İçeriğe Yönlendir

2010 Fiesta Çakmak Yuvası Değiştirme!

Murat Terzioğlu

Recommended Posts

Murat Terzioğlu

Merhaba arkadaşlar,

2010 Fiesta 1.4 TDCi Titanium modeli aracım var.

Aracın Çakmak Yuvası çalışmıyor. Sigorta kutusuna el kitabının yönergelerini dikkate alarak baktım. Ancak Türkçe ek kitabında görsel yok, sadece liste halinde verilmiş. Bende ingilizcesini indirdim ve ingilizce kitapçığın listesine göre baktım ve Çakmak yuvasına giden sigorta yuvasının boş olduğunu gördüm.

20A sigorta taktım ancak Çakmak yuvası yine çalışmadı. Çakmaklığa baktığım zaman önceden kullanılmış olduğunu anlıyorum. Ancak Çakmak yuvasında veya kabloda sorun olabileceğini düşünüyorum.

Bunun için Çakmak yuvasının takıldığı paneli sökmek istedim. El freni kolunu çevreleyen panel oluyor aynı zamanda. Bunun için sağlı sollu 2şer tane plastik civatasını söktüm, ancak vites kolunun bulunduğu panelede bağlı ve sökemedim.

Bu noktada görsel olarak nasıl sökebileceğimi görebileceğim hazır bir döküman bulma imkanım var mıdır? Veya 2010 fiesta'ya çok vakıf olan bir arkadaşım bunu bana teorik olarak anlatabilir mi?

Ayrıca bir diğer sorum, sigorta'nın yeri değişik olabilir mi? Yani numara olarak yabancı kitapçıktada, Türkçe kitapçıktada sıra aynı. 22. sıra gözüküyor (Tip 2). Ancak acaba konumlandırma farklı olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

8vyzuo.jpg

2i887r6.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Terzioğlu

Bu arada arkadaşlar yabancı bir sitede bu konuda bir cevap buldum.

Panelin sökümü ile alakalı değil ancak çakmak yuvası sigortasının farklı bir yere taşınmış olmasına yönelik.

Normalde kitapçıkta 22. sırada bir 20A sigortanın Çakmak yuvası için yer alması gerektiği yazıyor. Ancak 2010 bazı modellerde çakmak yuvasına ait sigorta sırasını değiştirmişler.

Tabi bende kitapçığı internetten indirdiğim için bunu farkedemedim. 

Değiştirilen yuva ise 30. sırada yer alıyor. Dolayısıyla çakmak yuvasının 30. sırada olabileceği ihtimalini lütfen göz ardı etmeyiniz.

Bunu dikkate alarak sigortamı kontrol edeceğim. Eğer sigorta patlamış ise, paneli sökmeye ihtiyacımda kalmayacak diye düşünüyorum.

iyi çalışmalar dilerim.

Fiesta Vi Servis Kılavuzu

"SECTION 501-12 Instrument Panel and Console" kısmında (171. sayfada) birşeyler anlatılmış umarım faydası olur...

Teşekkür ederim arkadaşım. Servis Kitapçığı da çok işime yarayacak.

iyi çalışmalar dilerim

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Yardımı olur mu bilmiyorum ama daha önce bende de benzer arıza olmuştu. Çakmak yuvasını değiştirdim ve düzeldi. Ama tabii sigortaya bakmaktada fayda var. Ayrıca konsolda bütün plastik aksamlar tırnaklı ve geçmelidir, biraz kuvvetli asılırsanız gelecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Ayni problem bendede olmuştu , cakmakligi komple degismistim, araba coplugunden Mercedes çakmağı sökmüştüm :) tırnağı uymadi bende yapistirici ile sabitledim muhtesem oldu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Önce çakmak yuvasının içine elektrik geliyor mu gelmiyor mu ona bakın.

Çakmak yuvasını sökmek için konsolu sökmeye gerek yok.

Konsolu sökseniz de yuva çıkmayacaktır.

Çakmak yuvası geçmelidir. İç kısmında yuvayı tutan plastik çerçevenin tırnaklarını içeri doğru bastırıp yuvayı kendinize doğru çekeceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Terzioğlu

Kuvvetli bir şekilde çekmek aklıma geldi ancak, elimde kalmasından endişe ettim.

Öncelikli olarak kitapçıkta yazmayan sigortayı deneyeceğim, olmazsa çakmak yuvasını tavsiyeleriniz doğrultusunda çıkarmaya çalışacağım.

Problemi çözebileceğim yönünde kendime güvenim artmış durumda :)

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Murat bey

Aynı model fiestalara sahibiz, merak etmeyin sağlam araçlar :)

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Tirnaklari da  bir tornavida ile esnetmek cozum olabiliyordu sanki yanlis hatirlamiyorsam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...