İçeriğe Yönlendir

Motor Kontrol Yöntemi

Serkan Karadağ

Recommended Posts

Serkan Karadağ
(düzenlendi)

Arkadaşımın satlık aracını kontrol etmeye gelen usta, motor çalışırken radyatör kapağını açtı. Daha sonra kapağın olduğu yeri avucu ile kapatıp motora gaz vermeye başladı. Bunu ne için yaptı? Nasıl bir tepki vermesi normal veya nasıl bir tepki vermesi anormaldir?

Başlık Yanlış oldu. Mod abilerim düzeltirse çok iyi olur.

tarihinde Serkan KARADAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Akgümüş

benim bildiğim duman atıp atmadığını ordan kontrol ediyorlar.Yanlışım varsa düzeltin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Contanın kaçırıp kaçırmadığına bakıyor muhtemelen. Eline baskı oluşursa conta yanık demek olacaktı diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgür Turhan

Halk arasında motorun üfleme yapıp yapmadığının kontrolü için yapılan bir yöntemdir. Avucunun içi büyük oranda yağlanıyorsa motor rektefe yapılacak duruma gelmiştir ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

benim bildiğim duman atıp atmadığını ordan kontrol ediyorlar.Yanlışım varsa düzeltin

yanlışınız var.aşağıda yazıyorum.

Halk arasında motorun üfleme yapıp yapmadığının kontrolü için yapılan bir yöntemdir. Avucunun içi büyük oranda yağlanıyorsa motor rektefe yapılacak duruma gelmiştir ;)

el ile kapatılan radyatör ağzı.içi su dolu.burada üfleme-duman olmaz.

ustanın o kontrolden ne anladığını tam bilemiyorum ama,eskiden ben de şahit oldum.araç çalışırken radyatör kapağını açarlar,suda taşıma oluyormu diye bakarlar.yani sanırım conta yanıkmı,suya yağ karışıyormu.

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Turhan

yanlışınız var.aşağıda yazıyorum.

el ile kapatılan radyatör ağzı.içi su dolu.burada üfleme-duman olmaz.

ustanın o kontrolden ne anladığını tam bilemiyorum ama,eskiden ben de şahit oldum.araç çalışırken radyatör kapağını açarlar,suda taşıma oluyormu diye bakarlar.yani sanırım conta yanıkmı,suya yağ karışıyormu.

Pardon ben radyatör kapağını yağ kapağı okumuşum gözümden kaçmış...  :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Radyatör kapağı olduğundan eminmisiniz?

Motor kapağı olmasın açıp test edilen yer

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Radyatör kapağı olduğundan eminmisiniz?

Motor kapağı olmasın açıp test edilen yer

Yalçın Abi motor kapağını kontrol etti. Sonra radyatör kapağını kontrol etti.

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

abi valla bu tür yöntemler çok ikna edici yada yönlendirici yöntemler olmadığını sanıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Elini yakmadığına dua etsin, sonuçta motor suyu sıcak değil mi? Tamam belki oradan su fışkırmıyor ama gaz verme esnasında olma ihtimalide var...

Motor sağuk iken bu kontrolü yaptı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bahsi geçen test soğuk motorda bir nebze işe yarar. Conta yanıklığını anlamak için egzosu koklayanlarda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Bahsi geçen test soğuk motorda bir nebze işe yarar. Conta yanıklığını anlamak için egzosu koklayanlarda var.

Dediğiniz gibi sonra gaz verip egzosu kokladı.

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Bu kadar işlemden sonra araca kusur bulabildimi ? :D

Motora bir şey diyemedi. Kaportada kusur buldu. Karar veremediler.

Yorum bağlantısı
Fatih Akgümüş

Önceki aracım karbüratörlüydü.Satarken usta karbüratör'ün ordan bi hortum söktü gaz verdi sonra yedek motor suyu kapağını açtı oraya baktı. conta yaksaymış duman atarmış ve suda yağ olurmuş.

Daha sonra motor kapagını açıp eliyle kapatıp bırakınca yağ atsaymış yıne aynı şekilde conta yakmış olucakmış.

Bu testten arabam başarılı bi şekilde geçip satmıştım.Ama motor açılmadan conta yakıp yakmadığı belli olmazmış

Yorum bağlantısı
Fatih Taylan

Tofaşlarda çok bakardık hey gidi  :D  Motorun üfleyip üflemediğini, yani yağ atıp atmadığını test etmiş :)  

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu tip testler bir yere kadar geçerli olur.Ancak yanıltıcıdır.Usta bişeyler yapayım boş durmayım diye radyatör kapağını açar yağ çubuğunu çeker oralara buralara bakar işte ne yapsın başka :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Tofaşlarda çok bakardık hey gidi  :D  Motorun üfleyip üflemediğini, yani yağ atıp atmadığını test etmiş :)

nereden kontrolü kastediyorsunuz?soru radyatörden kontrol.

Yorum bağlantısı

yağ doldurulan yeri açıp,elini koyup,yağ sıçramış mı diye bakmak bana çok saçma geliyor yahu.sonuçta ortada yüksek devirle çalışan parçalar var ve bunlar tabiki de yağ sıçratacaktır diye düşünüyorum. yanlışmıyım ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aklıma şu anım geldi :)

2009 Aralık ayında KA'mı satarken ilk arayan almıştı ancak doğal olarak ustasına götürdü. Kapısının önüne çektik, kaputu açtı, yağ doldurma kapağını çıkardı. Dumanları görünce, "bu motor bitmiş" dedi. Ben gayet sakince "hocam, elindeki çaydan da duman çıkıyor. Sıcak sıvı soğuk havada buhar yapıyor olmasın?" diye sorunca "tabi o da olabilir, sanıyorum motor sağlam" demişti :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Taylan
(düzenlendi)

nereden kontrolü kastediyorsunuz?soru radyatörden kontrol.

Hocam benim motor kapağı kalmış aklımda kusura bakma :) , ama  bir kez conta yakmıştım usta ilk radyatörü kontrol etmişti ..

tarihinde Fatih Taylan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Konu amma karıştı :D

Konu ilk açıldığında, başlık motor karbüratör kontrolü, içerik de karbüratör kapağı şeklinde idi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Konu amma karıştı :D

Konu ilk açıldığında, başlık motor karbüratör kontrolü, içerik de karbüratör kapağı şeklinde idi.

Nihat Abi Ben konunun başlığını yanlış yazdım. Mod arkadaşlardan düzeltilmesini istedim. Arkadaşlar bu başlığı uygun gördü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...