İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vi Dizel Uzun Dönem Incelemem.

Fatih Keskin

Recommended Posts

Fatih Keskin

8 senedir aynı şirkette çalışıyorum ve bu zaman zarfında sürekli şirket aracı kullandım.2010 un 11.ayına kadar clio symbol un her türlüsünü kullandım.

Oldukça da memnunduk.Bizde kiralama furyasına uyduk ve fiesta larımızı kiraladık.2 tane gri trend fiestamızı teslim aldık.

Artık İstanbul un kalabalık trafiğinde 5 kapı park etmesi kolay araçlarımıza kavuşmuştuk.Bana verilen ilk aracı 90bin ikincisini 60bin km kullandım.Bu sürede hiç yolda bırakmadı fiestam beni.

Artı ve eksi ler ini yazarsam.

+Yol tutuş gerçekten sınıfının en iyilerinden hiç bi virajda beni zor durumda bırakmadı limitlerini zorlarsanız önden kayma yapıyor ama kontrolü kaybetmeden toparlayabiliyorsunuz.

+Dreksiyon u park manevralarında çok rahat aracın nerede bitip başladığını bilmek kolay çabuk alışıyorsunuz.

+Yüksek hızda frenler sıkıntısız beni hiç zor durumda bırakmadı.Dozajlaması kolay.

+Motor sesi sabahları soğukken fazla ancak ısınınca rahatsız etmiyor.Bence fiesta nın yalıtımı oldukça iyi.

+3 defa uzun yol tecrübem oldu hepside 1000 er km.Bu yolculuklarda araç limitlerinde ve zorlanarak kullanıldı.Ancak 1km neyse 1000.km de de performansından bişey kaybetmedi.

+Hiç bir zaman sabah ısıtmak turbo yağlaması konularına dikkat etmedik.Ancak sıkıntı da yaşamadık.

+Kış lastikleri takılı olduğu sürece kar lı ve buzlu zeminlerde her yere gittim geldim.Sıkıntı çıkarmadı.

+Sinyal koluna dokunarak 3 defa yanması güzel bi özellik otoban kullanımında büyük rahatlık.

+Radyo ve müzik sistemini kullanmak çok kolay ses kalitesi bence yeterli.Dreksiyondan kumanda kullanışlı.

Araçlarımız bizde olduğu sürece bir tanesi periyodik bakım harici bir kez servise gitmek zorunda kaldı.40bin civarında baskı balata sıkıntısı sonucu kiralama şirketiyle yapılan kavgalar sonucu aracı tamir ettirdiler.

Bu konuda ben kesinlikle üretim veya parça sıkıntısı olduğunu düşünüyorum.

Eksilerine gelirsek.

-Yavaş sürüşlerde frenle ilgili gerçekten sıkıntı yaşabilirsiniz.Benim başıma defalarca geldi.Abs devreye giriyor ancak araç durmuyor.Forumda konusu vardı.Kaza yapmadım ama defalarca direkten döndüm diyebilirim.

-Araçta hararet ibresi yok.Soğuk havalarda aracın ne zaman ısındığını anlamak güç.

-Klima soğutması vasatın üstüne çıkamıyor.Yani klima performansı çok kötü sürekli fan hızını yüksek te tutmalısınız buda size gürültü olarak geriye dönüyor.

-Yakıt deposu bence ufak benim gibi çok yol yapan biri için 2 günde bir depo doldurmak zaman kaybı idi.

-Yakıt tüketimi benim kullanımda 6lt civarındaydı.Yaz aylarında rölantide uzun duruşlarda 8lt lere kadar çıktı.

-Yavaşlayıp 2.vitesle devam etmeye kalkarsanız fiesta bunu pek sevmiyor.1. vitese almanız gerekiyor.Buda şehir içinde sürekli vites değiştirmenize sebep oluyor.

-İç kısıma gelince dolu versiyonunda bile kol dayama yok.

-Telefonunuzu veya elinizdeki ufak eşyaları koymaya yer yok.Vitesin önündeki boşluk çok ufak.

-Koltuk sırtlık ayarını yapmak meşakatli.Fransızlar gibi kolla yapılsa çok güzel olur.

-Dış ısı göstergesi özellikle yaz günlerinde yanlış gösteriyor.İstanbul da 51 dereceyi gördüm.

-Bagaj ve arka koltuk için bişey diyemeyeceğim.Hiç kullanmadım desem yeridir.

Bu benim forum da yazdğım en uzun yazı hatalarım mutlaka olmuştur.Kusura bakmayın.

Yazdığım şeylerde benim nacizane fikrim.Sormak istediğiniz bişey olursa cevaplarım.

Bu da geçen hafta elvede dediğim fiesta.

O plaka ile 3 sene neler çektim bi Fenerbahçe liye yapılan en büyük eziyetti :)

ldK9aRf.jpg

n6XP1Kn.jpg

Bu da yeni gelen aracım İstanbul trafiğinde otomatik rahatlığını yaşayacağız.

IcjWV28.jpg

se3y64e.jpg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Abi yemin ederim bugün benim aklıma geldi fiesta incelemesi yazmak. :D

Hangi konularda katılıyorsun bana.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Güzel  yazı.

koltuk ayarının çevirmeli olması bence daha iyi, daha iyi ayar yapılıyor. Dış sıcaklık göstergesi bende hatasız çalışıyor, sizin araca özgü bir sorun var sanırım.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Geçmiş Olsun Abi, kurtuldun Ford'tan, Çok elit bir marka Peugeot'a geçtin :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Güzel bir inceleme olmuş abicim. Çok objektif. Aynısını Pug içinde bekliyoruz..  :bravo:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Güzel bir inceleme olmuş, bizim mk6.5 larla kıyaslarsak + yönlerin tamamına katılıyorum, - yönlerdense bizde olanlar, kol dayama-ufak depo (bana yetiyor), 1. 2. vites olayı, dış ısı ( ben kendim taktım sorun yok) bunların dışında - yönler bizde yok, abs hatası gibi şeyler yok mesela, siz en iyisi eski kasa filo aracı bulun, (- )yönleriniz yok denecek seviyeye gerilesin  :D

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

hararet göstergesi 2012-2013 modellere konuldu...

gösterge olmadığı için ben sabahları ilk çalıştırmada anlık tüketime bakıyorum...

genelde 1.0 ile motor çalışıyor...

ben 0.8 e kadar bekleyip yol alıyorum...

onun dışında ağustos sıcağında 9-10 saat küçük molalarla yol aldım hemde 5kişi ve full bagaj ile...hiç hararet sorunu yaşamadım...

düşük hızda devreye giren abs aşırı tehlikeli...

1750 devirde turboyu yakaladıktan sonra yokuş çıkmak için vites düşürmeye gerek kalmıyor...

bu ara alt 3 vitesi canlandırmak adına, kafamda yazılım yaptırmak var...

Yorum bağlantısı
Misafir

Güzel bir paylaşım olmuş ellerine sağlık fatih...lakin bu peugeot'yu geç teslim aldın sanırım,bayağı bir zaman önce söylemiştin bana...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Peco hakkında da yorumarı alalım, özellikle oto şanzıman nasıl?

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Çok faydalı bir paylaşım olmuş Fatih abi. Ellerine sağlık. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Bize de yeni Fiesta geldi, makyajlı kasa. Yavaş hızlarda deniyorum ama bir sorun göremedim, inşallah da görmem. İncelemedeki tüm detaylara katılıyorum. Özellikle direksiyon sistemini her sefer yazdım, makyajlı kasada da aynı şekilde başarılı. İç gösterge rengi mavi olması araca biraz daha farklı bir hava katıyor. Benim için eksileri, aracın direksiyonun sol bölümü altındaki far açma, far seviye ayarı gibi bölümleri kullanım esnasında kör noktada kalıyor, el yordamı ile hareket etmek lazım. Sağ dikiz aynasındaki kör nokta için açıyı sevmiyorum,

Şu an araç 610km'de. Şehir dışına artık pek çıkma imkanım yok ama 1-2 saatlik mesafe için yolculuklarım olacak. Şehir içinde yakıtı şu anda çok yeni olmasına rağmen 5.5lt gösteriyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bir eksik de sol ayna çok iyi göstermiyor, açısı dar. Zaten bendeki tek açılı.

Fiesta kendini sevdiriyor, kullanımı çok keyifli. Bir de koltuklar harika.( 90 kg üstü için dar gelebilir)Ben 5 yıldır kullanıyorum, sanki bir 5 yıl daha zevkle kullanırım. :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

bir de sinyal kolu gereksiz sert, kullanışlı değil.  Güzel detaylardan biri de far düğmesi yumuşak plastik dokunuşlu, aynı şekilde havalandırma ızgara ayarları da.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...