İçeriğe Yönlendir

Yeni Araç Ve Mtv Borcu

Okyay Pay

Recommended Posts

Yılmaz Ertek

aracı alırken "mtv size aittir" diye konuşup anlaşmadınızsa bayiler bunu ödemeyebiliyor.daha önce de forumda konuşulmuştu.

konuştuk ama bir şey imzalamadık. ödemeyecekleri aklıma bile gelmezdi.

Yorum bağlantısı
Misafir

Benim bildiğim Aracın MTV'sini bayii ödemez ek bir anlaşmanız yoksa. MTV size ait olmalı. 

Yorum bağlantısı
Misafir

2. taksit dönemi haziran değil ki temmuz. Alırken pazarlığınızı yapmadıysanız ödemek zorundasınız. Tabi bayi ile iletişime geçin, ödeyeceklerini sanmam.

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

temmuz ayında başlar da kim öder ? anahtar teslim aracı vergi borcu ile teslim edebilirler mi ?

Bayii ile konuşulup anlaşılamadığı takdirde alıcı öder.. Fakat siz bu durumu konuşmuşunuz dolayısıyla bu durumda bir şey diyemeyeceğim,

Ulaşmaya çalışın bakalım ne cevap verecekler size..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Böyle deme şansları olmaması lazım. Çünkü borçlu araç satışı yapılamıyor, ikinci elde bile. Borç varsa kapatmadan alım satım olmuyor. Ama bellide olmaz.. 

Borcun vadesi 31 Temmuz olduğu için vadesinden önce yatırmadan satabilirler..Ayrıca bir anlaşma yoksa Mtv alıcıya aittir...O dönemde yani yılın ikinci yarısında araç kime hizmet edecek şu anki sahibine...O zaman vergi araç sahibine tahakkuk ettirilir..  :)

Yorum bağlantısı
Semih Saner

3 temmuzda trafiğe kim çıkarmış _ eğer siz iseniz..büyük ihtimalle sizsiniz..mtv borcunu doğrudur..

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Sıfır km araç plakalandıktan sonra trafik tescil bürosu aracın tescil plakası ve sahibinin bilgilerini Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesine manuel olarak bildiriyor.  Vergi dairesi de bu beyannameleri tek tek sistemine işliyor.  Bu işlemlerin yapılması bazen 10 günü bile bulabiliyor.  İşte bu tarihten önce mtv borcunu da yatırabilmek mümkün olmuyor zira, vergi kayıtlarında böyle bir araç ve sahibi gözükmüyor.  İşte bu yüzden bayiler MTV yi peşin peşin ödeyemiyor ve vergi tescil işlemlerinin tamamlanmasını bekliyorlar, bence Yılmaz Bey'in olayında da bu bekleme sürecinde bir gözden kaçma olmuştur.  Söz verildiyse mutlaka öderler, hele hele Otokoç bunun aksini kesinlikle yapmaz.  Bir hata vardır mutlaka.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun.Bence bunu onlar ödemez..ihale size kalmış gibi gözüküyor.. 

Yeri gelmişken benzer bir durumdan bahsetmek istiyorum.Konut satarken biliyorsunuz ki emlak vergisi borcu olmaması gerekiyor.Eğer 2. taksit zamanı gelmemiş olsa bile onunda ödenmesi şartı var.Yani yıllık olarak kabul ediliyor. Öde gel ondan sonra sat diyorlar.Alan kişi de 1 yıl vergiden muaf oluyor.. Böylece 1. taksit ödenmiş 2.taksit ödenmemiş durumları olmuyor.Satan biraz zarar ediyor ama bu iş böyle :)

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

ben çok net konuştuğumuzu hatırlasam da, kabul etmediler.

hatta aracı teslim aldıktan sonra MTV'yi sorduğumda aracı firmanın ay sonuna kadar zamanı var, o zamana kadar öder dediler.

ama hep telefon, yazılı bir şey yok.

o zaman niye 2 hafta geç teslim aldım dediğimde de siz 2 kez ödemeyin diye dediler :)

ihale bana kaldı maalesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

sabah sabah canım sıkıldı çok. 

sıfır araç alırken, bulunduğu dönemin MTV'sini ödenmiş olarak almaz mıyız ?

temmuz MTV'nin son ödeme vadesi 31 Temmuz diye sonra öderim deme şansı var mı bayinin ?

bu durumda beni kandırmış olmuyorlar mı ?

ve niye bugüne kadar görünmüyordu sayfada ? (ara ara ceza vs. var mı diye girip kontrol ederim)

o zaman 1.taksit ödenmiş bilgisi görünürdü sanırım. 2.taksitten başlıyor direkt ve ödenmemiş görünüyor.

Eskiden ödüyorlardı şimdi MTV hariç satış yapıyor çoğu firma.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

Eskiden ödüyorlardı şimdi MTV hariç satış yapıyor çoğu firma.

abi konuşmasak haklısın. ben konuştum, anlaştık.

sonrasında mtv ödendi mi diye sorduğumda ay sonuna kadar vakit var öderler dendi

sonra borç sorgulamadan baktığımda borç görünmeyince önemsemedim. tek hatam bu.

şimdi hiç bir şey ispatlayamıyorum. kayıtlarda vergi hariç satış diye görüyoruz dediler.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

abi konuşmasak haklısın. ben konuştum, anlaştık.

sonrasında mtv ödendi mi diye sorduğumda ay sonuna kadar vakit var öderler dendi

sonra borç sorgulamadan baktığımda borç görünmeyince önemsemedim. tek hatam bu.

şimdi hiç bir şey ispatlayamıyorum. kayıtlarda vergi hariç satış diye görüyoruz dediler.

Bu bir ders olmuş.

Söz uçar yazı kalır çok önemli bir söz.

Sözleşme de detay yazılsaydı yada Temmuzun 30 u gibi dekontu isteseydin çözülürdü.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ferhat Karaca

Selamlar,

Ocak ayinda trafige cikisli sifir arac aldim. Maliyeden vergi borcu olduguna dair tebligat aldik. Araci alirken mtv ilk dönem taksitinin satis yapan firma tarafindan ödendigini düsüyordum ki öyle degilmis. Ilk donem taksitinide borclu olduk. Firmayi aradigimda dahil olmadigini söylediler.Satis paketimden baktiklarinda dahil olmadigini soylediler. Halbuki ben konustugumuzu iyi hatirliyorum. Satis temsilciside isten ayrilmis. Arkadaslar bu tip konularda sözlesme atlanmamasi gereken birseymis. Biraz moralim bozuldu. Paylasmak istedim.

Yorum bağlantısı
Guest Mehmet Dönmez

Arkadaşlar merhaba... ben vergi dairesinde çalıştığım için bu tarz konulara sık sık rastlıyorum... Firmalar genellikle ödememezlik yapıyo belki satın alan kişi öder ayaklarına yatıyorlar..ben genelde arabayı aldıkları bayiye yönlendiriyorum biraz üstelerlerse bayi ödüyor. yani sıfır araç alırsanız mtv dönemi bitmeden bir şekilde borcunuzu sorgulatın ve bayiye ödetin  :angry:

Yorum bağlantısı

Selamlar,

Ocak ayinda trafige cikisli sifir arac aldim. Maliyeden vergi borcu olduguna dair tebligat aldik. Araci alirken mtv ilk dönem taksitinin satis yapan firma tarafindan ödendigini düsüyordum ki öyle degilmis. Ilk donem taksitinide borclu olduk. Firmayi aradigimda dahil olmadigini söylediler.Satis paketimden baktiklarinda dahil olmadigini soylediler. Halbuki ben konustugumuzu iyi hatirliyorum. Satis temsilciside isten ayrilmis. Arkadaslar bu tip konularda sözlesme atlanmamasi gereken birseymis. Biraz moralim bozuldu. Paylasmak istedim.

Selamlar Ferhat Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...