduk yere düşük not vermez öyle değil mi ? Öğrencinin de velisi olan şahıs makamını kullanarak size uyarılarda bulunamaz.Bulunduğu makamı bu tip şeylerde kullanması kanuna aykırı bir durumdur zaten.Öğrencinin yaptığı staj tek başına geçme veya kalmaya neden olmaz. Ayrıca öğrenci okulunda bu stajın sunumunu yapar.Staj defteri + staj sunumunun değerlendirilmesi doğrultusunda öğrenci geçer veya kalır.(bu da tamamen stajını inceleyen komisyona bağlıdır).Kısacası siz bir işyeri sahibi olarak öğrencinin hareketlerini objektif bir biçimde belgesine yazarak zaten yapmanız gerekeni yapmışsınız.Bundan sonrası sizi bağlamaz müsterih olun.Bunu da sizi arayıp hesap sormaya (!) kalkışanlara aynen bildirin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Ah ah.. Staj deyince eski anılarım canlandı. Turizm Otelcilik stajları bir başkadır. Lisede de üni.dede stajdan kalırsan tekrar mecburiydi. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben staj gördüğüm zamanlarda biz kendi kendimize not veriyorduk patronda imzalıyordu :) Çok şey değişmiş demek ki.. ancak 58 puanda kalır ortalama değil bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ben de bizim stajere aynı sebeplerle dip notlar verdim. Sınıfta kalırsa da kalsın. Mesai saatlerine uyan, disiplinli stajerlere haksızlık etmek olur böyle bir öğrenciye şişirme not vermek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

Ben staj gördüğüm zamanlarda biz kendi kendimize not veriyorduk patronda imzalıyordu :) Çok şey değişmiş demek ki.. ancak 58 puanda kalır ortalama değil bence..

Naylon  :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Adaletiniz şaşmasın. Sonra bu adam yarın öbürgün başımıza gelip bizi kötü durumlara düşürüyor. "Amaaan ben sebep olmayayım" yanlış bir yaklaşım. 

Siz yapmanız gerekeni yapmışsınız, kendi kanaatinizce ortalaması 58 olacak şekilde değerlendirmişsiniz. Kalır mı geçer mi sizi ilgilendirmez. Kaçla kalır, kaçla geçer öğrenirseniz, adaletten şaşarsınız. "Notum 58. Kalır mı geçer mi bilemem" demeniz hepimiz için daha iyi. Velisi de sizden önce çocuğa sormalı nedir bu notlar diye.

Bazı davalarda bilirkişilik yapıyorum. Aldığım ilk iş, maaşını, fazla mesai ücretini, iznini v.b. haklarını alamadığını idda eden bir çalışanın açtığı dava idi.

Ben de mezun olup ilk girdiğim işte birebir aynı sorunları yaşamıştım. Dedim "şu patrona bir rapor yazayım da görsün..." İlginçtir ki çevremdeki çoğu kişi de "patronlar yapmıştır bir haksızlık, sen işçiyi tut, mahkemeler genelde işçiden yana karar veriyor" deyip durdular. Sonra düşündüm yahu iki taraf uyuşmazlığa düşmüş, mahkemeye başvurmuş. Mahkeme beni danışman atamış, Yazdıklarım kararda etkili olacak. Son derece tarafsız, objektif olmaya karar verdim. Kendi hafızamı ve kulaklarımı tıkayarak işleri yapmaya başladım. Aldığım hiçbir davanın da sonucunu sormadım, öğrenmedim. Yalnızca bana sorulanları cevaplayıp, gözlemleyip, fikrimi yazdım.

Size de sonuna kadar bunu öneririm. Karar mekanızmalarının ucundan köşesinden de olsa, biryerlerinde yer alınıyorsa, adil olmak çok çok önemli.

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Mevzuatları yetmez zabıta memuruyum  zabıta mevzuatında en fazla ilçe içinde olur o kadar ona da güçleri yetmez şu anki müdürüm devrem yanlış yaptığımı düşünmüyorum :p

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Turizm otelcilik stajları başkadır gerçekten. Sene 2003 Marmaris'de bir otele 5 aylığına gönderdiler, 40 kişi gittik, otel şartları çalışanlara berbat, hücre gibi yerlerde ranzalar, odalar 8-10 kişilik, yemekler hep 2-3 günlük, millet ağladı herkes geri döndü biz 4 kişi kaldık babamda kal oğlum dedi, 1 ay sonra resepsiyonda müşteri ağırlıyordum, ingilizcem çok ilerledi, okul müdürü otele gelip bizi tebrik etmişti. Bir nevi askerliği erken yaşadık, tabi bize tecrübe oldu. Bunu düşününce naylon yapılmasını tasvip etmiyorum, o staj olacaksa hakkıyla olmalı. :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Yılmaz

Yalçın Bey detaylı incelemedim ama verdiğiniz not öğrencinin sınıfta kalmasını filan etkilemez. Öğrenciler işletmede 99 100 lere alışık olduğundan sizin  verdiğiniz notunuzu garipseyebilirler. Bence Öğrenciyi kontrol etmenin en iyi yolu yoklamadır.Kordinatör öğretmenle konuşup yoklamaların günlük alınmasını sağlayın geç gelme durumlarını dahil yoklama çizelgesine işleyiniz. Baktığım Yönetmeliğe göre:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130907-4.htm

b)     İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Öğretmenim beni de Felsefe öğretmeni derse geç geldiğim için notumu 49.25'te birakti. Bişey demiyorum ama böylede yapilmaz ki  :kafa2: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Evet 90 100 ler bizi bu duruma getirdi stajdır ne olacak mantığı hakim, kaldı ki daha önce vukuatı var  2 Ocak günü annesi saat 10 da arayıp öğrenci işe gelemeyecek arkadaşlarıyla şehir dışında  diye beyanda bulununca  kaza olur bela olur mantığı ile benim sorumluluğumda olduğundan o günü puantajda gelmedi diye belirttim.  Görev yaptığım yer belediye olduğundan  kendi arkadaşlarım bile aradı neden böyle yaptın diye işin garibi, olması gerekene verilen anlamsız  tepkiydi biz bu mantıkla devam edersek yarın o insan henüz kişiliğini tamamlamamış gençlerimiz rahata alışır nasıl olsa geçeriz mantığı ile hiç bir verim alınamaz düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
İbrahim Ersin

staj için verilen notların çok geçerliliği yoktur aslında 

çünkü yıl sonu genel atölye sınavı yapılır aldığı not, staj dosyasına verilen puan ve sizin verdiğiniz puanları ağırlığına göre hesaplayıp yüzdesi alınır ve karne notu ortaya çıkar.

zaten bu konularda işletmeye gelen kordinatör öğretmen sizi bilgilendirecektir. ancak sizin yerinizde ben olsam iş yeri kurallarına uymayan öğrenciye uyarı verir ve işten çıkarırdım. 

kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Aile Danışmanlığı bölümünde okuyor üzüldüğüm nokta  bu işte 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bir öğretim üyesi olarak notları yüksek verip biraz geride olana kötü muamelesi yapmanızı öneririm. düşük verince herkeste bir motivasyonsuzluk var. oysa adam 80 alınca ağlamalı, 40 alınca değil.

Adaletiniz şaşmasın. Sonra bu adam yarın öbürgün başımıza gelip bizi kötü durumlara düşürüyor. "Amaaan ben sebep olmayayım" yanlış bir yaklaşım. 

Siz yapmanız gerekeni yapmışsınız, kendi kanaatinizce ortalaması 58 olacak şekilde değerlendirmişsiniz. Kalır mı geçer mi sizi ilgilendirmez. Kaçla kalır, kaçla geçer öğrenirseniz, adaletten şaşarsınız. "Notum 58. Kalır mı geçer mi bilemem" demeniz hepimiz için daha iyi. Velisi de sizden önce çocuğa sormalı nedir bu notlar diye.

Bazı davalarda bilirkişilik yapıyorum. Aldığım ilk iş, maaşını, fazla mesai ücretini, iznini v.b. haklarını alamadığını idda eden bir çalışanın açtığı dava idi.

Ben de mezun olup ilk girdiğim işte birebir aynı sorunları yaşamıştım. Dedim "şu patrona bir rapor yazayım da görsün..." İlginçtir ki çevremdeki çoğu kişi de "patronlar yapmıştır bir haksızlık, sen işçiyi tut, mahkemeler genelde işçiden yana karar veriyor" deyip durdular. Sonra düşündüm yahu iki taraf uyuşmazlığa düşmüş, mahkemeye başvurmuş. Mahkeme beni danışman atamış, Yazdıklarım kararda etkili olacak. Son derece tarafsız, objektif olmaya karar verdim. Kendi hafızamı ve kulaklarımı tıkayarak işleri yapmaya başladım. Aldığım hiçbir davanın da sonucunu sormadım, öğrenmedim. Yalnızca bana sorulanları cevaplayıp, gözlemleyip, fikrimi yazdım.

Size de sonuna kadar bunu öneririm. Karar mekanızmalarının ucundan köşesinden de olsa, biryerlerinde yer alınıyorsa, adil olmak çok çok önemli.

Bir arkadaşı bilirkişi önermiştim mahkemeye ilk yazdığı raporda aynı şekilde güçsüzü korumaya yönelik bir rapor yazmış "abi sen naapıyon" diye uyardım. hakkı teslim etmek en doğrusudur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Değilmi Kerem abi,turizm otelcilik stajları bir başkadır :) Seni turizm otelcilikten mezun birisi olarak en iyi ben anlarım :)

:biggrin:

Turizm otelcilik stajları başkadır gerçekten. Sene 2003 Marmaris'de bir otele 5 aylığına gönderdiler, 40 kişi gittik, otel şartları çalışanlara berbat, hücre gibi yerlerde ranzalar, odalar 8-10 kişilik, yemekler hep 2-3 günlük, millet ağladı herkes geri döndü biz 4 kişi kaldık babamda kal oğlum dedi, 1 ay sonra resepsiyonda müşteri ağırlıyordum, ingilizcem çok ilerledi, okul müdürü otele gelip bizi tebrik etmişti. Bir nevi askerliği erken yaşadık, tabi bize tecrübe oldu. Bunu düşününce naylon yapılmasını tasvip etmiyorum, o staj olacaksa hakkıyla olmalı. :)

+1.500...

Sizinkilere ilave olarak.. Birgün işbaşı yapmışız. Restorantta komiyiz. Şef garson tüm stajyerleri çağırdı, tek sıra yanyana hazrola geçirdi. Teknik servis müdürü geldi. Şöyle en irilerimizden, olmuşlarımızdan 5 kişi seçti.. 1 hafta boyunca servis/bar stajyeri olmamıza rağmen bakım için otelin kuzeye bakan duvarında kabaran boyaları kazıdık, iskelenin 30 kg ağırlığındaki kalaslarını 50 C sıcak altında saatlerce taşıdık vs.. Daha 15 yaşındaydık.. Ah ki ne ah.. Ama yine olsa yine yaparım..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...